Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Skripty budu nadale psat jako skripty, v tom mam jasno. Ten Sikulka mi prijde dobry spis pro tutorialy, aby uzivatel videl, kde ma co nastavit, a rovnou to za nej nastavi. Jsem stejne jako ty skepticky pri zmene vzhledu tlacitek, umisteni tlacitek, zmeny popisu tlacitek atd., to aby se vsechny skripty pak predelavaly. Pokud se tohle riziko nejak rozumne odchytne, tak je to hodne pekna vec, jejiz uplatneni si dovedu predstavit napr. nekde v Ubuntu, kde je nejvic klikacich uzivatelu.
Hodne mi to pripomina jeden program pro Win asi pred 10 lety, daly se v tom "skriptovat" jednoduche 2D hry, vse to bylo klikaci.
Jsem stejne jako ty skepticky pri zmene vzhledu tlacitek, umisteni tlacitek, zmeny popisu tlacitek atd., to aby se vsechny skripty pak predelavaly.A co udělá člověk, pokud se mu najednou GUI začne prezentovat v jiných barvách, v jiném jazyce a jiném pořadí prvků na obrazovce? Taky je ztracen. A pokud je jedno z toho zachováno, např. že i v čínských windows je to tlačítko na stejném místě, tak se to dá určitě tomu screenshot-skriptu říct: vem tohle okno, najdi v něm tenhle prvek přibližně támhle, této oblasti (titulku) si nevšímej, protože je pokaždé jiná. Spíš bych si dovedl představit problém, kde v půlce práce na uživatele něco nečekaného "vybafne", což průměrný BFU "odklikne" a pokračuje, zatímco ten skript bude mít třeba problém poznat, co se stalo.
Oříznutí je podle mě potřeba udělat ručně, takže to stejně vyžaduje interakci uživatele.Ne kdyz je to porad ze stejneho zdroje (kamery), napr. kdyz ze 4:3 chci delat pokazde 16:9 apod. Tak nejak jsem to myslel.
Což takhle spusit MS Visual StudioMS co? :) Aha, ty nejsi linuxak.
Vždyť se musejí zapisovat funkce (v tom videu jsem viděl třeba click(), type() atd.).To je prece na daleko nizsi urovni nez se ucit treba bash/perl/python. Koukal jsem, ze tam existuje i moznost nejake smycky "for" apod., ale i tak je to nesrovnatelne.
Údajně je to schopné odhalit i drobné zmeny, například v uživatelském rozhraní. Dobře, ale co třeba, pokud je hlavní částí skriptu kliknutí na velký tlustý nápis OK? Co když tam bude v nějaké lokalizaci "Budiž"?No vzhledem k tomu, že to zřejmě porovnává rastr (screenshot) s rastrem (aktuální GUI app), tak je úplně jedno, co tam bude za text.
No vzhledem k tomu, že to zřejmě porovnává rastr (screenshot) s rastrem (aktuální GUI app), tak je úplně jedno, co tam bude za text.Toto mi není jasné, co má znamenat. Právě proto, že se porovnává rastr, na tom záleží. Jak jinak by odlišil kliknutí na Cancel a kliknutí na OK, pokud tlačítka mají jinak stejný tvar i barvu? Já měl na mysli třeba to, že by to chtělo pouštět ve stejném locale, v jakém se skriptovalo.
Hodne drsny by bylo pouzit to na automatizaci vypalovani CD ci DVD v K3B kteryzto je frontend na cdrecord, growisofs apod.
xdotool - simulate X11 keyboard/mouse input
takze by to bolo ovela rychlejsie ako porovnavat kdejake obrazkya podstatně méně robustní
mogrify -resize XX *
, pak se různí lidé diví, jaktože jsem nějaká vstupní data stihl zpracovat za zlomek času, co oni), ale bohužel je to ta sorta lidí, kteří se nechtějí naučit ani tohle (navíc pro nějaké užitečnější činnosti než je nastavení IP je potřeba (a hlavně POCHOPIT) minimálně obdobu foreach
), protože „jim to takhle stačí“.
Tiskni
Sdílej: