Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Ano, je to tak. GIO je pomalej šmejd. Dneska jsem zjistil, že v SVN repozitáři Thunaru je branch migration-to-gio. Tak jsem to zkusil zkompilovat. Zkompilovalo se a zkusil jsem. Otevřu /usr/lib64 a několik sekund to šrotovalo na disku než to ukázalo obsah adresáře. Zkusím ještě 3x za sebou, když už je adresář v cache - to je o něco rychlejší, ale stále nic moc. Tak a teď pustím starý Thunar fungující na ThunarVFS. Otevřu /usr/lib64 a světe div se - je to minimálně 3x rychlejší než GIO varianta. Zkusím ještě 3x a stále stejně rychlé. Ještě znovu zkusím Thunar/GIO a potvrdím si, že je to pamalý.
Závěr: GIO = pomalej šmejd. Sice má použití GIO své výhody (jako mountpointy viditelné ve všech GTK aplikacích), ale oproti tomu 3x nižší rychlost je nechutnost. A teď si vemte, že kdyby ThunarVFS nečetl každý soubor v adresáři a zjišťoval typ souboru efektivnějším způsobem (tj. podle přípony), ukázal by se adresář okamžitě, jak se tomu děje např. v Tux Commanderu. A u souborů bez přípon by mohl testovat execute bit a pokuď tam není, tak kouknout dovnitř a určit typ na základě obsahu. Jenže to by každej měl tři prdele keců, že určovat typ podle přípony je špatné. Přitom je to několikanásobně rychlejší, než přečíst jánevimkolik bajtů ze souboru a porovnat s mime databází.
Tiskni
Sdílej:
Není nad vědecký přístup.
€ time gvfs-ls /usr/lib/ >/dev/null
real 0m0.141s
user 0m0.088s
sys 0m0.038s
€ time ls /usr/lib/ >/dev/null
real 0m0.029s
user 0m0.008s
sys 0m0.014s
(Ano, je to sice zhruba pětkrát pomalejší, ale je to dost rychlé na to, aby to bylo dokonale jedno.)
Jdu otestovat tuxcommander. Naposled co sem zkoušel commander Gentoo tak mi přišel hodně dobrej, jen mě odradil hnusný vzhled.
pas
? Trochu problém asi je, že ta konvence jako taková neexistuje, je to spíše jen roztroušená sada různých zvyků pojmenování. GCC si třeba může dovolit dělat nějaké lehké předpoklady na základě jména souboru, ale pro celosystémový obecný nástroj to asi není.
user.mime_type
a říkám, že libmagic
je spolehlivější. I když ani ty MIME typy nejsou samospasitelné.
Rozšířené atributy jsou zabité asi ještě víc než přípony, tím se to myslím moc nevyhraje. Pokud se vůbec nějak dá. Jenom se mi zdá, že ten Thunar neřeší typ souboru nějakým asynchronním způsobem. Podívat se do adresáře a udělat stat nad tím co tam je, to trvá i na hodně velkých adresářích jen chviličku. Ikonky si může vymalovávat potom. To je trochu hloupé.
user.mime_type
? Používání libmagic
pro určování typu souboru je z výkonnostního hlediska absolutní multikill, ale zase to je spolehlivější než podle přípony.
určovat typ podle přípony je špatné.
A není?
BTW: Zkus gprof
.