Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ano můžu video nejdřív naslepo stáhnout a když se mi nelibí tak ho potom smazat. Jenže to zas musím zezačátku čekat než se dokončí download. Nebo můžu volat přehrávač mpv defaultně s volbou mpv --stream-record
ale to taky není ideální, protože takto se nahrává úplně všecko a člověk musí potom ručně mazat soubory které nechce. Poslední asi nejperverznější varianty jsou, buď se na video první podívat pomocí mpv a potom kdyžtak zavolat youtube-dl takže se video přenáší po síti vlastně dvakrát, nebo zachytávat obrazovku ffmpegem kdy se po dobu přehrávání nesmí ničím pohnout protože by to bylo v nahrávce vidět.
ytfzf je shell skript, který vyhledává youtube videa v příkazovém řádku. Používá youtube-dl na stahování a mpv na přehrávání. Níže popsaná metoda funguje ale jenom pro mpv. Ten má jednu takovou docela hezkou fičuru že umí dump cache do souboru. Toto se dá nabindovat na klávesu v souboru ~/.config/mpv/input.conf
třeba nějak takto:
F9 dump-cache 0 999999 "/mnt/disk2/mpv/${media-title}.mp4"Adresář se musí vytvořit ručně předem pokud neexistuje, mpv ho neumí udělat automaticky. Velikost té defaultní cache je ale jenom 150MB, dá se to zjistit příkazem:
mpv --list-options | grep demuxer-maxkdyž je video větší, je potřeba tu cache zvětšit. Jsem si nastavil velikost na celkem obskurních deset giga, aby byla trochu šance že se tam to video vleze celé.
ytfzf při spuštění hledá soubor ~/.config/ytfzf/conf.sh
Defaultní vypadá nějak takto. Já tam mám toto:
enable_hist=1 enable_loop=1 show_thumbnails=1 preview_side="top" video_pref="best[protocol!=http_dash_segments][height<=?720]" video_player="mpv" video_player_format="mpv --keep-open=yes \ --keep-open-pause=no \ --cache=yes \ --demuxer-max-back-bytes=10737418240 \ --demuxer-max-bytes=10737418240 \ --cache-on-disk=yes \ --cache-dir=/mnt/disk2/mpv \ --cache-unlink-files=whendone \ --ytdl-format="Ta disková cache by tam byla normálně zbytečná, mám ale zoufale málo paměti. Na nějakém počítači s aspoň 4GB volné RAM by mělo stačit:
video_player_format="mpv --keep-open=yes \ --keep-open-pause=no \ --cache=yes \ --demuxer-max-back-bytes=10737418240 \ --demuxer-max-bytes=10737418240 \ --ytdl-format="
Má tuten postup nějaké nevýhody? Jo má. Funguje to jenom pro mp4 které jsou vcelku (proto tam je to: protocol!=http_dash_segments
). Ve videu u kterého tuším že možná bude kandidát na uložení, mám strach seekovat moc dopředu aby se to v té mezipaměti nejak nedomíchalo. Naštěstí je průběh toho kešování hezky vidět na progresbaru. no stejně ....
Nepřišel jsem na to, jak do názvu souboru vložit na začátek timestamp. Takto když budou mít dvě různé videa stejný ${media-title}
, přepíšou se bez varování. Zkoušel jsem něco jako ${os.execute(date +%s)}-${media-title}.mp4
ale to nefunguje. Další krpa je, že všecky tak dumpnuté mp4 mají metadata až na konci souboru, takže nepůjdou dál streamovat (musely by se znovu prohnat přes ffmpeg, toto mi až tak moc nevadí). Neumí to titulky, je to jenom dump cache
Tiskni
Sdílej:
youtube-dl -i -a seznam_url.txt # Stahne vsechny odkazy co jsou v souboru seznam_url.txt youtube-dl --extract-audio --audio-format mp3 --audio-quality 0 https://you.... # stahne a prevede do mp3 s nejvyssi kvalitou youtube-dl -F https://yout... # zjisti v jakych formatech je video/audio k dispozici youtube-dl -f 18 https://you... # Vybere konkretni nabizeny format audia/videaVyber konkretniho formatu videa/audia je uzitecny treba pro nasledne prehravani v settopboxu, televizi z usb flashky. Tato zarizeni obvykle umeji jen nekolik malo formatu prehravat. Toto se vetsinou tyka youtube kde je nabizeno vicero variant a to vcetne ruzneho rozliseni. Vetsina videoserveru vsak nabidne jen mp4 ktere vsak jede i na tech hloupych televizich. Youtube-dl umi snad stovky videoserveru vcetne tech pro dospely.
ttssssssss v terminálku byto jako mělo správně kreslit jenom ascii art z toho videjka generovanej :O :D :D ;D
video_player_format="mpv --vo=caca --terminal=no --ytdl-format="
jj funguje to :D :D jeto bez chybyčky :D :D
todleto je jakoby taky uplně supr yt koukadlo jestli ti třeba jako nestačí terminálek hele :D ;D
2x doměsíce spíš jenom :D teďko jakoby zrovna funguje :D :D ;D ;D