Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jestliže chcete na abclinuxu vložit do příspěvku text, který obsahuje většítka nebo menšítka (neboli zobáčky), nesmíte je zapsat přímo, nýbrž pomocí těchto sekvencí:
menšítko: < většítko: >Sekvenci lze vložit do textu i kliknutím na "<" nebo ">", ale pro delší texty je to nepraktické. Osvědčil se mi tento prográmek:
#!/usr/bin/env python import sys, cgi transformed = [cgi.escape(line, quote=True) for line in sys.stdin] print '-' * 50 sys.stdout.writelines(transformed)Když se spustí, očekává na standardním vstupu text, který se má přeformátovat. Například toto:
#include <stdio.h> #include <sys/mman.h> #include <sys/types.h> #include <sys/stat.h> #include <fcntl.h> #include <unistd.h> #include <malloc.h>Ten stačí pejstnout myší a poté zmáčknout "Ctrl+d" (nevím proč, ale musí se to zmáčknout dvakrát). No a pak to vyhodí výsledek, který už abclinuxu sežere:
#include <stdio.h> #include <sys/mman.h> #include <sys/types.h> #include <sys/stat.h> #include <fcntl.h> #include <unistd.h> #include <malloc.h>Prográmek pro jistotu transformuje i ampérsandy.
Tiskni
Sdílej:
„
(„) a “
(“), výpustku …
(…) a pomlčku –
(–).
”
(”). Dvojitá levá horní uvozovka “
(“) se v češtině příliš neužívá. Příklady: „slovo”, “slovo”.
“
.
”
vypadají jako 99, takže to jsou nejspíš levé horní uvozovky (ty nepříliš využívané).
gucharmap
a najdu si třeba ×
= × a –
= – sed 's/</\</g;s/>/\>/g'
tohle nesmí vidět johny, jinak pukne :)Hehe, tak to fakt nepuknu, protože velmi podobně vypadala varianta, kterou jsem používal než jsem to přepsal.
sed
u napsat neuměl ...
xsel | sed 's/</\</g;s/>/\>/g' | xselStačí text označit, spustit tuhle věc a pastnout přechroupaný text. A když se to nastaví na nějakou globální klávesovou zkratku....
>
na >
, když se to nemusí? "
a ampersand na "
<
a &
. Nahrazováno může být >
a kvůli zpětné kompatibilitě musí být >
nahrazeno v ]]>, pokud to není konec sekce CDATA. Viz specifikace.
quote=True
(bůhvíproč jsem ho tam nedal, když v originálním zdrojáku ho mám).sed
u jistě dají přednost tomuto:
sed 's/\&/\&/g;s/\"/\"/g;s/</\</g;s/>/\>/g'Výše uvedený řetězec jsem použil jako testovací. Vypadá to, že oba přístupy dávají stejné výsledky:
jm:12:22:58 ~$ ./abc_html.py sed 's/\&/\&/g;s/\"/\"/g;s/</\</g;s/>/\>/g' -------------------------------------------------- sed 's/\&/\&amp;/g;s/\"/\&quot;/g;s/</\&lt;/g;s/>/\&gt;/g' jm:12:23:04 ~$ sed 's/\&/\&/g;s/\"/\"/g;s/</\</g;s/>/\>/g' sed 's/\&/\&/g;s/\"/\"/g;s/</\</g;s/>/\>/g' sed 's/\&/\&amp;/g;s/\"/\&quot;/g;s/</\&lt;/g;s/>/\&gt;/g'Dlužno konstatovat, že zdroják tohoto příspěvku vypadá opravdu úchvatně.