Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Dnes ráno mě kolega vážně pobavil. Narazil na webu Evropské komise, kde se holedbá tím jak se ve státních správách jednotlivých členských zemí prosazuje Open Source, na příspěvek z prosince 2005, pod kterým je podepsán p. Jaromír Tomala vedoucí odboru IT na Magistrátu města Ostravy
Nepopírám že u nich používají také na některých serverech linux, ale zmíněný largest city district je náš obvod, který se z jejich strany dočkal akorát tak obstrukcí a osočování. Ač mají některé obvody jistou samostatnost, Magistrát ve svém centralizačním úsilí rozhoduje o koupi aplikací, které jsou mnohdy s Open Source desktopovým prostředím neslučitelné. Viz kupř. můj blogpost na téma SVI. A o jejich představě jednotné desktopové platformy ani nemluvě když jsou ochotni uvolnit miliony pro náš obvod pro přechod na platformu MS Windows.
U nás je jak správa uživatelů, tak aplikací již po několik let plně centralizována a spravována přes LDAP a CITRIX. Na Magistrátu toho dodnes nebyli schopni a ba co hůř, prosakují odtamdud takové nápady, jako přenechat kompletně IT outsourcingu. Což by s největší pravděpodobností vedlo k něčemu podobnému jako je Ovanet - metropolitní síť, vybudovaná za prachy města (a tedy občanů), převedená za pusu na tuto akciovku, která si zpětně za její používání účtuje vůči městu další peníze.
A pokud jde o přístup pana Tomaly k OpenSource. Šéf je mi svědkem, jakým způsobem se vyjádřil o linuxu při jednom jednání na magistrátu, kde šlo o úmysl založit e-goverment Magistrátu vůči občanům na proprietárním FormFilleru602 - tak jak se to nyní realizovalo z vyšších míst přes pošahaný CheckPoint. Jak se sám vyjádřil "pro Software602 jsme dost významný partner aby pro nás podobnou aplikaci připravili, ale linuxovou verzi nikdo dělat nebude!" No nezlobte se na mě, ale pokud je někdo významný partner, tak si může při tak velké zakázce vlastní nativní verzi prosadit.
Tiskni
Sdílej: