Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Když jsem před téměř čtyřmi lety spouštěl náš podpůrný server http://support.dce.felk.cvut.cz vsadil jsem na MediaWiki. Vcelku jednoduchý kalkul - předpokládám, že vývoj systému na kterém běží Wikipedie hned tak neskončí.
Většina školních wiki, na které jsem tehdy natrefil měla nastaven restriktivní přístup. Tzn. že na jejich stránky se mohl dostat pouze přihlášený uživatel, který navíc byl příslušníkem příslušné instituce.
Já jsem zastávánce benevolentního přístupu - pokud neděláš bordel, můžeš spolupracovat i když nejsi z naší školy. Řešil jsem tedy otázku: "Jak v mediawiki zajistit, aby mohly v jejím rámci vznikat stránky pro uzavřené skupinky uživatelů a zároveň i pro lidi zvenčí, aniž by mě musel někdo otravovat ohledně nastavení práv?".
Natrefil jsem tenkrát na rozšíření Group Based Access Control, které umožňovalo chránit obsah stránky pomocí uživatelských seznamů editovatelných stejným způsobem jako běžné stránky. Super! Jenže to mělo nějaké mouchy. Nejdřív jsem se je pokoušel opravit, ale nakonec z toho vylezlo rozšíření vlastní - AccessControl.
Základní podmínkou pro použití ochrany přes uživatelský seznam je zaregistrovaný účet. Každý si v naší wiki tedy může založit svůj účet a začít tvořit, případně se podílet na úpravě již existujících stránek. To je hlavní rozdíl mezi anonymním a přihlášeným uživatelem.
Každý přihlášený uživatel si navíc může vytvořit vlastní seznam uživatelů, oprávněných přistupovat na jím chráněné stránky. Na tyto stránky mají kromě osob ze seznamu přístup pouze administrátoři wiki. Nikdo jiný.
Hlavní rozcestníky a kategorie jsou pro běžné uživatele uzamčeny, ale tím restrikce v podstatě končí. Čas od času kontrolujeme změny, jestli náhodou nějaký vykuk netropí neplechu.
Víc jak tři roky utekly bez toho, že by se nějaký objevil. Ovšem na sklonku minulého roku se tu a tam začali objevovat registrovaní uživatelé s už od pohledu generovaným jménem. Ze začátku jsme tomu nevěnovali příliš pozornost, ale pak začal někdo prostřednictvím takto založeného účtu vkládat stránky s nežádoucím obsahem.
Z logu jsem zjistil že to dělá někdo skriptem, který spouští z různých lokací. Tak jsem mu zatnul tipec jednoduchým opatřením - každý nově zaregistrovaný uživatel může zakládat nové stránky až po uplynutí intervalu, který spolehlivě odradí jakýkoliv skript.
Fajn. Zakládání nežádoucích stránek skončilo. Jenže registrace pseudouživatelů neustávala. Nejprve jsem zkusil hook, který byl navěšený na registrační formulář, ale nezabralo to. Tak jsem se dožral a pořádně si okouknul log v apachi.
A je pokoj. Dopsal jsem si jednu malou podmínku přímo do třídy v níž se řeší vytvoření nového účtu a je klid. Lapidárně řečeno - kontroluje se, zda-li odesílatel registračního formuláře skutečně prošel registrační procedurou.
Tiskni
Sdílej:
Not Found The requested URL /Shibboleth.sso/Login was not found on this server. Apache/2.2.16 (Debian) Server at support.dce.felk.cvut.cz Port 80BTW: když to funguje, tak je to jen v rámci vaší školy, nebo je tahle wiki v EduID federaci?