Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Test jsem prováděl v Ubuntu 10.04 na mém starším PC s grafikou GF9600GT (nouveau ovladač), AMD Athlon 64 X2 5200+ EE, 6GB RAM DDR2 800. Na své novější PC s Core i7 a 16GB RAM linux instalovat nebudu, protože za nic nestojí (rejp ).
Konqueror byl ve verzi 4.4.2, Firefox jsem zkoušel 3.6.3, Chromium z PPA ve verzi 6.0.451. Pak jsem zjistil, že jsou pro tyto 2 prohlížeče v repu aktualizace, takže jsem ještě testnul FF 3.6.6 a Chromium 6.0.453. Arora byla ve verzi 0.10.2 s QtWebkitem 4.6.2, Konqueror 4.4.2. Opera 10.60 final s "klasickým" GUI (tj. GTK skin vypnutý přejmenováním jeho knihovny). S GTK to zkoušet nebudu, když už to 10x pomaleji překresluje při změně velikosti okna či změni velikosti postranního panelu se záložkami v opeře, tak očekávám horší výsledek (i když asi nebude 10x, protože je tam minimum testů, které obsahují ovládací "input" prvky). Pak přišel na řadu Firefox 4beta2 sestavený 1.7. (binárka ze stránek opery).
Ještě jsem testoval Midori 0.2.2 (libwebkit 1.2.0), ten bohužel neprošel testem "Social Networking 2/6", kde se ukázal prázdný inbox a nic to nedělalo celých 5 minut (ale zaseknutý prohlížeč nebyl), zkusil jsem ještě 2x, ale to samé, takže ode mě dostává nejhorší skóre 0.
Teď se ještě chystám na pár testů ve Windows a pak udělám ještě testy v linuxu s ovladačem nvidia.
Tiskni
Sdílej:
V čom napríklad? Ja o žiadnych vychytávkach neviem, takže si rád nechám poradiť.
>Snad se jednou dočkám 64bit chrome pro Windows
Musím tě zklamat, ale 64bit Chrome se nejspíš nedočkáš (tedy alespoň ne oficiálně).
Pro většinu uživatelů (rozuměj BFU) je prioritou Flash a ten je na Windows pouze 32bit a 64bit varianta se (narozdíl od Linuxové verze) ani neplánuje.
A není to jen flash, většina browser pluginů (Java, QuickTime, Windows Media Player) je pouze 32bit...
Pro většinu uživatelů (rozuměj BFU) je prioritou Flash a ten je na Windows pouze 32bit a 64bit varianta se (narozdíl od Linuxové verze) ani neplánuje.Máš odkaz? Asi před půl rokem Adobe slíbilo 64bit verzi Flashe 11 pro Windows ...
A není to jen flash, většina browser pluginů (Java, QuickTime, Windows Media Player) je pouze 32bit...Minimálně java plugin pro Windows v 64bit verzi existuje, stejně tak 64bit java. Nejsem si jistý media playerem, ale v IE8 tuším fungoval. Ale 64bit verze pro ostatní prohlížeče asi nebude.