Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rozhodl jsem se dnes vyjádřit několik krátkých myšlenek o Linuxu a Windows. A protože už se tu párkrát objevil zápisek v angličtině, tak se přidám a taky použiji světový jazyk.
P.S.: Na jazyky jsem nemehlo, takže budu rád, pokud mě opravíte!
不過,我有一些得知的東西要跟你們分享。我好久用李奴色的和微軟的電腦系統。天天聽說第一個還是第二個比較好,忍不住說:道理是什麼?我覺得微軟好。請讓我在這裡寫為什麼。
1. 微軟的系統有非常多商業版本軟件:現代三維空間的遊戲、專人向量圖型而且辦公室軟件。這個應用程式都一個人得在李奴色裡仿真。很麻煩的啊!
2. 跟李奴色可能做的硬體很小。攝像頭、指紋器、顯示卡驅動程序都太常常壞了(有時候沒有驅動程序)。
我也有別的道理,但是現在沒有時間。如果有令人要我寫多一點,當然我下個星期可以(也許下次我會討論長處吧)。我巴望你的反應和討論!
附註:你們覺得谷歌拼音怎麼樣?我覺得很棒!但是那個輸入法沒辦法李奴色(Linux還可以有Linus的意思)裡運作。再一次,很麻煩!
Tiskni
Sdílej:
Just kidding :))
angličtina je jednoduší než němčina.
Cože?
Tak toto je první blog, který čtu a u kterého si připadám absolutně bezmocný.
+1
Jasně, lépe se v tom kváká a těm kvákancům rozumí, ale potkat člověka co opravdu umí Anglicky není snadné. Vyjma technických pojmů(doporučuji přepnout Linuxovou distribuci do jazyka německého aspoň na Apríla, člověk se dobře pobaví) bych řekl, že pro Čecha je určitě jednodušší Němčina. Hlavně teda po gramatické stránce(ale i některá slovíčka jsou dosti podobná - asi to bude mít základy ještě z dob Rakouska-Uherska).
Sákryš, který font je na to nejlepší? Dejavu ani jiné fonty, které mám nainstalované to nezvládají
Sans Serif?
To musel bejt zas slusnej vecirek, co?
Já tedy s autorem souhlasím, a napsal bych to tedy ještě mnohem tvrději!!! Ale je vidět, že autor je zdvořilý člověk.
P.S.: Kde jste sehnal tak hezký font?