Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vyhovuje vám vaše rozložení kláves na klávesnici? Dokážete pohodlně napasat všechny znaky které používáte? Pokud ano (nebo pokud máte notebook), nečtěte dál A pokud ne, rád bych se podělil se svým výtvorem.
Rozhodl jsem se udělat rozložení kláves takové, aby splňovalo tyto požadavky:
Upozornění! Klávesnice je silně návyková a jestliže ji začnete používat, nebudete schopni pochopit, proč by zavináč měl být Alt+V, když byl přece odjakživa přímo na klávesnici.
Tady je ta klávesnice - stačí to označit a vložit do terminálu:
#Označ tohle myší tímto řádkem počínaje ... numlockx setxkbmap us xmodmap - << tohle_cele_musi_byt_oznaceno remove Lock = Caps_Lock clear Shift clear Mod1 add Shift = Shift_R Shift_L add Mod1 = Alt_L keycode 10 = 1 exclam keycode 11 = 2 at ecaron at keycode 12 = 3 numbersign scaron numbersign keycode 13 = 4 dollar ccaron dollar keycode 14 = 5 percent rcaron percent keycode 15 = 6 asciicircum zcaron asciicircum keycode 16 = 7 ampersand yacute ampersand keycode 17 = 8 asterisk aacute asterisk keycode 18 = 9 parenleft iacute parenleft keycode 19 = 0 parenright eacute parenright keycode 21 = equal plus dead_acute dead_caron keycode 50 = Shift_L ISO_Prev_Group keycode 62 = Shift_R ISO_Prev_Group keycode 63 = KP_Multiply KP_Multiply KP_Multiply dead_doubleacute keycode 66 = uring Uring keycode 77 = equal dead_abovering equal dead_abovering keycode 79 = 7 keycode 80 = 8 keycode 81 = 9 keycode 82 = minus keycode 83 = 4 keycode 84 = 5 keycode 85 = 6 keycode 86 = plus keycode 87 = 1 keycode 88 = 2 keycode 89 = 3 keycode 90 = 0 keycode 91 = period keycode 108 = Return keycode 117 = equal uring keycode 111 = equal dead_abovering dead_abovering equal keycode 112 = KP_Divide KP_Divide KP_Divide dead_diaeresis tohle_cele_musi_byt_oznaceno # ... a tímto řádkem konče.
Tiskni
Sdílej:
protoze nabodenicka jsou dilo dablovo a hus dostal co mu patrilo ?
protoze jsem zazil dobu kdy ke kazdymu textu bylo potreba rici jestli je v kamenickych, latin2ce, cp852 nebo win1250, a bylo slusnosti psat bez nabodenicek pokud sis nebyl jistej codepage prijemce ?
protoze bych byl rad aby svetu vladl jeden jazyk - a k cestine, ktera to asi nebude :) nemam nijak vrely vztah ?
protoze jsem linej prepinat mezi CZ a EN klaveskou (i kdyz diky VOKu je to jeden alt :) ?
protoze v jiste dobe jsem se staral o par serveru s winNT4, zaroven delal "podporu" lidem s ceskymi win9x a sam pouzival ceskou QWERTY. jaky div ze jsem si poridil docela kvalitni klavesnicovou schizofrenii ?
Protoze, kdyz uz o tom je rec, jsem nikdy nemel moznost pomstit se poradne tomu chytrakovi ktery vymyslel ze rozmisteni akcentu nenaplnuje limity zhovadilosti dostatecne a jedine co to muze zachranit je prohodit Y a Z.
spravnou odpovedi si nejsem tak uplne jist ale urcite to bude nejaka variace na tema "na diakritiku kaslu"
Section "InputDevice" Identifier "Generic Keyboard" Driver "keyboard" Option "CoreKeyboard" Option "XkbRules" "xfree86" Option "XkbLayout" "us,cz_qwerty" Option "XkbOptions" "grp:shift_toggle,grp:switch" EndSection
Option "XkbLayout" "cz_qwerty"Kdybych chtěl používat ještě jiné klávesy (třeba polštinu), tak bych musel nad tím pohloubat. Myslím že je nějaká univerzální klávesnice co umožňuje psaní libovolné diakritiky, ovšem ta zas asi neodpovídá klasické qwerty.