Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Také jsem neodolal pokušení otestovat odolnost systému vůči fork-bombě. A hned dvakrát - na stejném stroji nejdřív ve Windows XP, a vzápětí v GNU/Linuxu, konkrétně na FC 4 s jádrem 2.6.12-1.1398_FC4. Výsledky? Zajímavé...
Tomu, co jsem zjistil, nepřikládám žádný zvláštní význam. Ani jsem tomu nevěnoval moc pozornosti, prostě jsem testovací kusy kódu zkompiloval a spustil. A co to udělalo?
Celý počítač zatuhl, kurzor myši však zůstal pohyblivý (i když trhavě), po chvíli (cca půl minuty) začal počítač zase reagovat. Systém vytvořil 1000 nových procesů, na což spotřeboval cca 400 MB paměti (o tolik se zvětšila indikovaná spotřeba). Pak už další procesy nepřibývaly. Po zavření okna konzole (Ctrl-C nezabralo) byly vytvořené procesy ukončeny (což trvalo asi 15 sekund).
Počítač zůstal celou dobu normálně ovladatelný. Vytvořeno bylo cca 7700 nových procesů (což trvalo asi 3 vteřiny), při spotřebě okolo 380 MB paměti. Pak i nadále přibývaly nové procesy, rychlostí asi 1 proces za vteřinu. Po stisku Ctrl-C byly během asi 2 sekund všechny vytvořené procesy ukončeny.
Co z toho plyne? To ať každý posoudí sám. Oba systémy útok ustály, což by mělo být sice samozřejmé, ale určitě to potěší. Snad ještě jen tolik, že se zde také určitým způsobem ukazuje, jaká je režie na vytvoření nového procesu (použitými metodami).
Tiskni
Sdílej: