Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
A to LXDE sem si v poslední době dost oblíbil, už ho mam na dvou low-end masostrojích a docela si pískam (sice sem tam chtěl původně icewm, ale zase lxde nabídne větší komfort a má +- stejný nároky na paměť, však je to jen openbox + lxpanel + pcmanfm + nějaký to "lepidlo" aby to spolu dobře ladilo, nejvíc stejně sežerou aplikace, třeba firefox nebo chromium si klidně sežere giga paměti když jí má k dispozici). Na ještě slabší masostroj sem proto nasadil links s grafickym režimem, na trolování na ábíčku z hospody na notebooku se starym pentiem na nějakejch 233 MHz je to až dost (jediná závada je v tom, že diskuze neni "hierarchická", ale všechny komenty sou pod sebou stejně široký a tak neni moc dobře vidět kdo na koho čim reaguje, holt to neumí CSS, co se dá dělat, avatary a obrázky naštěstí fungujou)
Problém nevyvíjejícího se Trinity vidim v tom,
Bych neřek, že se nevyvíjí. Když se člověk koukne do gitu nebo na přidávání patchů, tak tam maj poměrně živo. Vyvíjí se, ale pomalu v rámci jejich možností. Ale protože je jich jak do mariáše tak se to moc nehejbe. Ač bych nechtěl nějak snižovat jejich snahu a úsilí, tak je to pro ně zkrátka moc velké sousto, takhle velký projekt.
Co jsem to tak zkoušel testovat, tak mi to moc stabilní nepřišlo. Spíš ještě rozjebali ověřený a stabilní kód 3.5.10 přidáváním novot. Škoda, že s tim nepřišli dřív, když bylo čtyřkové KDE úplně na ho (4.0, 4.1). Škoda. Ale Suse má live CD s 3.5.10, takže ještě dnes je možné mít trojkové kdeéčko v moderní distribuci.Tohle je spíš problém s dynamicky linkovanými closed source programy, které si pro své potřeby instalují všechny možné knihovny v "těch správných verzích". Naštěstí je většinou instalují do svého vyhrazeného adresáře, ale i tak zůstává problém s aplikací samotnou.
Hlavní problém staticky linkovaných programů je v tom, že když se objeví chyba (ať už bezpečnostní nebo funkční) v knihovně, bylo by potřeba přebuildit a updatovat všechny programy, které ji používají, což nemusí být vždy úplně snadné (a v případě closed source ani možné).
Ale oni sa tam naťahajú aj s programom do /opt. Niesu teda priamo medzi ostatnými binárkami, ale sú tam
Pokud je ta knihovna statická, pak není k běhu programu vůbec potřeba, tak proč by ji někdo instaloval s programem?
Je pravda že by sa dali zlinkovať priamo do jedného blobu, ale to som hádam ani nevidel.
Jste si jistý, že rozumíte dobře pojmu "staticky linkované"?
Je pravda že by sa dali zlinkovať priamo do jedného blobu, ale to som hádam ani nevidel.To je ale význam toho slovního spojení „staticky linkované“.
K linkování:
Docela by se mi líbilo, kdyby dával synaptic na výběr. Defaultně by se linkovalo dynamicky + byla by možnost "přepnout" na linkování statických knihoven.
Jinak plně souhlasím se zápiskem, líbilo se
Akorát nevím, jestli by se jim chtělo hostovat tolik dat...Tak hlavně k tomu není žádný důvod. Tedy abych to upřesnil, nevidí k tomu žádný důvod ti, kteří skutečné distribuce udržují.
libc
a spol.), ale ty ostatní jsou zalinkované staticky a celek je distribuovaný většinou jako běžný archiv (.tar.gz
). Což se docela hodí, obzlášť když je ta binárka 32bit a pokoušíte se jí uchodit na 64bitech (např. Skype).
Ps. Nezkusil jsi si Linux from scratch? Dal by se nad ním postavit super systém ražení o kterým mluvím!!!
Člověk by mohl (skoro) usoudit z tvého zápisku, že jiná distribuce než Debian neexistuje. Hlavně mi vadí, že někde píšeš obecně o "Linuxu" a přitom myslíš Debian.
:D
A co takhle Kernel Ultras GNU/Linux?
No přece pomotstvo!
Podle vzoru Sexmise (nebo jak se to píše, polská komedie) nějak uměle "vyrábět".
Dobře: KERNEL ULTRAS GNU/Linux
(KULE)
Dobrý
A tohle bys měl šoupnout do KUfortune
:p
Jasně. To já jenom mám trochu rejpavou náladu.
A k tomu také {Free,Open,Net}BSD a nejlépe ne jenom tyto vyjmenované, ale všechny. :D
Stydím se. :D
Informatika na UP Olomouc
GLWT
Podle tohoto tam je spíš Win než Linux
Domníváte se že Distributor má řešit všechny pitomosti ohledně programu kterým ani nerozumí a ani nemuže rozumět.Co je na tom tak těžkýho k porozumění? Stačí, když programátor řekne, že jeho program potřebuje knihovnu X verzi alespoň Y a program Z ve verzi aspoň Q. Každej program obvykle ve svý zdrojový distribuci obsahuje nějakej ten soubor README nebo INSTALL kde je tohle všechno popsaný. Není tožádná věda. Jde jen o to, aby to programátor dobře zdokumentoval.
A výsledek je ten že tu máme desítky balíčkovacích systémů a když chce někdo distribuovat program na linux tka musí dělat desítky balíků...Když bude tvůj SW dostatečně populární, lidi ti balíky vytvoří
Tiskni
Sdílej: