Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
..co napíšou do sekce Hardware pro příslušný kus a typ vítězoslavné:"Funguje!" eventuálně s dovětkem že lepší postup najdete na google. Jenže vždycky to takhle jednoduše nejde a problém nemusí být vždy na straně zakoupeného zařízení. A totéž by se dalo říct i na adresu obhájců aplikací psaných v javě. Jasně že primární hák je v tom kdo a jak tu aplikaci napsal, ale proč nemá (nebo jsem to teda alespoň nikde nenašel) jvm možnost nastavit maximální množství dostupné paměti?
Je taky moc krásné, že java umožňuje dělat multiplatformní aplikace, ale k čemu to? Když její programátor do nich "natvrdo" zadrátuje cestu k zařízení platnou jen na desktopové stanici s WinXP? Takže aplikace sice v prostředí linuxu jede, ale kvůli debilních čteček čárového kódu - které jinak pod linuxem normálně fungují - k nám Ministerstvo práce a sociálních věcí infiltrovalo 50(!) strojů s WinXP. A zapište si za uši, že podobné stroje putovaly na všechny úřady v téhle republice, pro všechny se kupoval OS a nejenom OS ale i kancelářské balíky a zalepí se to pěkně z prachů které jste zaplatili na nejrůznějších daních! Danajský dárek není-liž pravda? Přitom stačilo tak málo. Aby bylo možné v té javovské aplikaci nastavit cestu k zařízení místo na idiotského COM13 na /dev/ttyUSB0 a na všech těch strojích mohl být linux a opensource nástroje. Úspora mohla být bratru za cca 10000000 Kč
Jen malý dovětek k úvodu tohoto blogpostu. Až bude někdo řešit proč se mu nechytá bluetoothová myška - zkuste se také podívat na jiná FAQ, třebas i u vás přijdete na to, že je třeba nejprve bluetooth ve vašem systému povolit.
Tiskni
Sdílej:
Je taky moc krásné, že java umožňuje dělat multiplatformní aplikace, ale k čemu to? Když její programátor do nich "natvrdo" zadrátuje cestu k zařízení platnou jen na desktopové stanici s WinXP?
- IMHO autor netvrdi nic jineho.Přitom stačilo tak málo. Aby bylo možné v té javovské aplikaci nastavit cestu k zařízení místo na idiotského COM13 na /dev/ttyUSB0 a na všech těch strojích mohl být linux a opensource nástroje. Úspora mohla být bratru za cca 10000000 KčA to by nestačilo udělat symlink? Případně rovnou
mknod
?
Když její programátor do nich "natvrdo" zadrátuje cestu k zařízení platnou jen na desktopové stanici s WinXP?To asi těžko, když Win do souborového systému sériová zařízení nezačleňují.
Na linuxu, samozřejmě...Když její programátor do nich "natvrdo" zadrátuje cestu k zařízení platnou jen na desktopové stanici s WinXP?To asi těžko, když Win do souborového systému sériová zařízení nezačleňují.
Když její programátor do nich "natvrdo" zadrátuje cestu k zařízení platnou jen na desktopové stanici s WinXP?
Přitom stačilo tak málo. Aby bylo možné v té javovské aplikaci nastavit cestu k zařízení místo na idiotského COM13 na /dev/ttyUSB0 a na všech těch strojích mohl být linux a opensource nástroje. Úspora mohla být bratru za cca 10000000 Kč
System.getProperty("file.separator")
Hmm, takže až se jednoho dne v MS rozhodnou, že '/' může být součástí jména souboru, tak přestane fungovat boost, python a php.Odporucam skusit v tom widlackom prikazovom riadku (ci ako to nazvat) skusit:
c: cd windows\system32 cd \ cd windows/system32
... že prostě napíšu dopředná lomítka ...Nebude to tím, že je winapi moc chytré a dokáže snít cestu i s
/
? Třeba c:/windows/
mi v průzkumníku porchází ...
::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}
:)
UUID=506a1435-b469-4b04-a165-5f4b6483d3d4
V boostu jsem moc spokojeny. Muzu zvolit, jestli cesty muzou obsahovat znaky, ktere jsou nativni pro porstredi (fs:native
), urcit kompletni cestu v pripade, ze zadana neobsahuje root, tj. C:\
nebo /
(path.is_complete()
). Operator /
je syntakticka pomucka, moc sikovna (viz priklad). A jine rostarny.
namespace fs = boost::filesystem; <snip> fs::path tmpPath( workingDirOption, fs::native ); workingDir = tmpPath.is_complete() ? tmpPath : workingDir/tmpPath; if( !fs::exists( workingDir ) ) </snip>