Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Kedze som sa stal majitelom prenosneho poznamkoveho zosita znacky Asus (o ktorom som sa tu pred casom vyjadril ze ho kupovat zatial netreba - avsak cena a vybava 900ky ma ubezpecili ze sa to kupit asi predsalen oplati - mam typ EEE 701 Black 4G) ktory v defaultnej podobe ja k napraskaniu naplneni najakym debian-based Xandrosom (kde volneho miesta pre samotne poznamky/dokumenty/projekty/fotky/whatever vela nieje.) rozhodol som sa poobzerat sa po nejakom sposobe instalacie Debianu. Kedze moznost pripojit CDROM skrz USB sa mi zdala dost zlozita, rozhodol som sa vytvorit si instalacny SD flash disk. Po kratkom obzerani som natrafil na skutocne vycerpavajucu stranku (ako inac na Debiane =]) a stiahol som si potrebny image instalacneho disku (MD5 sum). Ten som prekopol na SD kartu:
dd if=debian-eeepc.img of=/dev/sdx
kde sdx je zariadenie SD karty (pozor nepouzivat sdx1 a pod.!)
Potom staci kartu vlozit do EEEcka, podrzat pri boote ESC a z menu si vybrat volbu bootovania z CardReadera. Instalacia prebieha standardne debianovsky akurat pri volbe sietoveho rozhrania na nas hladia 2 sietove karty - eth0 a ath0. Pokial si zvolime pre instalacne proces ath0 (WIFI) je treba docasne zrusit WPA sifrovanie (WEP je standardne instalaciou podporovne) na wifi routri. Dalej nasleduje rozlozene particii na disku.
Pri particii disku nachvilku odbocim. Nestastny obmedzeny zapis na SSD strasi mnohych uzivatelov - preto volia na SSD disk ext2 FS - cize nezurnalovaci FS. A taktiez zasadne nevolia SWAP na ssd disk ale na SD disk. Aby sme si urobili obraz o tom preco sa netreba bat volby zurnalovacieho FS pozrite si nasledujuci odkaz. Ti ktory tymto cislam neveria mozu stale nainstalovat system vyhradne s ext2 a potom cely system za pomoci dd
preklopit na SD kartu (koli strachu o znicenie SSD disku pricom 4G sd[hc] karty teraz skutocne vyjdu na smiesny peniaz) avsak prichadzaju o moznost citania SD kariet cez internu citacku (samzrejme su aj SD citacky do USB ale to uz nieje prave orechove).
Pre rozdelenie particii som zvolil nasledovny model (je samozrejme na kazdom jednom pre ake rozlozenie particnej tabulky a filesystem sa rozhodne):
/boot - 100M - ext2 swap - 650M - (najma suspend2disk) / - 1600M - jfs /home - 1600M - jfsPokial po instalacii chceme pouzivat WPA sifrovanie staci spravit nasledujuce upravy
aptitude install wpasupplicantdo /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf pastneme:
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant ctrl_interface_group=0 ap_scan=1 fast_reauth=1 eapol_version=1 network={ ssid="ROUTER ID" psk="your password" priority=5 }Potom zeditujeme /etc/network/interfaces:
auto ath0 iface ath0 inet dhcp wpa-driver wext wpa-conf /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf
Prebehne instalacia akurat pri volbe instalovanzch balickov zvolime iba Standard system a Laptop. Ukoncime instalaciu a nabootujeme prvykrat debian na nasom elektronickom poznamkovom bloku. Takze tu sa na dnes zastavim. V dalsom pokracovani preskumame dalsie moznosti Debianu na notebookoch EEE 7xx series. Samozrejme privitam v diskusii podnetne navrhy, pripomienky, postrehy, jazykove opravy ci dokonca konstruktivnu kritiku...
Tiskni
Sdílej:
/boot - 100M - ext2
swap - 650M - (najma suspend2disk)
/ - 1600M - jfs
/home - 1600M - jfs
Jen pro zajímavost:
Co plánujete ukládat do 100M /boot (mám třetinový a vejde se mi tam kromě GRUB v pohodě 6x jádro, což nikdy nevyužiju, a ještě místo zbyde)?
Proč to oddělení / a /home? Přece neplánujete spouštět nějaké procesy (např. zvenčí přístupné služby či co), které by vám celý prostor mohly zahltit?
Proč vůbec dělit takto malý prostor a tím ještě zmenšit operativní volné místo k dispozici? Např. oddělený /boot je zajímavý, když mám více systémů, které ho sdílejí (resp. dualboot s Windows a chci si zachovat GRUB i po smazání Linuxu). Oddělený /home má smysl, když ho chci někam přenášet na zvláštním disku... Ale na tomhle?