Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Pod hlavičkou zajištění našeho dobra, vyšší bezpečnosti, nás chtějí státní orgány stále více sledovat, zaznamenávat a analyzovat. Ani trochu se mi tento vývoj nelíbí. Další posilování bdělého oka státu odmítám i za cenu nižší bezpečnosti.
Státní správa buduje postupně jeden registr za druhým, naše města se plní kamerami, plánuje se instalace "černých skříněk" se satelitní komunikací do aut (sice zatím za účelem placení mýtného, ale další využití na sebe nenechá dlouho čekat), represivní orgány tlačí na zvyšování pravomocí v oblasti odposlechů. A tak bychom mohli pokračovat dál. Za chvíli nebude místo, kde by nás stát alespoň jedním způsobem nesledoval.
Pod rouškou zajištění větší ochrany občanů se zavádí jedno takové opatření za druhým. Každý větší bezpečnostní incident (teroristický útok, masová vražda, útok psychopata nebo náboženského fanatika apod.) vyvolá posílení tlaků na zavádění takových opatření, a nezřídka dokonce touhu lidí po nich. Můj názor je však ten, že je to cesta do pekel. Člověk se v touze po odstranění zločinu stává postupně sám trestancem, na kterého ruka zákona dopadá, aniž by něco udělal.
Co mě k takovému názoru vede? Řada negativ tohoto vývoje:
Ještě je čas. Čas zastavit pilu, která se do našeho života zařezává čím dál hlouběji. Ještě můžeme zvrátit vývoj a nenechávat nové a nové čenichy státu vnikat do našeho soukromí. Proto je potřeba všechna "bezpečnostní opatření" posuzovat maximálně kriticky a kromě určitého přínosu bezpečí vnímat i to, o co takovým opatřením přicházíme.
Tiskni
Sdílej:
VÁLKA JE MÍR
SVOBODA JE OTROCTVÍ
NEVĚDOMOST JE SÍLA
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Rozdíl je ale v tom, že třeba tu desku od Intelu si nemusím koupit.zatím ... až to budou dělat všichni výrobci a ty budeš potřebovat nový počítač, koupíš co? kdysi jsme se smáli výnosu prvorepublikového zemského policejního prezidenta (či co to k čertu měl za funkci?) Kubáta, dle kterého musely dvojice opačného pohlaví přespávající v přírodě předložit četníkovi na požádání oddací list ... dnes, když jdu na vandr, připadám si jak kriminálník nejtěžšího kalibru a třesu se, zda dostanu "flastr" za pohyb mimo značené cesty, rozdělávání ohně nebo za to, že spím, kde nesmím (a že prý už nesmím nikde "na divoko")
...až to budou dělat všichni výrobci...Sami to skoro určitě nebudou dělat všichni - ledaže by jim to nařizoval zákon. Ten zákon samozřejmě může prolobbovat některá z firem, takové věci se dějí docela často.
btw necekal bych ze TOHLE se bude probirat na linuxovym serveru :)Tohle sem jednoznačně patří. To s Linuxem, Internetem a počítači velice úzce souvisí. Jde například o to, do jaké míry bude sledován internetový provoz, zda nebude (jako třeba v Číně) zavedena nějaká forma cenzury, zda nebudou v budoucnu tendence zakázat svobodný software (protože ten nemohou státní orgány dostat pod kontrolu) apod. Podobné tlaky už existují, částečně kvůli porušování autorských práv (o tom, jak by si to představovali hromadní správci, už jsem před časem psal), částečně kvůli "zajištění bezpečnosti". Už dnes existují státy (a patří mezi ně i některé vysoce civilizované), kde se, kromě zvlášť určených případů, zakazuje při komunikaci používat šifrování, případně je člověk povinnen vydat represivním složkám veškeré tajné klíče.
PS2: Před pádem dvojčat byla Amerika pěkně ekonomicky v p..i. Teď už ne.To bych netvrdil. Bush při nástupu do funkce přebíral stát s relativně malým schodkem státního rozpočtu. Hned prosadil snížení daní, avšak bez snížení výdajů státu. Ty po 11. září ještě naopak vzrostly (armádní výdaje). Takže výsledek je ten, že sice USA jdou nahoru (díky kombinaci nižších daní a poptávky tažené státem), ale je to z velké části žití na dluh - podobně jako u nás.