Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Vždy když učiním nějaký "objev", a zahořím touhou podělit se s tím jak na to (HOW-TO), řeším dilema. Napsat postup sem do blogu, nebo do FAQ?
Napíšu-li to sem, tak je nezanedbatelná výhoda v tom, že mi popsaný postup může kdokoliv z široké veřejnosti připomínkovat, a já jej pak na základě takových připomínek mohu opravit, doladit,.. vyberte si co chcete.
Na druhou stranu, chce-li pak někdo řešit obdobný problém, nezbývá mu, než se po nějakém čase prohrabat hromadou jiných blogů, než natrefí na ten, co mu může pomoci.
Z této stránky je pak lepší napsat to jako FAQ. Ten má zase výhodu, že jej může kdokoliv rovnou upravit - nejenom autor původního textu. Jenže někdy je postup v zásadě správný a potřeboval by pouze drobnou připomínku, ne přepsání celého odstavce.
U FAQ na abclinuxu, v momentální podobě, mi docela vadí, že historie změn nefunguje tak jako na wikipedii (že by zobrazila v čem byla změna provedena). Také mi vadí že hledání ve FAQ je realizovatelné pouze přes formulářové pole "hledej". Copak je takový problém, aby bylo hledání realizováno s ohledem na aktuální rubriku? (Tj. jsem ve FAQ, chci prohledávat jen FAQ). Taky by se mi docela zamlouvala možnost u FAQ vypsat vše setříděno podle abecedy, či ve stromové struktuře podle autorů.
No nic, povzdechnul jsem si, a život jde dál. Jen se musím povznést nad neustále dokola omílané dotazy na tisíckrát řešené věci.
Tiskni
Sdílej:
Dej to do FAQ a sem hoď link a rozpoutej diskusi. Pak ten FAQ případně poupravíš (nebo někdo jiný).
Také mi vadí že hledání ve FAQ je realizovatelné pouze přes formulářové pole "hledej". Copak je takový problém, aby bylo hledání realizováno s ohledem na aktuální rubriku?
Ehm? To je takový problém si to naklikat v Rozšířené hledání?
Dej to do FAQ a sem hoď link a rozpoutej diskusi.Spíš bych navrhoval opačný postup. Vložit do blogu článek s informacemi a po připomínkování ostatními z toho vydestilovat heslo pro FAQ.
Jinak chápu, že reagujete také částečně pod vlivem příspěvku Návrh na zlepšení weblogů, a taky vím co to znamená překopávat zajetý systém a dodělávat do něj některé prkotiny.Ale ne. Řekl bych, že jsi té odpovědi neporozuměl. Myšlenka FAQ je prostě postavena jinak. Kdyby se jen Leošovi nechtělo předělávat zajetý systém, sekce FAQ by ani nevznikla (a kdyby nechtěl dodělávat prkotiny, nereagoval by v této diskuzi...) ;-).
Ani bych neřekl, že jsem odpovědi neporozuměl. Každý FAQ totiž má autora, a často ne jednoho. Každý do něj vložil svůj díl zkušeností. Někdo jich má víc, jiný míň. A mě kupříkladu zajímá kdo opravuje především překlepy a slovosled, a kdo doplňuje či přidává z mého pohledu podstatné informace. Napovídá to pak i leccos o úrovni jeho příspěvků v diskuzích a jinde.
Ale to je v podstatě detail.Spíš bych uvítal nějakou formu zpřehlednění výpisu uvedených FAQ, nebo možnost přiřazení více alternativních nadpisů do různých kategorií, protože některá FAQ svým zaměřením spadají do více chlívků a někdo jiný by třeba hledal potřebnou informaci pod jiným textem. Mám uvést příklad? Dobrá..
Tak třeba poslední FAQ Debian - Jak na problémy s balíky by stejně tak mohl vést na komplexnější FAQ Instalace software z deb balíčků, atp.. Přišlo by mi to lepší než psát duplicitní FAQ, nebo přeformulování stávajícího názvu FAQ, tak aby postihoval obecnější řešení.
Jinak chápu, že reagujete také částečně pod vlivem příspěvku Návrh na zlepšení weblogů, a taky vím co to znamená překopávat zajetý systém a dodělávat do něj některé prkotiny.