Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tímto bych Vám rád představil Slax Tools. Slax Tools jsou grafické (QT, KDE) aplikace, které zjednodušují proces úpravy živé linuxové distribuce Slax. Slax Tools jsem vytvořil v rámci mého výzkumného úkolu Živé distribuce na Katedře matematiky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské. Inspirací mi byl program MySlax Creator od Martinja Starrenburga.
Slax Tools se momentálně skládá ze dvou oddělených aplikací: Slax Konfigrator a Slax Module Kreator. Slax Konfigurator jsem vytvořil ve frameworku QT a slouží k úpravě ISO obrazu. Slax Module Kreator je KDE aplikace, která převádí nejpoužívanějí formáty linuxových balíčků na Slax moduly. Ačkoliv jsem obě aplikace vyvíjel pro Slax, je možné je použít také s jinými živými distribucemi založenými na Slaxu (například Scientific Linux).
Slax Konfigurator pracuje jako interaktivní průvodce, který uživatele provádí jednotlivými kroky úpravy živé distribuce:
Slax Module Kreator převádí RPM (Red Hat, Fedora, Mandriva). DEB (Debian, Ubuntu), TGZ (Slackware, KateOS) a TAR.GZ (Arch) balíky do podoby modulů používaných ve Slaxu. Součást výstupu tvoří i seznam závislostí převedených modulů. Také tato aplikace potřebuje ke své činnosti některé nástroje příkazové řádky (dpkg pro DEB balíky, rpm2cpio a cpio pro RPM balíky, tar pro TGZ a TAR.GZ balíky a mksquashfs pro všechny balíky).
Obě aplikace podléhají podmínkám licence GPL v2. Momentálně jsou oba nástroje v testovací verzi 070501. Aplikace jsem vyvíjel v distribuci Arch Linux a testování prováděl v Open Suse a Slackware. K dispozici jsou zatím pouze zdrojové archivy a modul pro Slax. Budu velmi rád, pokud vytvoříte binární balíček pro Vaši oblíbenou distribuci. Zdrojové kódy společně s pokyny k instalaci si můžete stáhnout ze stránky produktu.
Na výše uvedené stránce si můžete prohlédnout jednotlivé stránky průvodce a také se podívat na krátké demonstrační video (formát Ogg/Theora, 3.6MB).
Závěrem bych rád poděkoval mému školitelovi Zdeňku Čulíkovi za jeho rady a náměty a samozřejmě Tomášovi Matějíčkovi za Slax.
Uvítám jakékoliv nápady na zlepšení, připomínky i konstruktivní kritiku.
Vladimír Jarý
Tiskni
Sdílej: