Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Už mě fakt nebaví pro kopírování přes sambu používat Konquerora, takže jsem se kouknul na zoubek připojování sdílených adresářů z Widows do Linuxu. Docela jsem s tím zápolil, ale nakonec jsem vše úspěšně lousknul
základním předpokladem jsou nainstalované balíky - smbfs (pro vlastní připojení), smbclient a samba-common (pro šukání po síti).
Nejjednodušší je asi použít nástroj nmblookup
root@stroj:~# nmblookup -M -- - querying __MSBROWSE__ on 172.21.11.255 172.21.11.252 __MSBROWSE__<01> 172.21.8.6 __MSBROWSE__<01>
projede síť a vypíše IP adresy strojů s Windows
root@stroj:~# nmblookup -A 172.21.11.252 Looking up status of 172.21.11.252 STROJ2 <00> - MSTROJ2 <20> - M SKUPINA <00> - M SKUPINA <1e> - M SKUPINA <1d> - M ..__MSBROWSE__. <01> - M MAC Address = 00-11-25-43-3D-B7
pak vrátí informace o skupině a jménu stroje příslušné IP adresy. Lze použít také příkaz smbtree
, který zároveň vypíše jaké služby jsou nasdíleny. Výsledek vypadá nějak takto:
root@stroj:~# smbtree WORKGROUP \\STROJ SKUPINA \\STROJ2 user \\STROJ2\SdílenéDokum \\STROJ2\C$ Výchozí sdílená poloºka \\STROJ2\ADMIN$ Vzdálený správce \\STROJ2\XeroxPha Xerox Phaser 8400B lpt \\STROJ2\print$ Ovladaƒe tiskárny \\STROJ2\IPC$ Vzdálený IPC
V tomto bodě jsem se natrápil snad nejvíc. Klasický problém - diakritika. Konzole používá UTF-8 a zaboha jsem nemohl najít jaké nastavení, které bych měl použít aby to bylo ok. Takže pozor!
mount -t smbfs //STROJ2/C$ smbdir -o username=<login>,password=<heslo>,iocharset=cp852,codepage=iso8859-2
Sice vzdálený stroj připojí, ale místo znaků s diakritikou jsou otazníčky. Nepomůže žádná úprava parametrů iocharset a codepage! U parametru -t
je přeba použít místo smbfs
parametr cifs
. Zajímavé je, že mě to pak nežralo jméno stroje přes Netbios, ale přímo IP. Takže příkazem...
mount -t cifs //172.21.11.252/C$ smbdir -o username=<login>,password=<heslo>,iocharset=utf8,codepage=utf8
..jsem konečně připojil stroj s Windows2000 do Linuxu bez problému s diakritikou. Případné připomínky a další finty vítám a nekamenujte! Hledal jsem na netu dost dlouho - než jsem narazil na tu fintu s jiným typem pro mountovaný fs - na to, abych potencionálního chytráka poslal do kytek!
Tiskni
Sdílej:
smbfs
je stará a v podstatě obsolete implementace, spousta feature chybí (jako právě podpora unicode)cifs
je implementace mnohem novější, zcela přepracovaná, umí unicode, ale ještě není dodělaná a moje zkušenosti nejsou moc pozitivnísmbclient -L //server
mount
můžete použít také smbmount
(program dodávaný k sambě)