Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Tiskni
Sdílej:
nebo na stropě :D
Prostě záleží na místní situaci.Jo, to velmi. Když se tohle stane v paneláku, tak to nechají dvě hodiny téct a potom zavolají mě (na místo technickému správci), protože neví kde jsou uzávěry stoupaček (kupodivu ve sklepě pod tou stoupačkou) a protože se bojí, že by ostatním netekla voda (která stejně neteče, protože není tlak). Krabičky jsou dobrý pro detekci malého úniku, ze kterého se může vykluba velká škoda.
nóóóó a nemá to ňákej takovej jakoby vohejbací radius jako maj kabely třeba jakože jak moc se ta hadička muže vohnout a jinak praskne?? :O ;D
Preco vobec pouzivaju tieto veci?Tak na to se dá odpovědět vícero způsoby. Jeden z nich je, když je po tom poptávka, tak je i nabídka. My, předsedové tři domů, kteří spravujeme majetek společně (pochopitelně smlouvy jsou tři na jednotlivá svj, ale spolupracujeme při správě našich domů), jsme se rozhodli pro lepší nabídky a nejdeme po nejnižší ceně. Výměnu stoupaček jsme řešili 5 let. Včetně zvažování mnoha různých materiálů trubek. Měli jsme několik (do 20) schůzek s odborníky. Jinde to řeší tak, že pošlou poptávku na firmy a od stolu určí nejnižší nabídku a těm to dají. Práce na hodinu. Jak už jsem slyšel. Elektřikáře jsem hledal dva roky. Protože o tom něco vím, tak s některými se fakt už nikdy nechci potkat*. Takto mám blacklist lidí, se kterými už fakt nikdy. Jenže ona tahle sranda stojí strašně času. Já to dělám kumulativně (dva domy) 15let a už končím. Takže někteří správu domu dělají přes telefon, zavolají nejlevnější nabídce a je to. Takže se prostě bere jako fakt, že to praská. Tak to prostě je a nic se s tím nedá dělat. Ti pečlivější si na to dají pozor a každý rok to nechají zkontrolovat, stejně jako plyn (to je povinné) a elektřinu v bytě (to povinné není). To ostatní na to dlabou. Ani opakované události je nijak neznepokojují. (V typickém jádře jsou ty hadice 4 - baterie v kuchyni a v koupelně - po prasknutí jedné hadice vymění jen tu jednu a ty tři stejně staré a stejně zkorodované tam s klidem nechají.) Nevím, jestli mám pokračovat. *) Jen pro ilustraci. Měli jsme zvláštní zkratový stav na vedení do jedné místnosti ve sklepě. Zavolal jsem elektrikáře, který přijel a který danou věc změřil, a teď nekecám, pomocí CR2032 článku a ledky. Ano, tímto skutečně propípnete jednoduchý obvod na stole, když si hrajete. Ale izolační stav se tím nedá měřit ani omylem. K tomu jsou zkoušečky, které to měří předepsaným napětím 500V / 1000V. Ledkou na 3V se nezměří vůbec nic. Tak jsem tam tak stál a uvažoval jsem, že ho vyhodím hned teď a zavolám na TIČR. Řekl jsem si, že si to divadlo chci užít až do konce. Neměl nářadí, neměl testery, neměl izolační rukavice, neměl nic. Potom si způsobem, ze kterého účetní málem vyskočil z kůže, řekl o 300Kč.