Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Problémy se zmíněným transmitterem jsou dva. Jednak vysílá s až příliš nízkým výkonem, takže se rádio nastavuje automaticky na maximální citlivost. Do příjmu tak prosakuje všechno možné, rušením od motoru počínaje a hodně vzdálenými stanicemi konče. Současně má reprodukovaná hudba příliš nízkou hlasitost (i když na MP3 přehrávači nastavím maximální) a na rádiu je proto potřeba hlasitost (oproti příjmu běžného vysílání) o dost zvednout.to je zvláštní ... tyto problémy bych čekal u AM, nikoli u FM - zejména hlasitost nemá u FM se sílou signálu vůbec co dělat, co se týče rušení jinými stanicemi, to už je vyšší magie a jistě to tu rád rozebere někdo v oboru vzdělanější než já
zejména hlasitost nemá u FM se sílou signálu vůbec co dělatA tvrdím to snad? Samozřejmě, že ne. Hlasitost je určena kmitočtovým zdvihem. Ovšem to, o čem jsem mluvil, je právě malý kmitočtový zdvih transmitteru vzhledem k napětí na vstupu. Ještě by mohl být problém v MP3 přehrávači, ale nepovažuji to za příliš pravděpodobné.
co se týče rušení jinými stanicemi, to už je vyšší magie a jistě to tu rád rozebere někdo v oboru vzdělanější než jáTo rušení vypadá (zjednodušeně řečeno) tak, že je signál do určité míry zašumněn. Když síla signálu té stanice překročí sílu signálu transmitteru, situace se převrátí, je slyšet ta stanice a signál z transmitteru je zdrojem šumu.
Ten mikrofon mohl být bezdrátový.Děje se to i v prostředí, kde žádné bezdrátové mikrofony nejsou. A pravděpodobně se to spíš než na mikrofony stejně chytá na kabely...
Naprosto absurdní je pak situace, kdy mobil zaruší například mikrofony na nějakém hudebním vystoupení (už jsem zažil). Nízkofrekvenční kmitočty v takové výkonové úrovni, aby mohl způsobit jakékoliv rušení nízkofrekvenčního zařízení (mikrofon, gramofon a podobně), mobil prostě vyzařovat nemůže, je to fyzikální nesmysl.Toto se deje v brne na fitu v novem sale d. Pravdepodobne to ale plati jen pro prednasejiciho, nebo mozna s nekterych specifickych mist/frekvenci, nevim. Trochu tomu pomaha fakt ze mistnost je z betonu (proc ty vnitrni steny alespon neoblozi? -:( ), takze mobil ma minimalni signal a aby se chytil tak vysila na plny vykon. Zvuk ruseni je uplne stejny jako ten s radia.
Trochu tomu pomaha fakt ze mistnost je z betonu (proc ty vnitrni steny alespon neoblozi? -:( )A jak by pomohlo obložení? Místnost pravděpodobně není z betonu (který by příliš nevadil), nýbrž z železobetonu. Tím se vytváří částečná Faradayova klec, do které a ze které signál špatně proniká a mobil na to reaguje zvýšením výkonu. Pomohlo by udělat větší okna (pokud tam vůbec nějaká jsou). A pokud jsou ta okna determální (obsahují kovovou vrstva pro odrážení infračerveného záření), nahradit je obyčejnými (pak by tam ale zase bylo v létě větší horko).
A jak by pomohlo obložení?Signálu nijak, ale pocitu, že nejsi v protiatomovém krytu, dost výrazně
Naprosto absurdní je pak situace, kdy mobil zaruší například mikrofony na nějakém hudebním vystoupení (už jsem zažil). Nízkofrekvenční kmitočty v takové výkonové úrovni, aby mohl způsobit jakékoliv rušení nízkofrekvenčního zařízení (mikrofon, gramofon a podobně), mobil prostě vyzařovat nemůže, je to fyzikální nesmysl.Přesto mobil dokáže NF zařízení zarušit vcelku spolehlivě. Stačí ho dát blízko k reprákům nebo kabeláži...
Tak ty jsi jej zakoupil a pritom jsi za nej nedal ani korunu.Omyl. Žádný detektor jsem nezakoupil. Transmitter s tím totiž souvisí pouze tak, že mi jako vedlejší efekt umožnil objevit tuto funkci rádia. Jediné, co jsem zakoupil, bylo auto, jehož je rádio součástí. Ale to jsem samozřejmě nekupoval kvůli rádiu, natož kvůli detekční funkci rádia, o které jsem tehdy pochopitelně nevěděl (a přišel jsem na ni až po dlouhé době).
Tiskni
Sdílej: