Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
V pravidelných intervalech se má pozornost vrací k formátu DJVU. Nevím nakolik vám tento formát něco říká, takže velmi zhruba řečeno:
Díky vlastnostem a možnostem tohoto formátu lze naskenované dokumenty (ale nejen ty) smrsknout do přijatelné velikosti aniž by tím utrpěla jejich čitelnost i při několikanásobném zvětšení, takže u takto "konzervovaných" dokumentů zůstávají zachovány i drobné detaily, s nímiž lze dále pracovat. To jen tak na úvod...
Původně jsem sem chtěl napsat nějaký stručný souhrn jak dokumenty do tohoto formátu dostat, ale nějak to nabobtnalo, tak jsem to všechno raději hodil jako manuál k DjVuLibre na Wikibooks, alespon k tomu mohou přispět i jiní. Tady se omezím jen na jedno strohé upozornění, které však radikálně usnadnuje tvorbu DJVU dokumentů.
DJVU formát je otevřený, tzn. jeho specifikace známá a nezatížená licencí. Nicméně licencované jsou aplikace, které s ním pracují. Většinu z nich držela společnost AT&T, která tento formát vyvinula, ovšem některé z nich postupně uvolnila. Cca před rokem se tak dostala k volnému použití aplikace gsdjvu
, která je nadstavbou ke ghostscriptu. Bohužel díky ne zcela vyjasněné licenční otázce (používá se CPL nikoliv GPL licence) není standardní součástí distribučních balíků djvulibre, lze ji však bez problému stáhnout z CVS zdroje a zkompilovat.
Zvědavci už možná zjistili, že bez gsdjvu
jim nefunguje příkaz djvudigital
. Tím právě můžeme hravě převést postscriptový dokument do DJVU. Výborné je, že nejenom jako obrázek, ale včetně textu (teda pokud nějaký obsahuje). Ten je interně v UTF8, takže není problém ani s diakritikou. Dokument lze fulltextově prohledávat a text můžeme kdykoliv vytáhnout k dalšímu použití.
Ačkoliv jsem si zatím pro své hrátky vystačil s distribuční verzí djvulibre, nedalo mi to a zkompiloval jsem si djview
z CVS. Je to samozřejmě polotovar, ale obsahuje už pár věcí co mi u distribuční verze chybí. Možnost zkopírování vybraného textu do schránky, připravenou podporu pro bookmarky, plynulé prohlížení informací o dokumentu, včetně okamžitého odskakování na aktuální stránku, atd.
Tiskni
Sdílej: