Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Hladam virtualizacne (?) riesenie. Prisiel som k licencii na Windows XP a chcel by som ho spustat pod Debian GNU/Linux (Lenny) s tym ale aby som mal skrz virtualizovany OS pristup k USB, COM aj LPT portom (mam ale obmedzene systemove prostriedky - 512M RAM, 1.6Ghz Duron). Viete o nejakom rieseni? Nechcel som to davat do Poradne kedze to zavanalo zamknutim a zmazanim (?). A taktiez ma zaujimaju vase nazory, skusenosti, namety na "plnohodnotnu" virtualizaciu Windows pod Linuxom.
Update Zvolil som si virtualizacne riesenie Virtualbox OSE (kedze momentalne su prvorade funkcne COM porty). Avsak po instalacii Windows XP mi pod nim nefunguje siet - tvari sa to nejako takto (nastavenie siete vo VB OSE).
Poznamka: Napriek slabej konfiguracii a malej velkosti RAM pamate si Windows XP vystaci aj s 192M RAM a ide to celkom svizne.
Tiskni
Sdílej:
VirtualBox - je total free, stoji za nim teraz SUN
----
Parallels - je komercny ale dobry
http://www.parallels.com/download/workstation/
zatial som skúšal parallels len windows werziu takže neviem ako je to pod lin.
A tie USB, LPT a COM porty hostovskeho PC na tom bezia?
S takhle slabym zelezem to bude jen omezene pouzitelne. Sam jsem mel VMware-workstation, pozdeji VMware-Player na stroji s 512 MB pameti (CPU byl Barton 2800) a dalo se pracovat pouze v jednom OS. Pri castem preskakovani jsem poslouchal chroustani disku a obcas oba OS komplet vytuhly. Soubezna POHODLNA prace ve dvou OS chce dvoujadrovy procesor a dost pameti (ted mam Core 2 Duo a 4GB a rychlost obou OS je vizualne stejna).
1GB+256MB RAM.Co to je za kombinaci? To ta 256ka je stejně rychlá jako ta 1GB? V případě že ne, ta 256ka určuje rychlost (imho).
Spustim vobec ine stroje s virtualbox hdd image ak bol instalovany napr. na Durone 1.6Ghz a prenesiem ho na stroj s Core 2 Duo s VirtualBoxom?AFAIK by to mělo jít.
OK, popíšu svoje zkušenosti s různími OSS a free Virtualizačními řešeními(budu psát jen o kvalitě na PC s CPU bez schopnosti virtualizace, tj. jako je ten tvůj).
- VMware server – vcelku dobře se ovládá (pravda, nezkoušel jsem novou verzi), ale GUI není nejrychlejší. Aby bylo GUI rychlejší, doporučuji nainstalovat VMware tools, které se dají vypreparovat z VMware workstation, třeba podle tohoto návodu.
Pouzivali/Pouzivame vmware-server 1.0.1-1.0.8 a tyhle verze vmware-tools maji a neni nutne preparovat z vmware-workstation. Myslel jsi asi vmplayer, ne? Osobne mam taky radsi vmware-server, protoze umi bezet i na pozadi. Coz teda pro windows je funkce asi na nic, ikdyz porad je lepsi pristup pres rdesktop nez pres consoli.
# tunctl -t tap0 -u feco # ip link set tap0 up # ip addr add 192.168.150.1/24 dev tap0 # iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE # echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forwardVysvětlení: 1. vytvoří virtuální síťové rozhraní tap0, které bude patřit tobě jako uživateli (tj. feco musíš nahradit svým username) 2. Zapne ho 3. Dá mu nějakou adresu; pozor, aby nekolidovala s něčím v síti 4. Povolí NAT; opakuj pro všechny karty, které používáš, kromě té tap0 5. Povolí forwarding paketů Ve virtualboxu potom nastavíš síť na "Host Interface" a vybereš tap0. V moftech si nastavíš TCP napevno na 192.168.150.2 (maska 255.255.255.0), výchozí bránu 192.168.150.1 a adresu DNS serveru použiješ stejnou jako používáš v Linuxu (
cat /etc/resolv.conf
)
Poznamka: Napriek slabej konfiguracii a malej velkosti RAM pamate si Windows XP vystaci aj s 192M RAM a ide to celkom svizne.
O tom úspěšně pochybuju. To je jen prvotní nadšení, že se to podařilo rozchodit. Až budete muset rychle spustit nějakou aplikaci ve windows a přitom budete mít rozdělanou fůru práce v linuxu, tak uvidíte,jak je to pomalé...
P.S. Kdo vymyslel ten debilní editor!
Leoš obvykle upozorňoval v blogu i na mnohem méně podstatné změny a tohle přišlo jako blesk z čistého nebe.Hrrrrrrroooooooooommmmmm