Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
"automobilovom priemysle pri identifikácii súčiastok do aút"
Dovolil bych si nesouhlasit. Protoze se v tomto odvetvi pohybuji, tak vim, ze v drtive vetsine se pouziva standard 2D Datamatrix.
...v Japonsku..."automobilovom priemysle pri identifikácii súčiastok do aút"
Dovolil bych si nesouhlasit. Protoze se v tomto odvetvi pohybuji, tak vim, ze v drtive vetsine se pouziva standard 2D Datamatrix.
Jj, DMC... Me by spis zajimalo, jak to zvladaji ty "fotacky" v mobilech. Kdyz jsem naposledy videl kolegu bojovat s profi kamerou a ctenim kodu, tak si to nejak nedokazi predstavit...
Tak na tom webu jsou celkem ve velkem, takze to by nemusel byt problem. Tady bude hlavne zaviset na rozliseni kodu a kamerky v telefonu...
Jinak ja to ted videl prave v nejake reklame na mobily a prislo mi to celkem uchylne - prave kvuli tem mobilum tam jsou ty QR kody obri a nebylo moc mista pro normalne citelne info... Takze brzy bude clovek muset tahat mobil, aby zjistil, co si vlastne kupuje a prvni na neho skoci URL :D
S kodmi si sa mozno stretol, ak si niekedy videl nejaky moj komentar Toho software na citanie kodov je pomerne vela, zvycajne pomerne bezproblemovo funguje :)
Vacsi sa nevojde ako avatar.. Inak ja som nemal problem, stacilo pouzit zoom..
Zkusil bych code.google.com/p/zxing/ Vyhodou je ze to je opensouce.
S QR se moc často nesetkávám, téměř vůbec. Ale jiné varianty (téměř bezvýhradně to je semacode nebo datamatrix, nerozesnám je od sebe) vídám hodně často - stačí vyndat baterku z mobilu nebo si prohlídnout obal mražených kuřat. Obecně ale 2D čárové kódy potkávám každý den na dost obyčejných věcech.
Jsou. Ale termin "carovy kod" je tak zazity, ze mnoho lidi oznacuje "carovym kodem" jakykoliv barcode.
V angličtině se pro to zažilo "2D barcode", do češtiny překládané jako "2D čárový kód". Všichni ví o čem je řeč. A EAN a spol. jsou pak jen čárové kódy, bez udání počtu rozměrů.
Ve všech obchodech které znám je u vchodu piktogram s přeškrtnutým fotoaparátem (nikoliv mobilem). A to používání mobilu na focení nezakazuje. A slovní vyjádření "zákaz fotografování" jsem ještě nikde neviděl :D
A Ty si v těch obchodech někdy viděl inteligentnější stvoření?
Ja som semacode (AKA datamatrix) použil na zadnej strane jedného zborníka, ktorý som editoval. Potom mi volali z vydavateľstva, že na konci je "taký nejaký divný štvorček, či to tak má byť".
super zajimave info, hned sem do malzenciny E51 nainstallil aplikaci a jake bylo moje prekvapeni, kdyz to hnedle fungovalo tedy ten nejvetsi barcode ne, ale i tak parada!
Nieco podobne (bez vodiacich stvorcov) je na procesoroch Intel. Tam som to videl prvy krat.
Tiskni
Sdílej: