Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
VÁLKA JE MÍR
SVOBODA JE OTROCTVÍ
NEVĚDOMOST JE SÍLA
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Rozdíl je ale v tom, že třeba tu desku od Intelu si nemusím koupit.zatím ... až to budou dělat všichni výrobci a ty budeš potřebovat nový počítač, koupíš co? kdysi jsme se smáli výnosu prvorepublikového zemského policejního prezidenta (či co to k čertu měl za funkci?) Kubáta, dle kterého musely dvojice opačného pohlaví přespávající v přírodě předložit četníkovi na požádání oddací list ... dnes, když jdu na vandr, připadám si jak kriminálník nejtěžšího kalibru a třesu se, zda dostanu "flastr" za pohyb mimo značené cesty, rozdělávání ohně nebo za to, že spím, kde nesmím (a že prý už nesmím nikde "na divoko")
...až to budou dělat všichni výrobci...Sami to skoro určitě nebudou dělat všichni - ledaže by jim to nařizoval zákon. Ten zákon samozřejmě může prolobbovat některá z firem, takové věci se dějí docela často.
btw necekal bych ze TOHLE se bude probirat na linuxovym serveru :)Tohle sem jednoznačně patří. To s Linuxem, Internetem a počítači velice úzce souvisí. Jde například o to, do jaké míry bude sledován internetový provoz, zda nebude (jako třeba v Číně) zavedena nějaká forma cenzury, zda nebudou v budoucnu tendence zakázat svobodný software (protože ten nemohou státní orgány dostat pod kontrolu) apod. Podobné tlaky už existují, částečně kvůli porušování autorských práv (o tom, jak by si to představovali hromadní správci, už jsem před časem psal), částečně kvůli "zajištění bezpečnosti". Už dnes existují státy (a patří mezi ně i některé vysoce civilizované), kde se, kromě zvlášť určených případů, zakazuje při komunikaci používat šifrování, případně je člověk povinnen vydat represivním složkám veškeré tajné klíče.
PS2: Před pádem dvojčat byla Amerika pěkně ekonomicky v p..i. Teď už ne.To bych netvrdil. Bush při nástupu do funkce přebíral stát s relativně malým schodkem státního rozpočtu. Hned prosadil snížení daní, avšak bez snížení výdajů státu. Ty po 11. září ještě naopak vzrostly (armádní výdaje). Takže výsledek je ten, že sice USA jdou nahoru (díky kombinaci nižších daní a poptávky tažené státem), ale je to z velké části žití na dluh - podobně jako u nás.
Tiskni
Sdílej: