V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Již nějakou dobu přemýšlím jak vyrobit pěkný ráměček kolem fotky z digitálu.
Doteď jsem opakovaně používal v GIMPu funkci Script-fu -> Dekorace -> Přidat okraj. Toto je bohužel dost pracné . Zkoušel jsem proto hledat nějakou alternativu. Bohužel vhodný skript jsem nenašel. Kdy žjem se ho pokoušel naprogramovat objevil jsem na Internetu možnost přidávat ráměček ImageMagickem. Pak už stačilo pouze vymyslet skript, kterej to udělá s celým adresářem.
#!/bin/sh for snimek in *.JPG do echo "zpracovavam $snimek" convert $snimek -resize 900 \ -mattecolor black -frame 4x4 \ -mattecolor white -frame 4x4 \ -mattecolor black -frame 32x32 \ -pointsize 20 -fill white -draw 'text 830,744 "Jánošík 2006"' \ "ramecek_"$snimek done
Jak se tento skript používá je snad jasné(přesné hodnoty parametrů si již snad všichni upravíte podle sebe). Pouze je potřeba dat pozor aby zpracovávané soubory měli příponu *.JPG.
Tiskni
Sdílej:
# resize = 1 zmensovat # resize = 0 jen pridat ramecek, popis a vodoznak resize=1; # sirka nahledu width="750"; # vyska nahledu height="500"; # zaostreni snimku unsharp=20; # barva ramecku bordercolor="white"; #barva linky linecolor="black"; # mozne zmenseni snimku if [ $resize -eq 1 ] ; then subshell=" -thumbnail '$height x $width' -thumbnail 'x $height<'"; subshell="$subshell -quality 100 -unsharp $unsharp"; else subshell=""; fi # vytvoreni snimku shell="convert '$file' $subshell"; shell="$shell -bordercolor $bordercolor -border 10x10"; shell="$shell -bordercolor $linecolor -border 1x1"; shell="$shell -bordercolor $bordercolor -border 50x50 '$TEMP/$file'"; echo "vytvarim snimek ..."; eval $shell >&/dev/null;V $TEMP/$file mam hotovy snimek. Vlastne pripraveny pro dalsi praci, ale s rameckem. V Gimpu jsem neprisel, jak to udelat z prikazove radky. Ale pomoci script-fu a funkce file-glob se to da napsat, ze to pobezi v okne jako klasicky script.
(define (batch path) (set! filelist (cadr (file-glob path 1))) (while filelist (set! filename (car filelist)) (set! image (car (gimp-file-load 1 filename filename))) (set! drawable (car (gimp-image-get-active-layer image))) ; zpracovani ; neco udelej se snimkem, uloz a prejdi na dalsi (gimp-file-save 1 image drawable filename filename) (gimp-image-delete image) (set! filelist (cdr filelist)) )) ; registrace (script-fu-register "batch" "dávkové zpracování" "" "" "" "" "" SF-STRING "Cesta k souborům (včetně přípony, *.jpg)" "C:\\*" ) (script-fu-menu-register "batch" "<Toolbox>/Xtns/Script-Fu")Ve scriptfu my chybi vyber adresare (neco jako vyber souboru), jako polozka pro menu ... musi se to psat rucne ... Jarda