Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Před dávnými lety jsme byli s kámoškama ze školy v jedné vinárně a zpoza rohu se stali svědky zajímavé scény. Jeden chlápek druhého přemlouval "ženským" hlasem ať ním někam jde a ten dělal cavyky. Tu se do toho kdosi nějak slovně vložil a najednou se jeden z těch dvou na něj drsným hlasem obořil: "Co se sereš mezi nás teplý!?"
Tak tahle scénka se mi vybaví vždy když čtu v blogu příspěvek tupého ignoranta co si "zkusil Linux a zjistil jak je na hovno". Buď zatnu zuby a zkouším pořádně, nebo stáhnu zpráskaně ocas mezi nohy a ustoupím zpět do bezpečí OS na kterém jsem vyrostl. Ovšem vytrubovat svou nadutost a hloupost prostřednictvím nějakého blogu do světa - to už chce fakt hroší kůži.
Tiskni
Sdílej:
Tak tak ... včera jsem poprvé docenil Leošův záslužný čin týkající se funkce blokací. Proč si kazit náladu i čtením prudících příspěvků na oblíbeném portálu? Čáry-máry-fuk ... kliknu na "blokovat" a je klid.