Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
pacman -Syu
. Zrejme kvôli zabráneniu nudy alebo kvôli citácií na konci, nová verzia nejakého balíčku nie je vždy ideálna a hodilo by sa nahodiť tú starú, osvedčenú. Ako na to? Úplne jednoducho, jedným príkazom.
Totiž, pokiaľ si nepremažete pacmanovskú cache (tiež to ide jedným príkazom), máte všetky predchádzajúce verzie balíčkov na disku. Nájdete ich v adresári /var/cache/pacman/pkg/
a konkrétny balíček naištalujete známym príkazom pacman -U nazov-balicku.pkg.tar.xz. A je to!
Ja som napríklad downgradoval kernel26-2.6.38.6 na kernel26-2.6.38.4, lebo keď som pátral po tom, prečo mi systém po vsunutí SD karty zamrzne, tak som sa dočítal , že downgrade kernelu by mohol problém vyriešiť. Aj vyriešil. Postupoval som takto:
cd /var/cache/pacman/pkg
ls | grep kernel
sudo pacman -U kernel26-2.6.38-4-1-x86_64.pkg.tar.xz kernel26-headers2.6.38-4-1-x86_64.pkg.tar.xz
reboot
Pri downgrage kernelu je vcelku logické downgradovať aj kernelovské hlavičky na odpovedajúci verziu. Najjednoduchším spôsobom, ako v systéme prejaviť zmenu jadra je reboot.
Sľúbený citát nakoniec.
"... being a Linux user is sort of like living in a house inhabited by a large family of carpenters and architects. Every morning when you wake up, the house is a little different. Maybe there is a new turret, or some walls have moved. Or perhaps someone has temporarily removed the floor under your bed."
Tiskni
Sdílej:
Jó, kdo chvíli stál, už stojí opodál ...