Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Jestliže chcete na abclinuxu vložit do příspěvku text, který obsahuje většítka nebo menšítka (neboli zobáčky), nesmíte je zapsat přímo, nýbrž pomocí těchto sekvencí:
menšítko: < většítko: >Sekvenci lze vložit do textu i kliknutím na "<" nebo ">", ale pro delší texty je to nepraktické. Osvědčil se mi tento prográmek:
#!/usr/bin/env python import sys, cgi transformed = [cgi.escape(line, quote=True) for line in sys.stdin] print '-' * 50 sys.stdout.writelines(transformed)Když se spustí, očekává na standardním vstupu text, který se má přeformátovat. Například toto:
#include <stdio.h> #include <sys/mman.h> #include <sys/types.h> #include <sys/stat.h> #include <fcntl.h> #include <unistd.h> #include <malloc.h>Ten stačí pejstnout myší a poté zmáčknout "Ctrl+d" (nevím proč, ale musí se to zmáčknout dvakrát). No a pak to vyhodí výsledek, který už abclinuxu sežere:
#include <stdio.h> #include <sys/mman.h> #include <sys/types.h> #include <sys/stat.h> #include <fcntl.h> #include <unistd.h> #include <malloc.h>Prográmek pro jistotu transformuje i ampérsandy.
Tiskni
Sdílej:
„
(„) a “
(“), výpustku …
(…) a pomlčku –
(–).
”
(”). Dvojitá levá horní uvozovka “
(“) se v češtině příliš neužívá. Příklady: „slovo”, “slovo”.
“
.
”
vypadají jako 99, takže to jsou nejspíš levé horní uvozovky (ty nepříliš využívané).
gucharmap
a najdu si třeba ×
= × a –
= – sed 's/</\</g;s/>/\>/g'
tohle nesmí vidět johny, jinak pukne :)Hehe, tak to fakt nepuknu, protože velmi podobně vypadala varianta, kterou jsem používal než jsem to přepsal.
sed
u napsat neuměl ...
xsel | sed 's/</\</g;s/>/\>/g' | xselStačí text označit, spustit tuhle věc a pastnout přechroupaný text. A když se to nastaví na nějakou globální klávesovou zkratku....
>
na >
, když se to nemusí? "
a ampersand na "
<
a &
. Nahrazováno může být >
a kvůli zpětné kompatibilitě musí být >
nahrazeno v ]]>, pokud to není konec sekce CDATA. Viz specifikace.
quote=True
(bůhvíproč jsem ho tam nedal, když v originálním zdrojáku ho mám).sed
u jistě dají přednost tomuto:
sed 's/\&/\&/g;s/\"/\"/g;s/</\</g;s/>/\>/g'Výše uvedený řetězec jsem použil jako testovací. Vypadá to, že oba přístupy dávají stejné výsledky:
jm:12:22:58 ~$ ./abc_html.py sed 's/\&/\&/g;s/\"/\"/g;s/</\</g;s/>/\>/g' -------------------------------------------------- sed 's/\&/\&amp;/g;s/\"/\&quot;/g;s/</\&lt;/g;s/>/\&gt;/g' jm:12:23:04 ~$ sed 's/\&/\&/g;s/\"/\"/g;s/</\</g;s/>/\>/g' sed 's/\&/\&/g;s/\"/\"/g;s/</\</g;s/>/\>/g' sed 's/\&/\&amp;/g;s/\"/\&quot;/g;s/</\&lt;/g;s/>/\&gt;/g'Dlužno konstatovat, že zdroják tohoto příspěvku vypadá opravdu úchvatně.