Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
"automobilovom priemysle pri identifikácii súčiastok do aút"
Dovolil bych si nesouhlasit. Protoze se v tomto odvetvi pohybuji, tak vim, ze v drtive vetsine se pouziva standard 2D Datamatrix.
...v Japonsku..."automobilovom priemysle pri identifikácii súčiastok do aút"
Dovolil bych si nesouhlasit. Protoze se v tomto odvetvi pohybuji, tak vim, ze v drtive vetsine se pouziva standard 2D Datamatrix.
Jj, DMC... Me by spis zajimalo, jak to zvladaji ty "fotacky" v mobilech. Kdyz jsem naposledy videl kolegu bojovat s profi kamerou a ctenim kodu, tak si to nejak nedokazi predstavit...
Tak na tom webu jsou celkem ve velkem, takze to by nemusel byt problem. Tady bude hlavne zaviset na rozliseni kodu a kamerky v telefonu...
Jinak ja to ted videl prave v nejake reklame na mobily a prislo mi to celkem uchylne - prave kvuli tem mobilum tam jsou ty QR kody obri a nebylo moc mista pro normalne citelne info... Takze brzy bude clovek muset tahat mobil, aby zjistil, co si vlastne kupuje a prvni na neho skoci URL :D
S kodmi si sa mozno stretol, ak si niekedy videl nejaky moj komentar Toho software na citanie kodov je pomerne vela, zvycajne pomerne bezproblemovo funguje :)
Vacsi sa nevojde ako avatar.. Inak ja som nemal problem, stacilo pouzit zoom..
Zkusil bych code.google.com/p/zxing/ Vyhodou je ze to je opensouce.
S QR se moc často nesetkávám, téměř vůbec. Ale jiné varianty (téměř bezvýhradně to je semacode nebo datamatrix, nerozesnám je od sebe) vídám hodně často - stačí vyndat baterku z mobilu nebo si prohlídnout obal mražených kuřat. Obecně ale 2D čárové kódy potkávám každý den na dost obyčejných věcech.
Jsou. Ale termin "carovy kod" je tak zazity, ze mnoho lidi oznacuje "carovym kodem" jakykoliv barcode.
V angličtině se pro to zažilo "2D barcode", do češtiny překládané jako "2D čárový kód". Všichni ví o čem je řeč. A EAN a spol. jsou pak jen čárové kódy, bez udání počtu rozměrů.
Ve všech obchodech které znám je u vchodu piktogram s přeškrtnutým fotoaparátem (nikoliv mobilem). A to používání mobilu na focení nezakazuje. A slovní vyjádření "zákaz fotografování" jsem ještě nikde neviděl :D
A Ty si v těch obchodech někdy viděl inteligentnější stvoření?
Ja som semacode (AKA datamatrix) použil na zadnej strane jedného zborníka, ktorý som editoval. Potom mi volali z vydavateľstva, že na konci je "taký nejaký divný štvorček, či to tak má byť".
super zajimave info, hned sem do malzenciny E51 nainstallil aplikaci a jake bylo moje prekvapeni, kdyz to hnedle fungovalo tedy ten nejvetsi barcode ne, ale i tak parada!
Nieco podobne (bez vodiacich stvorcov) je na procesoroch Intel. Tam som to videl prvy krat.
Tiskni
Sdílej: