Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Zdravím. To je mi líto, že to takhle dopadlo. Zažil jsem jednou pomstu za přechod jinam v podobě smazání DNS a MX záznamů a bylo to dost hrozné .
Já mám s Radiokomunikacemi smíšené zkušenosti. Připojení funguje už několik let s jedním zaznamenaným (opravdu krátkým) výpadkem. Není to však ADSL, ale wifi. Důvod, proč jsme zvolili Radiokomunikace je ten, že jsme na tak neobvyklém místě, že jiná možnost tu nebyla. Kromě někdy výrazě snížené rychlosti jsem celkem spokojený. Ale souhlasím s tím, že mají v některých věcech asi docela "hokej":
Před již téměř rokem (!) jsem žádal o přidělení další IP adresy. V centru mne přesměrovali na člověka, který to má v našem regionu na starosti. Ten řekl, že to vyřeší. Ani přes urgence na centru nastalo jediné: "Ticho po pěšině". Asi zapomněl
Neměl jsem to dál čas řešit pro jiné věci, ale docela mne zaujalo, že nevědí, že nevyřídili požadavek zákazníka.
Kromě toho mi ale volal nějaký "obchoďák" s nabídkou rozšíření služeb. Protože jsem zrovna neměl čas řekl jsem mu, že bychom nejspíš měli zájem, ale že to právě v tuto chvíli nemohu řešit. Domluvili jsme se, že zavolá později... a už nezavolal.
Zajímavé. Takže jsem nabyl dojmu, že pravá ruka neví co dělá levá. Což je škoda, protože kromě těchto věcí jsme se spolehlivostí
spokojení...
Zažil jsem jednou pomstu za přechod jinam v podobě smazání DNS a MX záznamů a bylo to dost hroznéAno, na ten blogový zápis si vzpomínám. Ale v tomto případě to není přechod jinam, nýbrž přechod na službu, která pro ně bude výhodnější. O to je to nepochopitelnější.
Kdyby ses aspoň trochu zajímal o praktický průběh přechodu, určitě by ti informace o nutném výpadku ADSL služby po dobu až 30 dnů nikdo netajil, a to včetně případného vysvětlení. Každý prodejce tyto informace má a je povinen je zákazníkovi poskytnout.Snad jsem to napsal dostatečně jasně. Slečna z Radiokomunikací mě tehdy (po odeslání objednávky) ujistila, že o odstavení původní služby budu včas informován. Za což nepovažuji "informování" výpadkem samým. Proto znovu opakuji, nejde ani tak o výpadek samotný, jako o to, že jsem se to nedozvěděl předem. Tečka.
Zaměstnanci ČRa mají zakázáno navážet se do konkurence, takže nečekej, že by ti "slečna" podala příslušnou informaci tak přímo, jako jsem to udělal jáČlověk, se kterým jsem mluvil bezprostředně po odpojení (a kterého volně cituji), se nicméně do konkurence (rozuměj "kyslíku") navezl. Tedy ne nějak tvrdě, ale přece. To jen pro upřesnění. Ale hlavně - očekával jsem, že Radiokomunikace dostojí svému slibu a o odpojení informují včas. Nejde o to, že by byla technická příčina u nich, ale právě o zmíněnou věc.
aspoň člověk od ČRa i některých dalších ISP dostane opravdu pevnou IPPokud vím, tak Radiokomunikace oficiální pevnou IP nenabízejí, člověk ji ovšem fakticky (automaticky) dostane.
Mluvíte oba o tomtéž?Samozřejmě. Oba mluvíme o Classic ADSL.
Jenom jestli tady nahodou nekdo nekeca ... Nebo si neplete dostupnost ADSL a LLU (ktera je pochopitelne ruzna)?
Tiskni
Sdílej: