Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Už dlouho mi nebylo tak šoufl. Popíchnut, jal jsem se provést upgrade firmware, postahoval vše potřebné a odvážně se vydal na tenký led. Doufám že nepopudím mnoho čtenářů prozradím-li rovnou pointu: Navzdory infarktovému stavu má E61 dostala nový firmware, aniž bych přišel o data z telefonu.
Pod Windows instalace flashovacího nástroje nešla dle popsaného postupu, tak jsem si řekl, že to zkusím pod vmware. Voilá - šlo to jako po másle.
Teprve při tomto pokusu jsem zjistil, že autor popisku nekecal, uvedl-li že soubory nezbytné pro ošizení security klíče je třeba nahradit během krátkého okamžiku, než si na ně instalační program opět šáhne. Při neúspěšném pokusu je to třeba opakovat dokud to nevyjde. Nicméně pod vmware to klaplo hned, tak jsem se dalším rebootem celého systému nezdržoval.
Program se spustil, telefon nahmatal, ale úplně košer to nebylo. Ale už jsem byl rozhodnut a ani varovná hláška o divném sériovém čísle mne nezastavila. S obvyklou pošetilostí a matnou nadějí na úspěch jsem se pustil do aktualizace firmwaru. První restart přístroje.. A byl jsem v pytli.
Nenapadlo mne totiž, že se pro přístroj po restartu nevytvoří v linuxu usb zařízení a tak tím pádem zůstane nepřístupný pro ten virtuální stroj. Polilo mne mrazivé horko - a hlavou jen blesklo: "Žena mě zabije". Přístroj byl mrtvý. Na jakékoliv pokusy o zapnutí reagoval pouze pomrkáním ledky a po chvíli opět zhasnul. Vytahal jsem z něj co se dalo, zase to do něj nasoukal a nic. Tak blbě jako v onu chvíli mi už dlouho nebylo. Že já vůl jsem takový měkota a nechám se tak snadno hecnout.
Tak nic. Osonduju půdu co v takovém případě lze dělat. Vylovil jsem svůj starý přístroj. Zasunul kartu, zalovil párátkem ve štěrbině a zapnul. Opět mne polilo horko, protože místo přihlášení po zadání PINu zůstal tuhý. Naštěstí se po opětném vyndání baterky vzpamatoval. Musím říct, že operátor na T-Mobile udělal pro mne maximum, byť mě nepotěšil. Já ho tedy také nelakoval, a po pravdě mu vyklopil jak k tomu došlo. Dodatečně mě mrzí, že jsem se na jeho ohodnocení vykašlal, ale byl jsem na tom s náladou fakt pod psa a sms od operátora mi přišla jako opruz.
Dal mi čísla na NOKIA hotline, a tam mi paní oznámila že servis končí pracovní dobu v pět, takže abych cinknul na druhý den. Sbalil jsem fidlátka a s černýma myšlenkama šel domů.
Mamča s Bobšem ještě nebyli doma a mě to nedalo a řek'sem si, že zkusím ještě jednu rozborku a sborku. Ovšem tentokrát byl zapnout bez SIM karty a světe div se! Začal normálně najíždět. Otrnulo mi a tak jsem kul "železo" dokud bylo žhavé. Nastartoval jsem notes, doinstalil flashovací software do widlí (tentokrát již poučen) a vzhůru na věc.
Opět nedbaje varování vrhnul jsem se do akce (však co, číslo na servis už jsem měl a v nitru jsem byl smířen s potupou). Zadal jsem přitom zkusmo volbu aby zůstala zachována uživatelská data a už to tlačil. Tentokrát však aktualizace doběhla tak jak mělo a má NOKIA E61 má firmware verze 2.0618.06.05 i původní nainstalované aplikace a uživatelská data.
Pravdu díc, žádné zjevné, krom jedné. Na tu jsem však byl připraven předem - a to že přestane fungovat možnost zadávání unicode znaků pomocí klávesy [Ctrl] a kódů XML entit, kterou jsem zmínil v minulém zápise. Přístroj zas nemám tak dlouho, abych zaregistroval nějaké větší bugy a teď již změny mohu porovnat stěží, neboť aktualizace firmware je vždy hop trop záležitost .
Tiskni
Sdílej:
Vám nesedí za krkem takový poťouchlý našeptávač co říká: "No tak zkus to, nebuď přizdisráč"?