V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Před několika dny se na serveru http://www.archlinux.org objevila informace o dostupnosti testovacích ISO obrazů verze 0.8 s kódovým označením Voodoo. Obrazy jsou dostupné pro procesory i686 a x86_64 kompatibilní.
No, tak jsem asi po měsíci prováděl aktualizaci svého ArchLinuxu. Projistotu zkontrolovat na webu distribuce, zda-li zde nebude zádrhel. Hmm - kernel 2.6.19 a nový hook pata pro mkinitcpio. Pečlivě jsem si přečetl vše kolem toho hooku (jak to česky nazvat ...), změnil v fstabu výskyty hda na sda, hdb na sdb (harddisky) a z hdc na sr0, hdd na sr1 (dvdromy). Následně úprava menu.lst a reboot. Vše funguje a já jsem spokojen. Strašně se mi líbí ty nové názvy dvdromů :-)
Bože, už jste někdy zkoušeli pracovat s vlákny a GTK najednou? Nejde to do sebe. Ačkoliv je glib "thread safe", u GTK tomu tak není. Před jakoukoliv manipulací s widgetem musíte zavolat gdk_threads_enter()
a po dokončení manipulace gdk_flush()
a gdk_threads_leave()
. A do toho ještě signály ... V těch od glib se to volat musí, ale v těch od gtk ne.
Dneska ráno jsem si zkontroloval, zda-li nemám nějaký nový e-mail, a čekalo mě překvapení, e-mail s předmětem Welcome to MSDN Academic Alliance: Online Software System