Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Rozhodl jsem se podělit o své dojmy z GNU/Linuxu po více než roce (od června 2011) nepoužívání Windows.
Za hlavní výhodu GNU/Linuxu považuju jeho absolutní konfigurovatelnost a svobodu. A svobodou mám namysli obojí - jak svobodný výběr aplikací, které budu používat, tak i dostupnost zdrojových kódu.
Dalším typickým "linuxovým" prvkem je balíčkovací systém - ten je většinou výhodou, ale muže být i nevýhodou. Setkal jsem se s typickým problémem - potřeboval jsem několik aplikací v co nejnovější verzi (bez velkých ohledů na stabilitu) a tak jsem měl na výběr buď zupdatovat kvůli závislostem část systému, nebo nastavit chroot, nebo si program zkompilovat sám. Většinou to byla ta třetí možnost, ale ne vždy probíhala hladce. Takže jsem v průběhu roku postupně zupgradoval squeeze na wheezy :D. A kupodivu bylo velmi málo problémů. A dokonce mi ten "testing" připadá stabilní :) .
Skvělou věcí pro mě bylo objevení repozitáře debian-multimedia.
Trochu jsem nepochopil, co vlastně patří do repozitáře contrib - někde se píše, že software, který je svobodný, ale závisí na nesvobodných součástech (na jakých nesvobodných součástech potom závisí dosemu, když na něm jede freedos?). Jinde zase píšou, že software contrib je svobodný, ale jen není oficiálně podporován.
Taky je pro tuto distribuci typické, že co je jinde jeden balíček, Debian rozštěpí klidně do deseti. Význam tohoto jsem nikdy úplně nepochopil.
Na Debianu mě dále zarazilo, že bez zeptání běžela po instalaci spousta daemonů, které se na serveru jistě hodí, ale které já nikdy nevyužiju.
Ze začátku mi chyběl nějaký ucelený konfigurační nástroj jako YaST, ale pak jsem si bez problému zvykl nastavovat některé věci jednoduše z terminálu.
Ještě ke grafickému prostředí - viděl jsem hodně lidí, jak odmítají Trinity, protože je "mrtvé" a nevyvíjí se. A k čemu je tedy dobré, když se prostředí vyvíjí? Pokud jim jde o aplikace, které jsou součástí prostředí - některé aplikace můžou být staré klidně 15 let a budou plnit svou funkci stejně efektivně, jako "moderní" aplikace v KDE4.
Jiné aplikace na vývoj technologií reagovat musí, ale pak není problém používat aplikace, které nejsou součástí prostředí. Upřímně nechápu, proč v KDE vyvíjí vlastní alternativy ke všem již existujícím aplikacím (například KOffice). Připadá mi to jako štěpení sil (i když je dobré mít na výběr) a myslím, že by se takovéto specializované aplikace měly vyvíjet samostatně. Já z trinity klidně spouštím některé KDE4, nebo i GTK aplikace a nepřipadá mi, že by si braly moc paměti navíc (a nemám žádnou úchylku, kvůli které bych potřeboval aby všechny měly stejný vzhled).
Také si myslím (za to mě prosím nekamenujte), že by u různých aplikací bylo vhodné praktikovat statické linkování a přibalit k nim pár knihoven, se kterými jsou odzkoušené. Dneska už snad pár desítek nebo i set MB navíc nehraje tak velkou roli (na desktopu). Dokonce jsem se dostal do situace, kdy bratr bezproblémově spustil novou verzi primárně unixové utility pod Windows, protože si s sebou táhla pár knihoven, zatímco já jsem měl u stejné utility problém se závislostmi. A protože jsem zrovna neměl čas to řešit, dopadlo to tak že jsem použil WINE. ("jak barbarské" :))
Setkal jsem se i s jinými linuxovými problémy, například při kopírování dat má grafické prostředí velmi špatnou odezvu - nejsou nastavené vhodné IO priority. Tento problém je známý, ale jediné řešení je asi kopírovat s ionice -c3
, ale i to pomáhá jen částečně. Připadá mi to jako důsledek nekomplexnosti GNU/Linuxu.
Možná pro mě Debian není nejvhodnější, protože stable obsahuje zbytečně moc staré verze softwaru - může se to hodit u serveru, ale na desktopu... i testing je stabilnější než windows, že? :D
Teď na studiích (Informatika na UP Olomouc) budu asi spíše potřebovat notebook - na ten jsem dal raději OpenSUSE, ve kterém už mají taky oddělené non-free repozitáře a hlavně mají komunitní repozitář s KDE3.
Rozhodně se neplánuju vrátit k Windows - možná kdyby byly opensource, ale tak daleko ještě ReactOS nepokročil...
