Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zopár tipov na ktoré som prišiel pri používaní UNR 10.04 a ktoré nechcem zabudnúť...
System -> Startup applications -> Add Name: Synaptics Touchpad Syndaemon Command: syndaemon -i 1 -d Comment: Disable the touchpad when typingZrychlenie OpenOffice
System -> Startup applications -> Add Name: OpenOffice Splash Remover Command: soffice -nologo -nodefault Comment: OpenOffice splash remover
sudo aptitude install prelink sudo gedit /etc/default/prelink PRELINKING=unknown preipsat na PRELINKING=yes sudo /etc/cron.daily/prelink
sudo aptitude install guake System -> Startup applications -> Add Name: Guake Command: guake Comment: Quake like terminal
sudo add-apt-repository ppa:chromium-daily/ppa && sudo apt-get update && sudo apt-get install chromium-browser
sudo add-apt-repository ppa:am-monkeyd/nautilus-elementary-ppa && sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade && nautilus -q
Tiskni
Sdílej:
Tak nevim zda netbookove edice maji svoje opodstatneni kdyz netbooky paradne zvladaji i bezne distribuce ba dokonce windows 7
Jinak kazdopadne dobre tipy.
ba dokonce windows 7No, na Atomu s 1 GiB RAM to dřelo. Tedy alespoň těch pár minut, co si mohly užívat existence. A navíc se dodávají jako nějaká zmršená Starter Edition nebo co. Prostě
dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=1M
.
>>> No, na Atomu s 1 GiB RAM to dřelo
Se ani nedivim kdyz to byl widlebastl od vyrobce. Cista instalace win 7 ultimate z DVD slape naprosto stejne rychle jako win xp taktez ciste instalace.
Vse bez jakychkoli uprav v msconfigu, beh vcetne aera toto mj plne funkcni. RAM po nastartovani vyuzita na cca 300 MB.
Zasadne vypinam swap ci strankovani jak tomu ve win rikaji a nenarazil jsem na problem s nedostatkem RAM a to pri behu Firefoxu s klidne 20 - 30 taby, hrajicim Winampu, spustenem Freerapidu. Veskery HW plne funkcni ihned po instalaci.
U win xp sp3 pokud jsou nadopovany SATA drivery aby se vubec daly intalit tak krom USB portu a VGA rozliseni bez akcelerace nejede NIC.
Ubuntu 9.10 a pozdeji 10.04 tez parada - jak svicary. Veskery HW tez plne funkcni hned po instalaci.
Na takovy mrne je to neuveritelny vykon.
Abych nezapomel: netbook Tohiba NB 100 160 GB HDD, Atom N 270 2 x 1,6 GHz, 1 GB RAM.
Tak nevim zda netbookove edice maji svoje opodstatneni...
Ja na to pouzivam CTRL + TTím otevřeš nějaký konkrétní odkaz v novém tabu?