Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Dnes by som Vám predstavil krátky návod na to ako získať staré DSL heslo z DSL routra.
Chcel by som mat moznost testovat tie najcerstvejsie novinky z pripravovaneho desktopoveho prostredia KDE4, ale rozmyslam nad vhodnou distribuciou s pravidelnymi oficialnymi updatami pre KDE4 - zatial mam vitaza openSUSE CD s KDE4. Viete poradit aj nieco "cerstvejsie"/lepsie (rozmyslal som este snad nad kubuntu) alebo ostat pri openSUSE?
Kráčal som večer tlačiac pred sebou vozík s týždenným nákupom od obchďáku ku svojmu autu. Bolo sychravo, fúkal svieži vietor, na parkovisku bolo zo tridsať áut. Už som bolo pri aute a začal som otvárať kufor - keď som začul kroky blízko spoza chrbta. Otvoril som kufor a otočil som sa k vozíku. Pri vozíku stál otrhaný spoluobčan s dlaňami pri sebe natiahnutými smerom ku mne.
Rozmýšľam nad Intel Little Valley based domácim multiboxom - mal by slúžiť ako router (s wifi) + file server (ssh, nfs, samba) + download/upload server + print server + monitorovacie rozhranie pre 2 - 3x USB kamery s pristupom cez http + monitorovanie teploty v interiéri a exterieri cez USB + monitorovanie stavu siete (stav dostupnosti internetu - testovanie pingov). Zostava by mala vyzerať asi takto.
MD&CPU: Intel Little Valley & Cel. 215 RAM: 1G DDR2 HDD: 1x200G ATA HDD Wifi: USB based LAN: 1 x onboard, 1x PCI LPT: pripoj. LJ 1100 USB: - 2x usb WEBcam - cez 10m akt. predlzovaci kábel - 2x monitorovače teploty ZDROJ: small form 180W CASE: nejaka cierna nano case
Rec bude o softwarovom RAID 1 mirror v Linuxe. Tymto zapiskom by som chcel zhrnut obecne platne pravidla pri vytvarani SW mirror RAIDu.