Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Když jsem před téměř čtyřmi lety spouštěl náš podpůrný server http://support.dce.felk.cvut.cz vsadil jsem na MediaWiki. Vcelku jednoduchý kalkul - předpokládám, že vývoj systému na kterém běží Wikipedie hned tak neskončí.
Většina školních wiki, na které jsem tehdy natrefil měla nastaven restriktivní přístup. Tzn. že na jejich stránky se mohl dostat pouze přihlášený uživatel, který navíc byl příslušníkem příslušné instituce.
Já jsem zastávánce benevolentního přístupu - pokud neděláš bordel, můžeš spolupracovat i když nejsi z naší školy. Řešil jsem tedy otázku: "Jak v mediawiki zajistit, aby mohly v jejím rámci vznikat stránky pro uzavřené skupinky uživatelů a zároveň i pro lidi zvenčí, aniž by mě musel někdo otravovat ohledně nastavení práv?".
Natrefil jsem tenkrát na rozšíření Group Based Access Control, které umožňovalo chránit obsah stránky pomocí uživatelských seznamů editovatelných stejným způsobem jako běžné stránky. Super! Jenže to mělo nějaké mouchy. Nejdřív jsem se je pokoušel opravit, ale nakonec z toho vylezlo rozšíření vlastní - AccessControl.
Základní podmínkou pro použití ochrany přes uživatelský seznam je zaregistrovaný účet. Každý si v naší wiki tedy může založit svůj účet a začít tvořit, případně se podílet na úpravě již existujících stránek. To je hlavní rozdíl mezi anonymním a přihlášeným uživatelem.
Každý přihlášený uživatel si navíc může vytvořit vlastní seznam uživatelů, oprávněných přistupovat na jím chráněné stránky. Na tyto stránky mají kromě osob ze seznamu přístup pouze administrátoři wiki. Nikdo jiný.
Hlavní rozcestníky a kategorie jsou pro běžné uživatele uzamčeny, ale tím restrikce v podstatě končí. Čas od času kontrolujeme změny, jestli náhodou nějaký vykuk netropí neplechu.
Víc jak tři roky utekly bez toho, že by se nějaký objevil. Ovšem na sklonku minulého roku se tu a tam začali objevovat registrovaní uživatelé s už od pohledu generovaným jménem. Ze začátku jsme tomu nevěnovali příliš pozornost, ale pak začal někdo prostřednictvím takto založeného účtu vkládat stránky s nežádoucím obsahem.
Z logu jsem zjistil že to dělá někdo skriptem, který spouští z různých lokací. Tak jsem mu zatnul tipec jednoduchým opatřením - každý nově zaregistrovaný uživatel může zakládat nové stránky až po uplynutí intervalu, který spolehlivě odradí jakýkoliv skript.
Fajn. Zakládání nežádoucích stránek skončilo. Jenže registrace pseudouživatelů neustávala. Nejprve jsem zkusil hook, který byl navěšený na registrační formulář, ale nezabralo to. Tak jsem se dožral a pořádně si okouknul log v apachi.
A je pokoj. Dopsal jsem si jednu malou podmínku přímo do třídy v níž se řeší vytvoření nového účtu a je klid. Lapidárně řečeno - kontroluje se, zda-li odesílatel registračního formuláře skutečně prošel registrační procedurou.
Tiskni
Sdílej:
Not Found The requested URL /Shibboleth.sso/Login was not found on this server. Apache/2.2.16 (Debian) Server at support.dce.felk.cvut.cz Port 80BTW: když to funguje, tak je to jen v rámci vaší školy, nebo je tahle wiki v EduID federaci?