Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Také jsem neodolal pokušení otestovat odolnost systému vůči fork-bombě. A hned dvakrát - na stejném stroji nejdřív ve Windows XP, a vzápětí v GNU/Linuxu, konkrétně na FC 4 s jádrem 2.6.12-1.1398_FC4. Výsledky? Zajímavé...
Tomu, co jsem zjistil, nepřikládám žádný zvláštní význam. Ani jsem tomu nevěnoval moc pozornosti, prostě jsem testovací kusy kódu zkompiloval a spustil. A co to udělalo?
Celý počítač zatuhl, kurzor myši však zůstal pohyblivý (i když trhavě), po chvíli (cca půl minuty) začal počítač zase reagovat. Systém vytvořil 1000 nových procesů, na což spotřeboval cca 400 MB paměti (o tolik se zvětšila indikovaná spotřeba). Pak už další procesy nepřibývaly. Po zavření okna konzole (Ctrl-C nezabralo) byly vytvořené procesy ukončeny (což trvalo asi 15 sekund).
Počítač zůstal celou dobu normálně ovladatelný. Vytvořeno bylo cca 7700 nových procesů (což trvalo asi 3 vteřiny), při spotřebě okolo 380 MB paměti. Pak i nadále přibývaly nové procesy, rychlostí asi 1 proces za vteřinu. Po stisku Ctrl-C byly během asi 2 sekund všechny vytvořené procesy ukončeny.
Co z toho plyne? To ať každý posoudí sám. Oba systémy útok ustály, což by mělo být sice samozřejmé, ale určitě to potěší. Snad ještě jen tolik, že se zde také určitým způsobem ukazuje, jaká je režie na vytvoření nového procesu (použitými metodami).
Tiskni
Sdílej: