Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
..aneb stále je co nalézat. Obvykle jsem totiž připojoval svůj domácí stroj CDMA modemem přímo do sítě. Ovšem modem GPC-6420 se jednoho dne uvařil a tak jsme místo něj dostali jiný, nový AnyDATA ADU - E100H. Bohužel však ten domácí stroj nebyl již delší čas aktualizován, a v jádře mu chyběl modul "optional", zkrátka se modem nechytal.
Protože s věcma jako routování si obvykle nehraju, zavolal jsem kamrádovi jestli by mi nepíchnul a ten mi dal tip na jednoduché klikátko - guidedog.
Notebook (do kterého je píchnutý modem) s domácím strojem normálně konektím pomocí kříženého kabelu. Nastavení brány přitom prakticky žádnou roli nehraje. V tomto případě však bylo třeba provést následující úkony:
/etc/network/interfaces
(jsme na Debianu) pro eth0 jako bránu IP adresu notebooku./etc/resolv.conf
jsem přepsal stejný obsah - adresy na doménové servery - jako měl týž soubor na notebooku a zrestartoval na tomto domácím stroji síť.Voilá, jelo to. Původně jsem sice uvažoval jestli to nenapsat jako FAQ, ale než napsat podobný paskvil tak jsem si to raději napsal sem do blogu.
..jsem taky nevěděl. Vždycky jsem to dělal děsně složitě. A to jen proto, že mi unikala existence příkazu a2enmod
kterému se předhodí název modulu. Chtěl jsem si jen tak na zkoušku rozjet na noťasu webdav, tak jsem na to narazil. Příkaz pro odebrání se - jak překvapivé - jmenuje a2dismod
. A do třetice..
..není problém rozjet. Kolega se totiž domníval, že pokud mám rozjetý na jednom stroji webdav, nemohu mít současně spuštěný ssh server na portu 443. Mohu. Problémy by to snad mohlo dělat tehdy, kdybych ten WebDAV chtěl provozovat přes https, což tedy nepotřebuji a nechci.
Tiskni
Sdílej: