abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1967 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník



    Vložit další komentář
    1.8.2006 03:04 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Pěkný úvod do HTML entit :-)

    Jinak často zde ještě používám české uvozovky „ („) a “ (“), výpustku … (…) a pomlčku – (–).
    1.8.2006 10:19 Ritchie | skóre: 27 | blog: Ritchie's | Berlin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Dvojitá pravá horní uvozovka je ” (”). Dvojitá levá horní uvozovka “ (“) se v češtině příliš neužívá. Příklady: „slovo”, “slovo”.
    6.8.2006 01:08 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Asi se pleteš. Prohlédni si ty uvozovky v písmu, ve kterém jsou pořádně vidět a zkontroluj podle nějaké knihy. Levé dolní uvozovky připomínají 99, pravé horní 66 - tedy “.

    ” vypadají jako 99, takže to jsou nejspíš levé horní uvozovky (ty nepříliš využívané).
    1.8.2006 10:33 #Tom | skóre: 32 | blog: Inspirace, aneb co jsem kde vyhrabal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Já jsem zpravidla línej, tak si pustím gucharmap a najdu si třeba × = × a – = – :-)
    David Watzke avatar 1.8.2006 03:53 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    A nebo
    sed 's/</\&lt;/g;s/>/\&gt;/g'
    :-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    1.8.2006 05:14 Smazáno | skóre: 21 | blog: tezkorict
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    tohle nesmí vidět johny, jinak pukne :)
    1.8.2006 05:18 Smazáno | skóre: 21 | blog: tezkorict
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    A sakra!

    Tohle je johnyho blog...
    1.8.2006 07:51 Jan Martinek | skóre: 43 | blog: johny | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    tohle nesmí vidět johny, jinak pukne :)
    Hehe, tak to fakt nepuknu, protože velmi podobně vypadala varianta, kterou jsem používal než jsem to přepsal.
    Vadilo mi, že mezi výstupem a vstupem není žádné oddělovátko a trochu jsem se v tom ztrácel. Prkotina, co? No, ale já jsem tuhle prkotinu v sedu napsat neuměl ...
    1.8.2006 07:57 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    V takovém případě bych to zkusil vstoje nebo vleže... :-D
    1.8.2006 08:05 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Tak jsem jenom velmi skromně tipoval, kde tuhle patičku uvidím nejdřív :-)
    Copak toho není dost?
    1.8.2006 11:30 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    To víš, fandím všem moderním technologiím... :-D
    1.8.2006 08:09 Jan Martinek | skóre: 43 | blog: johny | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    To nepomohlo. Ale zkusím se postavit na hlavu.
    1.8.2006 08:54 Jáchym Čepický | skóre: 29 | blog: U_Jachyma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    přece jenom je sed poněkud elegantnější metoda, než celej perl, jakkoliv mám perl rád
    Josef Kufner avatar 1.8.2006 11:09 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Ale ještě lepší je tohle:
    xsel | sed 's/</\&lt;/g;s/>/\&gt;/g' | xsel
    Stačí text označit, spustit tuhle věc a pastnout přechroupaný text. A když se to nastaví na nějakou globální klávesovou zkratku.... :-D
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    1.8.2006 09:25 #Tom | skóre: 32 | blog: Inspirace, aneb co jsem kde vyhrabal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Proč vůbec převádět > na &gt;, když se to nemusí? :-)
    1.8.2006 11:15 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    To je nedostatečné. Musíte přepsat přinejmenším ještě uvozovky na &quot; a ampersand na &quot;
    1.8.2006 11:18 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Je nějaké pravidlo, proč by se měly přepisovat uvozovky? (ampersand je &amp;)
    Copak toho není dost?
    1.8.2006 11:20 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Protože slouží k oddělení hodnot atributů v HTML/XML.
    1.8.2006 11:26 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    To je sice pravda, ale jenom uvnitř prvku, tak mi to nepřijde nezbytně nutné.
    Copak toho není dost?
    1.8.2006 11:50 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Asi bych se musel podívat do specifikací, nevzpomínám si teď přesně, jak přesně se k tomu která verze staví.
    1.8.2006 13:13 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Na XML je hezké právě to, že vynucuje nahrazování jen u toho, co je nezbytně nutné – v běžném textu tedy jen < a &. Nahrazováno může být > a kvůli zpětné kompatibilitě musí být > nahrazeno v ]]>, pokud to není konec sekce CDATA. Viz specifikace.
    1.8.2006 13:23 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Hm, tak jsem asi přehnaně opatrný. Ale pořád lepší než být opatrný málo.
    1.8.2006 11:49 Jan Martinek | skóre: 43 | blog: johny | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Aha, jasně. Ampérsand to konvertuje, jen jsem se o tom v blogu nezmínil. A pro uvozovky jsem zapomněl přidat parametr quote=True (bůhvíproč jsem ho tam nedal, když v originálním zdrojáku ho mám).
    Díky za připomínky, oboje jsem v blogu napravil.
    Blog má v tomto obrovskou výhodu - když udělám chybu, mám možnost ji napravit.
    1.8.2006 10:13 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    no kdyz uz sem teda hazim neco se zobackama tak vemu mousepad a dam nahradit.. ;)
    1.8.2006 11:19 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Ten pythoní skript je špatně, protože netransformuje uvozovky. Jako první pomoc zkuste třeba tento formulář.
    1.8.2006 12:27 Jan Martinek | skóre: 43 | blog: johny | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na abclinuxu napsat zobáčky
    Snad jsem to už spravil. A příznivci sedu jistě dají přednost tomuto:
    sed 's/\&/\&amp;/g;s/\"/\&quot;/g;s/</\&lt;/g;s/>/\&gt;/g'
    
    Výše uvedený řetězec jsem použil jako testovací. Vypadá to, že oba přístupy dávají stejné výsledky:
    jm:12:22:58 ~$ ./abc_html.py
    sed 's/\&/\&amp;/g;s/\"/\&quot;/g;s/</\&lt;/g;s/>/\&gt;/g'
    --------------------------------------------------
    sed 's/\&amp;/\&amp;amp;/g;s/\&quot;/\&amp;quot;/g;s/&lt;/\&amp;lt;/g;s/&gt;/\&amp;gt;/g'
    jm:12:23:04 ~$ sed 's/\&/\&amp;/g;s/\"/\&quot;/g;s/</\&lt;/g;s/>/\&gt;/g'
    sed 's/\&/\&amp;/g;s/\"/\&quot;/g;s/</\&lt;/g;s/>/\&gt;/g'
    sed 's/\&amp;/\&amp;amp;/g;s/\&quot;/\&amp;quot;/g;s/&lt;/\&amp;lt;/g;s/&gt;/\&amp;gt;/g'
    
    Dlužno konstatovat, že zdroják tohoto příspěvku vypadá opravdu úchvatně.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.