Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Blíží se konec školního roku a s ním se konají i nejrůznější školní akademie. Vzhledem k tomu, že máme doma školáka a naše mamča učí, jsem měl možnost navštívit dvě. Ve středu v paláci Akropolis na Žižkově akci ZŠ Lupáčova a včera akci ZŠ Karla Čapka v bývalém vršovickém kině Vzlet. Byl mezi nimi propastný rozdíl. Tím nemám na mysli výkony dětí, ale to jak byly zvládnuty organizačně.
Doufám, že možná si tenhle blog přečte někdo ze ZŠ Karla Čapka a chytne se přitom za nos. Protože oproti jiným akcím tato zrovna povedená nebyla.
Na Lupáčovce se akce propagovala dlouho dopředu. Nakonec - pro velký zájem ze strany rodičů - se zorganizovaly představení dvě.
Pokud jde o představení našeho synátora. Mamča měla celou dobu za to, že jde pouze o nějaké vystoupení u nich ve třídě, takže mě poprosila zda-li bych tam nezašel vzít to na kameru. Teprve den předtím vylezlo z Quida že by ten jejich výstup měl být v rámci celoškolní akce. Budiž. Naše chyba asi jsme se měli pídit víc. Myslím si však, že kdyby se tu na akci platilo vstupné - tak jako u akademie Lupáčovky - tak by se o ni rodičové určitě zajímali víc.
Kromě toho platí jednoduchá rovnice - kdo si zaplatí, tak chce za ty své peníze taky něco vidět. Přijde na začátku celého představení a neprchá po pětiminutovém výstupu své ratolesti. Lupáčovka měla sál narvaný k prasknutí, a nemůže být pochyb, že i přes symbolické vstupné zůstane škole po zaplacení pronájmu sálu pěkný obolus.
Je to možná můj subjektivní dojem, ale domnívám se, že je zásadní chybou při podobné akci rodičům říkat kdy asi tak přijde na řadu výstup jejich dítěte. Přišlo mi naprosto ostudné jak se lidé courali neustále tam a zpět z poloprázdného sálu. Pro neustálý šum nebylo téměř slyšet co se děje na pódiu a postavy komíhající se před kamerou při hledání volného místa v brázdách co nejblíže u pódia mě iritovaly ještě víc. Kdyby byli alespoň ti lidé přišli, sedli na zadek a přetrpěli všechny výstupy.. Ale na druhou stranu je chápu, viz dále..
Snad nejvíc bolestné a ostudné vůči účinkujícím dětem bylo naprosto tristní ozvučení pódia ve vršovickém kulturním středisku Vzlet. Zatím co v Akropolisu bylo ozvučení provedeno velmi dobře, tady pár mikrofonů umístěných v přední části pódia nemělo absolutně šanci pobrat slabé hlásky účinkujících dětí.
Už ten začátek, kdy díky neustálému šoupání a hrkání nebylo možné ani zaregistrovat že vystoupení začalo nevěstil nic dobrého. Ovšem nejhorší mi přišla ta trapná situace, kdy díky neustálému rámusu ani nezaregistrovalo obecenstvo že výstup skončil a děti se shromáždily k děkovačce! Byl bych se studem propadnul, za ten rozpačitý potlesk který následoval! Třikrát hanba všem návštěvníkům akademie ZŠ Karla Čapka za ten nedostatek slušnosti a ohledu vůči vystupujícím dětem, které se snažily seč mohly aby odvedly co nejlepší výkon! A snad nejvíc by mělo být hanba té učitelce, která ještě během probíhajícího představení začala přímo v sále "polohlasem" svolávat své svěřence k dalšímu výstupu!
Tiskni
Sdílej:
v Ostravě jsem takové chování ze strany návštěvníků na podobných akcích nikdy nezažil....protože vesničani sou holt "jiný" než my tady v civilizaci.