Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Již delší dobu na internetu "koluje", že ubuntu 9.04 rychleji startuje. To je však kec. O co kratší dobu je totiž zobrazen usplash s načítacím proužkem, o to dýl to trčí na černé obrazovce s kurzorem po startu X - podle mě to na pozadí spouští zbytek služeb a po startu x se čeká na dokončení, aby systém korektně fungoval se vším všady. A to je vlastní zkušenost. Na ubuntu 8.10 naběhl xorg a hned se spouštělo gnome, tady to vázná jakou dobu ...
Jestli mi dá někdo dobré hodnocení, bude tu večer další rejpavý zápisek Sám hlasuji pro špatné, což vám možná bude moci potvrdit i LL, když mu řeknete.
Tiskni
Sdílej:
A co Arch Linux
Moblin
Doporučuji bootchart. Ten to zobrazí v pěkné grafu a člověk tak ví co může ladit aby si procesor a disky ani na sekundu neoddechli. Za mého mládí jsem to dovedl srazit ještě víc, ale teď už k tomu nemám chuť a počkat si tu minutu jednou za celý den mě nezabije.
U mě to trvá od ťuknutí na enter v GRUBu do plného naběhnutí GDM pouhých 32 s
Pche, co to je? To moje OpenWRT, pokud bootuju z MTD a ne z USB Flash disku(, kvůli kterému jsem musel zavést parametr bootdelay=10), je na 200Mhz šunce připraveno k boji od zapojení do elektriky včetně inicializace CFE přesně za 9 sekund.
Jako tuhle STD? No to potěš koště, teda.
Pro mě rychlost čistého bootu není až tak důležitá
Vždyť pro mě také ne, ale když už machrovat…
protože většinou používám STD.
Né náhodou SSD?
Asi takto: zrychlení bylo tak výrazné, že mě donutilo vzít do ruky stopky. Oproti starším verzím teď boot trvá míň, než polovinu času.U mě to trvá od ťuknutí na enter v GRUBu do plného naběhnutí GDM pouhých 32 sPche, co to je? To moje OpenWRT, pokud bootuju z MTD a ne z USB Flash disku(, kvůli kterému jsem musel zavést parametr bootdelay=10), je na 200Mhz šunce připraveno k boji od zapojení do elektriky včetně inicializace CFE přesně za 9 sekund.
> Pche, co to je? To moje OpenWRT, pokud bootuju z MTD a ne z USB Flash disku(, kvůli kterému jsem musel zavést parametr bootdelay=10), je na 200Mhz šunce připraveno k boji od zapojení do elektriky včetně inicializace CFE přesně za 9 sekund.
Čistě pro úplnost... Získáš spuštěním toho OpenWRT to samé (nebo alespoň obdobné) jako spuštěním Ubuntu? (OpenWRT neznám.)
Dále by mě zajímalo, může-li někdo alespoň zhruba srovnat klasický pevný disk a to MTD, co se týče rychlosti...
Čistě pro úplnost... Získáš spuštěním toho OpenWRT to samé (nebo alespoň obdobné) jako spuštěním Ubuntu? (OpenWRT neznám.)
A ještě mnohem víc. Samozřejmě, že to bylo jen imbecilní rýpnutí. Porovnávat OpenWRT a Ubuntu…to je jako Jardíkove oblíbené hrušky a jabka. Jen jsem se o tom zmínil aby bylo vidět, že to jde.
Dále by mě zajímalo, může-li někdo alespoň zhruba srovnat klasický pevný disk a to MTD, co se týče rychlosti...
Určitě. To MTD co tam je ještě mnohem pomalejší než můj disk(ale zas tak dlouho neseekuje) a oproti klasickému disku ty starosti nestojí za to.
Přestože je mi úplně jedno, jak rychle to nabíhá, pokud je to do dvou minut, zrychlení jsem poznal na první pohled. Na mém přenosném počítači to (od Enteru v GRUB do GDM) dříve nabíhalo cca 35 sekund, nyní cca 15 nebo 20 (!), což je čas, kterým se tu pořád chlubí místní uživatelé systémů jako Arch Linux nebo Slackware, kteří to tři měsíce optimalizují a stejně nespouštějí skoro žádné služby...
Hlavne by si si mal ujasniť, čo znamená FUD.
en.wikipedia.org/wiki/Fear,_uncertainty_and_doubt
FUD is generally a strategic attempt to influence public perception by disseminating negative information designed to undermine the credibility of their beliefs.
Čiže tento kec sotva môže byť FUD.
Typická reakce BFU. Oni mi to nefunguje, honem mi poraďte, určitě jsem na nic nešahal...
... Koukám do křišťálové koule a nic nevidím, takže dokud nezapneš křišťálový vysílač, tak ti asi nikdo neporadí
cisty install ubuntu 9.04 x64 na ext4 zpusobil cca 30-40% zrychleni startu ubuntu, musim rict ze takto rychle mi ZADNY linux ma mem stroji, ale ani na mych serverech, jeste nikdy nenabootoval, je to vazne masakr. Tesim se az totez udelam na mem ibm x41, kam se chystam dat CF kartu x266 8GB, ktera by to mela jeste o dost zrychlit. Nevericim tomasum doporucuji zayoutubovat (odvozeno od zagooglovat), je to tam docela pekne natocene.