Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Prosim vas, ma niekto z vas skusenosti s pouzivanim SORBS Blacklistu na filtrovanie pocitacov rozosielajucich spam? Ide o to,ze nasa firma sa na tento blacklist dostala a zistil som,ze je dost siroko v ceskej republike pouzivany blacklist. Pricom tento blacklist je dost pochybny. Na to,aby ste zistili preco ste sa na ich blacklist vobec dostali sa musite zaregistrovat, pricom pri registracii chcu vediet snad vsetko. Naviac,ak sa chcete z ich blacklistu dostat,tak musite zaplatit poplatok 50$ nejakej charitativnej organizacii,ktoru si mozete vybrat na ich webovych strankach. Naviac, my sme sa tam dostali omylom, pretoze ich blacklist detekuje nas mailserver ako server s dynamicky pridelovanou adresou,co ale nie je pravda. Ake mate s tymto debilnym skusenosti vy???
Tiskni
Sdílej:
... nějaký robot uzná, že to není spam, nějaký správce pak bude mít dobrou náladu, měsíc bude v úplňku a bude úterý, tak by tu adresu možná mohli z blacklistu vyřadit.
„Předpokládejme třeba, že by je mohlo otevřít jen malé světlovlasé dítě, které drží v ruce myš? V úterý? A jen když prší?“Ja osobne jsem se s blacklistovanim pres SORBS nesetkal. Dvakrat jsme se dostali do databaze Spamhausu jako dynamicka adresa (ackoliv obe byly pevne, byly ve stejnem rozsahu jako dynamicke), ale tam je narozdil od vyse zmineneho sileneho postupu relativne jednoduchy formular a k odblokovani staci otevrit stranku, jejich adresa vam prijde mailem.
Jako řešení bych zkusil se nejprve domluvit se správcem dotyčného mailserveru a vysvětlit mu, že SORBS je blbost.Ne, to nefunguje. Oni to udělají tak, že si tvou IP adresu dají do whitelistu a "božskou sílu" SORBS si tam nechají jako dostatečné kritérium k odmítnutí, to mám několikrát vyzkoušené.
Pokud chcete založit blacklist, na kterém budou servery, které používají SORBS, aby mohly být recipročně odmítány e-maily od těchto serverů, jdu do toho s vámi.To je dobrý nápad, jako první si tam zařaď Linde Group (CZ i DE). Bohužel potřeba si s nimi dopisovat je pro nás oboustranná - a to bude pravděpodobně i největší úskalí tohoto velkolepého plánu...
Stejně bych tím pokaždé začal. Když už budu bojovat s něčí blbostí, nejprve ho na chybu upozorním a dám mu šanci chybu napravit. I kdyby to pomohlo u jednoho ze sta, pořád je to alespoň základní slušnost. Ale je pravda, že napsat takovému správci sítě slušný e-mail chce hodně sebezapření…Jako řešení bych zkusil se nejprve domluvit se správcem dotyčného mailserveru a vysvětlit mu, že SORBS je blbost.Ne, to nefunguje. Oni to udělají tak, že si tvou IP adresu dají do whitelistu a "božskou sílu" SORBS si tam nechají jako dostatečné kritérium k odmítnutí, to mám několikrát vyzkoušené.
Bohužel potřeba si s nimi dopisovat je pro nás oboustranná - a to bude pravděpodobně i největší úskalí tohoto velkolepého plánu...Naopak, pokud je potřeba dopisovat si oboustranná, je to výhoda – prostě jim napíšete, že kvůli jejich hloupému antispamu jim nemůžete odesílat e-maily, tak aby se vaši lidé zbytečně netrápili s odpověďmi a jejich lidé aby zbytečně nečekali na odpovědi, které jim nemohou přijít, budete recipročně odmítat jejich poštu do té doby, než oni SORBS zruší – abyste si byli kvit.
Věřili by jste, že sorbs používá i Seznam.cz ? Nechápu ...
<....firma.seznam.cz>: host firma-smtp1.seznam.cz[77.75.74.246] said: 554 Service unavailable; Client host [mail.example.cz] blocked by dul.dnsbl.sorbs.net; Dynamic IP Addresses See: http://www.sorbs.net/lookup.shtml?123.123.100.1 (in reply to RCPT TO command)