Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
..aneb stále je co nalézat. Obvykle jsem totiž připojoval svůj domácí stroj CDMA modemem přímo do sítě. Ovšem modem GPC-6420 se jednoho dne uvařil a tak jsme místo něj dostali jiný, nový AnyDATA ADU - E100H. Bohužel však ten domácí stroj nebyl již delší čas aktualizován, a v jádře mu chyběl modul "optional", zkrátka se modem nechytal.
Protože s věcma jako routování si obvykle nehraju, zavolal jsem kamrádovi jestli by mi nepíchnul a ten mi dal tip na jednoduché klikátko - guidedog.
Notebook (do kterého je píchnutý modem) s domácím strojem normálně konektím pomocí kříženého kabelu. Nastavení brány přitom prakticky žádnou roli nehraje. V tomto případě však bylo třeba provést následující úkony:
/etc/network/interfaces
(jsme na Debianu) pro eth0 jako bránu IP adresu notebooku./etc/resolv.conf
jsem přepsal stejný obsah - adresy na doménové servery - jako měl týž soubor na notebooku a zrestartoval na tomto domácím stroji síť.Voilá, jelo to. Původně jsem sice uvažoval jestli to nenapsat jako FAQ, ale než napsat podobný paskvil tak jsem si to raději napsal sem do blogu.
..jsem taky nevěděl. Vždycky jsem to dělal děsně složitě. A to jen proto, že mi unikala existence příkazu a2enmod
kterému se předhodí název modulu. Chtěl jsem si jen tak na zkoušku rozjet na noťasu webdav, tak jsem na to narazil. Příkaz pro odebrání se - jak překvapivé - jmenuje a2dismod
. A do třetice..
..není problém rozjet. Kolega se totiž domníval, že pokud mám rozjetý na jednom stroji webdav, nemohu mít současně spuštěný ssh server na portu 443. Mohu. Problémy by to snad mohlo dělat tehdy, kdybych ten WebDAV chtěl provozovat přes https, což tedy nepotřebuji a nechci.
Tiskni
Sdílej: