Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Opera je můj hlavní browser, především pro svého mailového klienta, ale také mnoho dalších vychytávek. Neříkám že by je jiné prohlížeče neměly také, ovšem komfort je komfort.
Vyhovuje mi například samostaný vyhledávací a adresový řádek pro každé okno - tedy přesněji spíš to co se jinde nazývá panel. Enormě mne totiž prudí u Firefoxu, že předtím než zkopíruji link nebo nějaký text přes myšku, musím stávající obsah smazat. (Jinak se mi to přilepí ke stávajícímu obsahu)
Další drobností která zpříjemňuje život, je "bloček" na poznámky. Na rozdíl od nejrůznějších "sticky" aplikací se mi totiž neválí na ploše tlupa oken. Svižné fulltextové prohledávání všech položek považuji za samozřejmost.
Ovšem jedna věc mi vadí a dosud jsem ji nelousknul - třeba mi někdo poradí.. Používám totiž 64bitovou distribuci - momentálně jsem sklonil hlavu a nainstaloval Ubuntu Dapper (proč, to by bylo na samostatný zápis) - a z nějakého mě záhadného důvodu v Opeře nefungují mrtvé klávesy (psaní nabodeníček - hotové znaky jsou bezproblémové). Všude jinde to funguje správně. Dokonce když napíšu potřebný znak kdekoliv jinde a překopíruji ho přes myš, není problém. Tuším že zádrhel bude někde v Bermudském trojúhelníku mezi nastavením klávesnice, Qt3 a zadanými parametry při spouštění, protože ta Opera je původně kompilovaná pro i386.
Ale už k tomu buildu 181. Otazníček na abclinuxu.cz už přestal dělat problém od buildu 145 - asi tam byla předtím nějaká trapná chybka. Že se mi nezobrazovaly u mailů Předměty a čas, bylo nejspíš blbě nastavenými, nebo chybějícími fonty. Vzhledem k tomu že jsem přeinstaloval na Dapper, kde to problém nedělá, tak nevím, protože tam stejná verze (build 145) tento problém neměla. Co mne u bildu 181 zpočátku vyděsilo, bylo umístění tlačítka pro Widgety. V horní liště bych ho fakt nečekal. Navíc jsem nějak nepochopil jak to má vlastně fungovat - překryje mi to celou plochu.. ..a nic -rozhodně to teda nefunguje tak jak fungovalo minule. Zaznamenal jsem také problém s některými e-maily. Ne takový že by to padalo, jako u starších buildů, ale v některých případech se příloha prostě nezobrazí, ani nenabídne ke stažení. Paradoxně, poté co jsem si týž mail přeposlal, tak to funguje jak má.
Pěkná je práce s historií navštívených stránek. Lze je přeskupovat podle adres, času i toho jak je to dávno co byl odkaz naposledy navštíven (samozřejmě opět funguje fulltext)
Bezpochyby je v tomto buildu ještě řada jiných změn, ale zase tak moc do toho nevrtám, a řada z nich mi přijde natolik samozřejmá, že si jich ani nevšimnu.
Upozorňuji, že následující čtení není pro sralbotky co se klepou o svá data
Informace (a linky na poslední buildy) můžete najít na stránce http://www.klatovsko.cz/www/j353840/opera/cz.htm
A na závěr ještě dovětek..
Nejprve si musím vypátrat binární soubor. Obvykle na to používám příkazy "whereis","ls -al" a "file"
Pak aplikuji příkaz "ldd", kterému předám cestu k binárnímu souboru. V případě že binárce něco chybí, tak mi to vypíše.
Pak se nejdříve v systému kouknu, jestli něco podobného už někde není, pokud jo, zjistím k jakému to patří balíku. Pro některé aplikace které jsou původně pro i386, jsou v Ubuntu přímo balíky s potřebnými knihovnami. Pokud v nich však potřebná knihovna není, pohledám na internetu příslušný balík, přes "mc" z něj hledanou knihovnu vykuchám a nakopíruji tam kde ji aplikace nejspíš hledá (Ubuntu má na ně adresář /lib32
, Debianu /emul
Post Scriptum: Děkuji Lynn za tip. problém s psaním nabodeníček opravdu vyřešilo nainstalování staticky linkované verze "static"
HA! tak ještě k widgetům.. tak to tlačítko pro widgety není součástí horní lišty, jak jsem si mylně myslel, ale přilepilo se mi k hornímu panelu (okraji plochy?). Ovšem chování se mi pranic nelíbí. Widgety se mi zobrazí po kliknutí na to tlačítko, jenže mi to jejich "plátno" překryje celou plochu. Po dalším kliknutí se zase vše skryje. Předtím to sice plavalo volně v prostoru a vypadalo ohavně, nicméně z mého pohledu fungovalo lépe.
A ještě něco. Nevím sice proč, ale tenhle poslední build už mi asi dvakrát celkem bez příčiny spadnul. Naštěstí to není problém spustit tam kde přestal, tak to neřeším.
Tiskni
Sdílej: