Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »pacman -Syu
. Zrejme kvôli zabráneniu nudy alebo kvôli citácií na konci, nová verzia nejakého balíčku nie je vždy ideálna a hodilo by sa nahodiť tú starú, osvedčenú. Ako na to? Úplne jednoducho, jedným príkazom.
Totiž, pokiaľ si nepremažete pacmanovskú cache (tiež to ide jedným príkazom), máte všetky predchádzajúce verzie balíčkov na disku. Nájdete ich v adresári /var/cache/pacman/pkg/
a konkrétny balíček naištalujete známym príkazom pacman -U nazov-balicku.pkg.tar.xz. A je to!
Ja som napríklad downgradoval kernel26-2.6.38.6 na kernel26-2.6.38.4, lebo keď som pátral po tom, prečo mi systém po vsunutí SD karty zamrzne, tak som sa dočítal , že downgrade kernelu by mohol problém vyriešiť. Aj vyriešil. Postupoval som takto:
cd /var/cache/pacman/pkg
ls | grep kernel
sudo pacman -U kernel26-2.6.38-4-1-x86_64.pkg.tar.xz kernel26-headers2.6.38-4-1-x86_64.pkg.tar.xz
reboot
Pri downgrage kernelu je vcelku logické downgradovať aj kernelovské hlavičky na odpovedajúci verziu. Najjednoduchším spôsobom, ako v systéme prejaviť zmenu jadra je reboot.
Sľúbený citát nakoniec.
"... being a Linux user is sort of like living in a house inhabited by a large family of carpenters and architects. Every morning when you wake up, the house is a little different. Maybe there is a new turret, or some walls have moved. Or perhaps someone has temporarily removed the floor under your bed."
Tiskni
Sdílej:
Jó, kdo chvíli stál, už stojí opodál ...