Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Dnes by som Vám predstavil krátky návod na to ako získať staré DSL heslo z DSL routra.
Chcel by som mat moznost testovat tie najcerstvejsie novinky z pripravovaneho desktopoveho prostredia KDE4, ale rozmyslam nad vhodnou distribuciou s pravidelnymi oficialnymi updatami pre KDE4 - zatial mam vitaza openSUSE CD s KDE4. Viete poradit aj nieco "cerstvejsie"/lepsie (rozmyslal som este snad nad kubuntu) alebo ostat pri openSUSE?
Kráčal som večer tlačiac pred sebou vozík s týždenným nákupom od obchďáku ku svojmu autu. Bolo sychravo, fúkal svieži vietor, na parkovisku bolo zo tridsať áut. Už som bolo pri aute a začal som otvárať kufor - keď som začul kroky blízko spoza chrbta. Otvoril som kufor a otočil som sa k vozíku. Pri vozíku stál otrhaný spoluobčan s dlaňami pri sebe natiahnutými smerom ku mne.
Rozmýšľam nad Intel Little Valley based domácim multiboxom - mal by slúžiť ako router (s wifi) + file server (ssh, nfs, samba) + download/upload server + print server + monitorovacie rozhranie pre 2 - 3x USB kamery s pristupom cez http + monitorovanie teploty v interiéri a exterieri cez USB + monitorovanie stavu siete (stav dostupnosti internetu - testovanie pingov). Zostava by mala vyzerať asi takto.
MD&CPU: Intel Little Valley & Cel. 215 RAM: 1G DDR2 HDD: 1x200G ATA HDD Wifi: USB based LAN: 1 x onboard, 1x PCI LPT: pripoj. LJ 1100 USB: - 2x usb WEBcam - cez 10m akt. predlzovaci kábel - 2x monitorovače teploty ZDROJ: small form 180W CASE: nejaka cierna nano case
Rec bude o softwarovom RAID 1 mirror v Linuxe. Tymto zapiskom by som chcel zhrnut obecne platne pravidla pri vytvarani SW mirror RAIDu.