Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
tak přehazuju prachy vidlema...spíš Widlema
Server: Microsoft-IIS/6.0 X-Powered-By: ASP.NETmilion? to je malo
Flash je zbytečný, menu je debilní.Flash je relativne strizlivy a dobre zapada do designu, napad menu je dobry a prakticky. Co kdybys misto frajereni uvedl nejake duvody, proc ti vse pripada "zbytecne" a "debilni"?
Např. u portálů státní správy je nejdůležitější účelnost a přístupnost. Najít požadované informace rychle, ale ne hledat je zběsile. Každý prvek stránky musí mít svůj význam, u každého prvku je nutné se rozhodnout, jestli tam má nějakou funkci. Grafika (efektnost) je až druhotná. To ale neznamená, že musí být ošklivá. Zkrátka, grafiku stavíme na obsahu, ne obsah na grafice.Czech.cz neni portal statni spravy
Např. u firemních prezentací je možné trošku posunout poměr efektivita / efektnost -- ve prospěch efektnosti. Tam totiž (překvapivě) nejsou nejdůležitější informace, ale dojem.Pokud prekvapive, pak jsi nepochopil business
Czech.cz neni portal statni spravyJe svym zamerenim mnohem blize tomu druhemu, co zminujes - firemnim prezentacim.
Proto to "např.". Pokud vím, zřídilo to ministetstvo zahran. věcí. Můj názor je, že to patří do kategorie "státní správa a podobné".
Pokud prekvapive, pak jsi nepochopil business
Pro mě to není překvapivé, ale pro někoho může být. A jsou firmy, u kterých to neplatí.
flash) Ten už nebudu s tebou řešit, evidentně se neshodneme.
menu) Ani pomocí CSS bych to nedělal. Ten JS mi vadí u hl. u jiných stránek, než je první. Příklad:
Jdi na jinou než 1. stránku. Vyber si položku ve druhé a následně i třetí úrovni menu. Teď najeď (neklikej!) na jinou položku druhé úrovně. Teď si třeba čti a pak zkus přejít na další položku 3. úrovně menu (toho, na kt. jsi kliknul).
Pokud vím, zřídilo to ministetstvo zahran. věcí. Můj názor je, že to patří do kategorie "státní správa a podobné".No ze to zrizovalo ministerstvo, to podle meho nic neznamena. Podle me je to reklamni web na CR. Primarne jde o nalakani turistu a zvyseni trzeb z cestovniho ruchu. Web statni spravy je urcen pro obcany dane zeme a to pro reseni ciste praktickych problemu denniho zivota.
Ani pomocí CSS bych to nedělal.A jak tedy?...pokud bys mel ponechat princip menu. jinak...rekl bych, ze zbytecne kombinujes. U navigacnich prvku na webu jde o to, aby se s nimi clovek co nejrychleji dostal tam kam potrebuje. Pro me je to menu intuitivni a prakticke a rekl bych, ze vetsina dalsich navstevniku smysli stejne.
Pro me je to menu intuitivni a prakticke a rekl bych, ze vetsina dalsich navstevniku smysli stejne.To bych tak úplně netvrdil, menu zrovna moc intuitivní není a nechová se zrovna moc přívětivě. Je to sice částečně můj subjektivní názor (prostě takováto menu nemám rád), ale setkávám se s tím i řady jiných lidí. Hlavně lidé, kteří pracují s počítačem méně intenzivně, často odmítají podobná menu. Někam totiž najedou, ono se něco zobrazí, chtějí tedy přejet na patřičné místo, ovšem nenajíždějí úplně přesně a ono tam skočí něco jiného. Tak znovu... Je vhodnější, aby odezva proběhla až po kliknutí, ne po pouhém najetí myší.
Tiskni
Sdílej: