Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tímto bych Vám rád představil Slax Tools. Slax Tools jsou grafické (QT, KDE) aplikace, které zjednodušují proces úpravy živé linuxové distribuce Slax. Slax Tools jsem vytvořil v rámci mého výzkumného úkolu Živé distribuce na Katedře matematiky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské. Inspirací mi byl program MySlax Creator od Martinja Starrenburga.
Slax Tools se momentálně skládá ze dvou oddělených aplikací: Slax Konfigrator a Slax Module Kreator. Slax Konfigurator jsem vytvořil ve frameworku QT a slouží k úpravě ISO obrazu. Slax Module Kreator je KDE aplikace, která převádí nejpoužívanějí formáty linuxových balíčků na Slax moduly. Ačkoliv jsem obě aplikace vyvíjel pro Slax, je možné je použít také s jinými živými distribucemi založenými na Slaxu (například Scientific Linux).
Slax Konfigurator pracuje jako interaktivní průvodce, který uživatele provádí jednotlivými kroky úpravy živé distribuce:
Slax Module Kreator převádí RPM (Red Hat, Fedora, Mandriva). DEB (Debian, Ubuntu), TGZ (Slackware, KateOS) a TAR.GZ (Arch) balíky do podoby modulů používaných ve Slaxu. Součást výstupu tvoří i seznam závislostí převedených modulů. Také tato aplikace potřebuje ke své činnosti některé nástroje příkazové řádky (dpkg pro DEB balíky, rpm2cpio a cpio pro RPM balíky, tar pro TGZ a TAR.GZ balíky a mksquashfs pro všechny balíky).
Obě aplikace podléhají podmínkám licence GPL v2. Momentálně jsou oba nástroje v testovací verzi 070501. Aplikace jsem vyvíjel v distribuci Arch Linux a testování prováděl v Open Suse a Slackware. K dispozici jsou zatím pouze zdrojové archivy a modul pro Slax. Budu velmi rád, pokud vytvoříte binární balíček pro Vaši oblíbenou distribuci. Zdrojové kódy společně s pokyny k instalaci si můžete stáhnout ze stránky produktu.
Na výše uvedené stránce si můžete prohlédnout jednotlivé stránky průvodce a také se podívat na krátké demonstrační video (formát Ogg/Theora, 3.6MB).
Závěrem bych rád poděkoval mému školitelovi Zdeňku Čulíkovi za jeho rady a náměty a samozřejmě Tomášovi Matějíčkovi za Slax.
Uvítám jakékoliv nápady na zlepšení, připomínky i konstruktivní kritiku.
Vladimír Jarý
Tiskni
Sdílej: