Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »VirtualBox - je total free, stoji za nim teraz SUN
----
Parallels - je komercny ale dobry
http://www.parallels.com/download/workstation/
zatial som skúšal parallels len windows werziu takže neviem ako je to pod lin.
A tie USB, LPT a COM porty hostovskeho PC na tom bezia?
S takhle slabym zelezem to bude jen omezene pouzitelne. Sam jsem mel VMware-workstation, pozdeji VMware-Player na stroji s 512 MB pameti (CPU byl Barton 2800) a dalo se pracovat pouze v jednom OS. Pri castem preskakovani jsem poslouchal chroustani disku a obcas oba OS komplet vytuhly. Soubezna POHODLNA prace ve dvou OS chce dvoujadrovy procesor a dost pameti (ted mam Core 2 Duo a 4GB a rychlost obou OS je vizualne stejna).
1GB+256MB RAM.Co to je za kombinaci? To ta 256ka je stejně rychlá jako ta 1GB? V případě že ne, ta 256ka určuje rychlost (imho).
Spustim vobec ine stroje s virtualbox hdd image ak bol instalovany napr. na Durone 1.6Ghz a prenesiem ho na stroj s Core 2 Duo s VirtualBoxom?AFAIK by to mělo jít.
OK, popíšu svoje zkušenosti s různími OSS a free Virtualizačními řešeními(budu psát jen o kvalitě na PC s CPU bez schopnosti virtualizace, tj. jako je ten tvůj).
- VMware server – vcelku dobře se ovládá (pravda, nezkoušel jsem novou verzi), ale GUI není nejrychlejší. Aby bylo GUI rychlejší, doporučuji nainstalovat VMware tools, které se dají vypreparovat z VMware workstation, třeba podle tohoto návodu.
Pouzivali/Pouzivame vmware-server 1.0.1-1.0.8 a tyhle verze vmware-tools maji a neni nutne preparovat z vmware-workstation. Myslel jsi asi vmplayer, ne? Osobne mam taky radsi vmware-server, protoze umi bezet i na pozadi. Coz teda pro windows je funkce asi na nic, ikdyz porad je lepsi pristup pres rdesktop nez pres consoli.
# tunctl -t tap0 -u feco # ip link set tap0 up # ip addr add 192.168.150.1/24 dev tap0 # iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE # echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forwardVysvětlení: 1. vytvoří virtuální síťové rozhraní tap0, které bude patřit tobě jako uživateli (tj. feco musíš nahradit svým username) 2. Zapne ho 3. Dá mu nějakou adresu; pozor, aby nekolidovala s něčím v síti 4. Povolí NAT; opakuj pro všechny karty, které používáš, kromě té tap0 5. Povolí forwarding paketů Ve virtualboxu potom nastavíš síť na "Host Interface" a vybereš tap0. V moftech si nastavíš TCP napevno na 192.168.150.2 (maska 255.255.255.0), výchozí bránu 192.168.150.1 a adresu DNS serveru použiješ stejnou jako používáš v Linuxu (
cat /etc/resolv.conf
)
Poznamka: Napriek slabej konfiguracii a malej velkosti RAM pamate si Windows XP vystaci aj s 192M RAM a ide to celkom svizne.
O tom úspěšně pochybuju. To je jen prvotní nadšení, že se to podařilo rozchodit. Až budete muset rychle spustit nějakou aplikaci ve windows a přitom budete mít rozdělanou fůru práce v linuxu, tak uvidíte,jak je to pomalé...
P.S. Kdo vymyslel ten debilní editor!
Leoš obvykle upozorňoval v blogu i na mnohem méně podstatné změny a tohle přišlo jako blesk z čistého nebe.Hrrrrrrroooooooooommmmmm
Tiskni
Sdílej: