Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Skuste si postup z titulku (Rozšírené vyhľadávanie -> iba Zprávičky -> Debian) na abclinuxu, vazne niesu v archive zpraviciek nijake o Debiane alebo len robim nieco zle, ked moje vysledky su za kazdym nulove?
Tak som si prezeral stav stiahnutych a odoslanych dat (kedze pri predchadzajucom providerovi to mozne nebolo) a trosku mnou hrklo. ~100/35 = ~3/1 za den (down/up v GB)... Tento mesiac som skusal viacero distribucii, stahoval nejake videoprednasky, pocuval radio (samozrejme skrz internet) a kedze doma su pripojene na internet 3 pocitace tak sa toho nazbieralo. Neviem ake som mal prenosy u byvaleho providera, ale u toho noveho som to zacal pekne zostra - alebo ani nie? :-D Pre porovnanie - ake su vase standardne mesacne datove prenosy?
Tak tento zapisok je cerstvy a kratky, dnes som totiz zmenil na terajsom hlavnom desktope procesor. Konkretne AMD Sempron LE-1100 (1,9Ghz, 256K L2 cache,45W) za AMD Athlon X2 EE 4600+ (2x(2,4Ghz,512K L2 cache), 65W). Vela ludi ma prehovaralo na Phenom X3/X4, ale tie cenovo aj spotrebou dost odskakovaly od tohto modelu. Mam na tom stroji 64b debiana, takze uz sa tesim na vecerne testovanie. Vecer este taktiez pridam par informacii do sekcii HW. Premyslam este na kupou grafickej karty ako nahradu za IGP nVidia 7025 - stara znama otazka ATI alebo nVidia sa ale nekona, som rozhodnuty pre ATI HD3850 X2 (RV670 PRO) ale este pockam kym jej klesne cena alebo rovno pockam na HD4850 (RV770 PRO)
Zaujala ma správa s megabulvárnym nádpisom o plánoch EÚ do budúceho roka a najmä tá posledná veta - citujem: "Brusel podobné opatrenie u ľudí v EÚ neplánuje, poznamenala agentúra DPA v súvislosti s dvojnohými obyvateľmi únie." Neodpustím si poznámku že ZATIAĽ! "Veď uvidíme ako sa to osvedčí na dobytku a potom to dáme pod rúškom bezpečia a ochrany pred teroristami aj na ľudí" - bez čipu nebude bankový účet, nebude vodičák, nebude plnohodnotný život... Že vy si čip implantovať nedáte? Alečo, a čo ak si bez čipu nebudete môcť kúpiť v obchode chlieb, mlieko, nebudete mať také isté "práva" a "výsady" ako tí ktorí budú čip vlastniť? Môj odhad je že do 5 - 10 rokov sa zavedú RFID čipy aj u ľudí.
Dnes mi cely den beha po rozume jedna starsia pesnicka (zaner hip/hop, trip hop, lounge (???)) zacinajuca s "No, no, no..." taka pomalsia, a za svet si neviem spomenut na meno interpreta a nazov piesne... Viem len ze to spieva zenska, nenapadne nieco niekoho? :-) Thx
Mam to - Melaaz - Non, non, non...