Tiskni
Sdílej:
A to LXDE sem si v poslední době dost oblíbil, už ho mam na dvou low-end masostrojích a docela si pískam (sice sem tam chtěl původně icewm, ale zase lxde nabídne větší komfort a má +- stejný nároky na paměť, však je to jen openbox + lxpanel + pcmanfm + nějaký to "lepidlo" aby to spolu dobře ladilo, nejvíc stejně sežerou aplikace, třeba firefox nebo chromium si klidně sežere giga paměti když jí má k dispozici). Na ještě slabší masostroj sem proto nasadil links s grafickym režimem, na trolování na ábíčku z hospody na notebooku se starym pentiem na nějakejch 233 MHz je to až dost (jediná závada je v tom, že diskuze neni "hierarchická", ale všechny komenty sou pod sebou stejně široký a tak neni moc dobře vidět kdo na koho čim reaguje, holt to neumí CSS, co se dá dělat, avatary a obrázky naštěstí fungujou)
Problém nevyvíjejícího se Trinity vidim v tom,
Bych neřek, že se nevyvíjí. Když se člověk koukne do gitu nebo na přidávání patchů, tak tam maj poměrně živo. Vyvíjí se, ale pomalu v rámci jejich možností. Ale protože je jich jak do mariáše tak se to moc nehejbe. Ač bych nechtěl nějak snižovat jejich snahu a úsilí, tak je to pro ně zkrátka moc velké sousto, takhle velký projekt.
Co jsem to tak zkoušel testovat, tak mi to moc stabilní nepřišlo. Spíš ještě rozjebali ověřený a stabilní kód 3.5.10 přidáváním novot. Škoda, že s tim nepřišli dřív, když bylo čtyřkové KDE úplně na ho (4.0, 4.1). Škoda. Ale Suse má live CD s 3.5.10, takže ještě dnes je možné mít trojkové kdeéčko v moderní distribuci.Tohle je spíš problém s dynamicky linkovanými closed source programy, které si pro své potřeby instalují všechny možné knihovny v "těch správných verzích". Naštěstí je většinou instalují do svého vyhrazeného adresáře, ale i tak zůstává problém s aplikací samotnou.
Hlavní problém staticky linkovaných programů je v tom, že když se objeví chyba (ať už bezpečnostní nebo funkční) v knihovně, bylo by potřeba přebuildit a updatovat všechny programy, které ji používají, což nemusí být vždy úplně snadné (a v případě closed source ani možné).
Ale oni sa tam naťahajú aj s programom do /opt. Niesu teda priamo medzi ostatnými binárkami, ale sú tam
Pokud je ta knihovna statická, pak není k běhu programu vůbec potřeba, tak proč by ji někdo instaloval s programem?
Je pravda že by sa dali zlinkovať priamo do jedného blobu, ale to som hádam ani nevidel.
Jste si jistý, že rozumíte dobře pojmu "staticky linkované"?
Je pravda že by sa dali zlinkovať priamo do jedného blobu, ale to som hádam ani nevidel.To je ale význam toho slovního spojení „staticky linkované“.
K linkování:
Docela by se mi líbilo, kdyby dával synaptic na výběr. Defaultně by se linkovalo dynamicky + byla by možnost "přepnout" na linkování statických knihoven.
Jinak plně souhlasím se zápiskem, líbilo se
Akorát nevím, jestli by se jim chtělo hostovat tolik dat...Tak hlavně k tomu není žádný důvod. Tedy abych to upřesnil, nevidí k tomu žádný důvod ti, kteří skutečné distribuce udržují.
libc
a spol.), ale ty ostatní jsou zalinkované staticky a celek je distribuovaný většinou jako běžný archiv (.tar.gz
). Což se docela hodí, obzlášť když je ta binárka 32bit a pokoušíte se jí uchodit na 64bitech (např. Skype).
Ps. Nezkusil jsi si Linux from scratch? Dal by se nad ním postavit super systém ražení o kterým mluvím!!!
Člověk by mohl (skoro) usoudit z tvého zápisku, že jiná distribuce než Debian neexistuje. Hlavně mi vadí, že někde píšeš obecně o "Linuxu" a přitom myslíš Debian.
:D
A co takhle Kernel Ultras GNU/Linux?
No přece pomotstvo!
Podle vzoru Sexmise (nebo jak se to píše, polská komedie) nějak uměle "vyrábět".
Dobře: KERNEL ULTRAS GNU/Linux
(KULE)
Dobrý
A tohle bys měl šoupnout do KUfortune
:p
Jasně. To já jenom mám trochu rejpavou náladu.
A k tomu také {Free,Open,Net}BSD a nejlépe ne jenom tyto vyjmenované, ale všechny. :D
Stydím se. :D
Informatika na UP Olomouc
GLWT
Podle tohoto tam je spíš Win než Linux
Domníváte se že Distributor má řešit všechny pitomosti ohledně programu kterým ani nerozumí a ani nemuže rozumět.Co je na tom tak těžkýho k porozumění? Stačí, když programátor řekne, že jeho program potřebuje knihovnu X verzi alespoň Y a program Z ve verzi aspoň Q. Každej program obvykle ve svý zdrojový distribuci obsahuje nějakej ten soubor README nebo INSTALL kde je tohle všechno popsaný. Není tožádná věda. Jde jen o to, aby to programátor dobře zdokumentoval.
A výsledek je ten že tu máme desítky balíčkovacích systémů a když chce někdo distribuovat program na linux tka musí dělat desítky balíků...Když bude tvůj SW dostatečně populární, lidi ti balíky vytvoří