V Lucemburku byly oznámeny výsledky posledního kola výzev na evropské továrny pro umělou inteligenci neboli AI Factories. Mezi úspěšné žadatele patří i Česká republika, potažmo konsorcium šesti partnerů vedené VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. V rámci Czech AI Factory (CZAI), jak se česká AI továrna jmenuje, bude pořízen velmi výkonný superpočítač pro AI výpočty a vznikne balíček služeb poskytovaný odborníky konsorcia. Obojí bude sloužit malým a středním podnikům, průmyslu i institucím veřejného a výzkumného sektoru.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.105 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.105 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ve Firefoxu bude lepší správa profilů (oddělené nastavení domovské stránky, nastavení lišt, instalace rozšíření, uložení hesla, přidání záložky atd.). Nový grafický správce profilů bude postupně zaváděn od 14.října.
Canonical vydal (email) Ubuntu 25.10 Questing Quokka. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do července 2026.
ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzi 1.5.0.
Byla vydána nová verze 1.12.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).
Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.
Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.
od té doby je prý z multikulturního pacifisty tak trochu jiný člověk ...Možná dokonce normální člověk.
rybu a kure povazuju za vegetarianske jidloTak takýchto vegetariánov žeriem.
Neznas pana Vandase nebo pana Vavru> Maji podobny nazory jako ty, vcetne slova "arabassky". To je to slovo od ktereho jsem vieel co jsi zac, takze ho pouzive co nejcasteji. Idealne spolu se slovy "multikulti" a "ekologisti".A. Pán má zřejmě křišťálovou kouli, nebo oči p. Bystrozrakého a vidí mi až do ledví. Co takhle vzít vedlejšák místo CT?
Kdysi jsem čirou náhodou zabrousil na jeden arabáčský web, na kterém byla fotoreportáž ze zabijačky. Rozdíl byl pouze v tom, že tam byla předmětem porážky docela hezká holka, očividně evropského původu. Většinou nemám genocidní puzení, ale přisámbůh, v ten okamžik jsem ho očividně měl.Skoro bych si tipnul, že to bylo něco podobného jako web té restaurace se psím masem u nás.
ale myslim si, ze zde musime byt nemilosrdni a ctenare prinutit k zamysleni. I kdyz je znacne riziko, ze nepochopi
Proto musime trenovat ty nepruhledne diskuze, diskutovat pokud mozno sokratovsky a snazit se vysvetlit i jednodussim soudruhum komplikovane skutecnosti tak, aby prohledli.
soudruhům to vysvětlovat nemusíš, ti jsou vymatlaní dost a normální lidi maj naštěstí dost rozumu aby tě brali s nadsázkou. jinak gratuluju k rétorice - připomíná sládka, jakeše, gottwalda a goebblse. fakt si šikula :)
Ne že bych měl něco proti lidožroutsví - konec konců lidí je až nezdravě moc.Kanibalismus je především nezdravý. Možná důvod proč (údajně) pro člověka není lidské maso moc chutné. Docela škoda. Takové Kapicovo pečené stehýnko (samozřejmě náležitě okořeněné) s ostrou omáčkou bych si dal s chutí. Ale pejsci a košišky a tak, to je jiná. Mlask, mlask…
Tiskni
Sdílej: