Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Tiskni Sdílej:
Skripty budu nadale psat jako skripty, v tom mam jasno. Ten Sikulka mi prijde dobry spis pro tutorialy, aby uzivatel videl, kde ma co nastavit, a rovnou to za nej nastavi. Jsem stejne jako ty skepticky pri zmene vzhledu tlacitek, umisteni tlacitek, zmeny popisu tlacitek atd., to aby se vsechny skripty pak predelavaly. Pokud se tohle riziko nejak rozumne odchytne, tak je to hodne pekna vec, jejiz uplatneni si dovedu predstavit napr. nekde v Ubuntu, kde je nejvic klikacich uzivatelu.
Hodne mi to pripomina jeden program pro Win asi pred 10 lety, daly se v tom "skriptovat" jednoduche 2D hry, vse to bylo klikaci.
Jsem stejne jako ty skepticky pri zmene vzhledu tlacitek, umisteni tlacitek, zmeny popisu tlacitek atd., to aby se vsechny skripty pak predelavaly.A co udělá člověk, pokud se mu najednou GUI začne prezentovat v jiných barvách, v jiném jazyce a jiném pořadí prvků na obrazovce? Taky je ztracen. A pokud je jedno z toho zachováno, např. že i v čínských windows je to tlačítko na stejném místě, tak se to dá určitě tomu screenshot-skriptu říct: vem tohle okno, najdi v něm tenhle prvek přibližně támhle, této oblasti (titulku) si nevšímej, protože je pokaždé jiná. Spíš bych si dovedl představit problém, kde v půlce práce na uživatele něco nečekaného "vybafne", což průměrný BFU "odklikne" a pokračuje, zatímco ten skript bude mít třeba problém poznat, co se stalo.
Oříznutí je podle mě potřeba udělat ručně, takže to stejně vyžaduje interakci uživatele.Ne kdyz je to porad ze stejneho zdroje (kamery), napr. kdyz ze 4:3 chci delat pokazde 16:9 apod. Tak nejak jsem to myslel.
Což takhle spusit MS Visual StudioMS co? :) Aha, ty nejsi linuxak.
Vždyť se musejí zapisovat funkce (v tom videu jsem viděl třeba click(), type() atd.).To je prece na daleko nizsi urovni nez se ucit treba bash/perl/python. Koukal jsem, ze tam existuje i moznost nejake smycky "for" apod., ale i tak je to nesrovnatelne.
Údajně je to schopné odhalit i drobné zmeny, například v uživatelském rozhraní. Dobře, ale co třeba, pokud je hlavní částí skriptu kliknutí na velký tlustý nápis OK? Co když tam bude v nějaké lokalizaci "Budiž"?No vzhledem k tomu, že to zřejmě porovnává rastr (screenshot) s rastrem (aktuální GUI app), tak je úplně jedno, co tam bude za text.
No vzhledem k tomu, že to zřejmě porovnává rastr (screenshot) s rastrem (aktuální GUI app), tak je úplně jedno, co tam bude za text.Toto mi není jasné, co má znamenat. Právě proto, že se porovnává rastr, na tom záleží. Jak jinak by odlišil kliknutí na Cancel a kliknutí na OK, pokud tlačítka mají jinak stejný tvar i barvu? Já měl na mysli třeba to, že by to chtělo pouštět ve stejném locale, v jakém se skriptovalo.
Hodne drsny by bylo pouzit to na automatizaci vypalovani CD ci DVD v K3B kteryzto je frontend na cdrecord, growisofs apod.
takze by to bolo ovela rychlejsie ako porovnavat kdejake obrazkya podstatně méně robustní
mogrify -resize XX *
, pak se různí lidé diví, jaktože jsem nějaká vstupní data stihl zpracovat za zlomek času, co oni), ale bohužel je to ta sorta lidí, kteří se nechtějí naučit ani tohle (navíc pro nějaké užitečnější činnosti než je nastavení IP je potřeba (a hlavně POCHOPIT) minimálně obdobu foreach
), protože „jim to takhle stačí“.