Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
protoze nabodenicka jsou dilo dablovo a hus dostal co mu patrilo ?
protoze jsem zazil dobu kdy ke kazdymu textu bylo potreba rici jestli je v kamenickych, latin2ce, cp852 nebo win1250, a bylo slusnosti psat bez nabodenicek pokud sis nebyl jistej codepage prijemce ?
protoze bych byl rad aby svetu vladl jeden jazyk - a k cestine, ktera to asi nebude :) nemam nijak vrely vztah ?
protoze jsem linej prepinat mezi CZ a EN klaveskou (i kdyz diky VOKu je to jeden alt :) ?
protoze v jiste dobe jsem se staral o par serveru s winNT4, zaroven delal "podporu" lidem s ceskymi win9x a sam pouzival ceskou QWERTY. jaky div ze jsem si poridil docela kvalitni klavesnicovou schizofrenii ?
Protoze, kdyz uz o tom je rec, jsem nikdy nemel moznost pomstit se poradne tomu chytrakovi ktery vymyslel ze rozmisteni akcentu nenaplnuje limity zhovadilosti dostatecne a jedine co to muze zachranit je prohodit Y a Z.
spravnou odpovedi si nejsem tak uplne jist ale urcite to bude nejaka variace na tema "na diakritiku kaslu"
Section "InputDevice" Identifier "Generic Keyboard" Driver "keyboard" Option "CoreKeyboard" Option "XkbRules" "xfree86" Option "XkbLayout" "us,cz_qwerty" Option "XkbOptions" "grp:shift_toggle,grp:switch" EndSection
Option "XkbLayout" "cz_qwerty"Kdybych chtěl používat ještě jiné klávesy (třeba polštinu), tak bych musel nad tím pohloubat. Myslím že je nějaká univerzální klávesnice co umožňuje psaní libovolné diakritiky, ovšem ta zas asi neodpovídá klasické qwerty.
Tiskni
Sdílej: