Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jak už to tak bývá, jelikož jsem něco dělal pro školu (návrh loga.. neujal se, ale stejně), dostanu od cenu za účast.
Jde o to, že si něco koupím, donesu do školy lístek a když mi to schválí, tak mi 500 Kč z toho proplatí. Radili mi vybrat si nějakou knížku nebo něco podobného. A tak, jelikož rád programuju, mě napadlo pořídit si knížku Jádro systému Linux. Dívám se tak na cenu.. něco kolem 750 Kč. Jako chudý student nemám moc peněz na utrácení, ale těch 200 bych do toho dal.
A teď přede mnou stojí otázka: Je tahle kniha pro mě? Co mi ta knížka přinese? Mám základní znalosti C/C++. Mimo to aktivně programuju v PHP. Pochopím s pomocí této knížky fungování linuxového kernelu? Naučím se programovat ovladače k HW? Třeba že si něco vytvořím (trochu elektrotechniku zvládám a taky mě mimochodem baví) a pak k tomu budu moci přistupovat s pomocí nějakého céčkového programu? Budu schopen po přečtení té knížky programovat síťové aplikace? Přibližně takové otázky mám.
A nakonec se Vás chcu zeptat ještě na jednu věc: Myslíte si, že tohle je vhodná knížka pro mě a nebo by jste toho půl litru investovali do něčeho jiného (knížky)?
Tak diskutujte, hádejte se a díky předem
Tiskni
Sdílej:
docela by se mi hodila kapitola o blokování a zámcíchProč tak složitě?
Vejde turista v San Francisku do obchodu se zvířaty a prohlíží si opice. Vtom vejde jiný zákazník, jde rovnou k prodavači a říká: "Prosím jednu opici typu C++." Prodavač mu ji podá, chlap zaplatí 5000 dolarů a odejde. Překvapený turista se ptá: "Prosím vás, co to bylo za opici, že byla tak drahá?" "No, víte, ona dokáže programovat v C++, bez chyb, efektivně, úhledný kód. Velmi dobrá investice." "A tamty opice?" "Ty stojí 10 000 dolarů, ale umí programovat v C++, v Javě a v PHP." "Proboha, a tam máte opici za 50 000! Co dokáže ta?" "No, abych řekl pravdu, jestě jsem ji neviděl nic dělat, ale ostatní opice ji oslovují "project manager."