NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Je tomu půl roku, co jsem zde psal blogpost na téma zabezpečení mediawiki. Dlouhou dobu byl klid, ale v průběhu léta se objevily první vlaštovky, které si našly dírku a začaly se do naší mediawiki nabourávat zneužíváním stránek starých, již neaktualizovaných, webů. Nezbylo než pořešit situaci jinak - radikálněji.
Napsal jsem si tedy malou php funkci, která zařízne další zpracování php skriptu, pokud jde klienta ze "zakázané" domény či adresy. Funguje zcela stupidně, ale spolehlivě. Přes nslookup se zjistí pro IP klienta doména, která se pak ověří proti seznamu zakázaných adres a domén. Nemá-li klient doménu, pouze IP, tak se ověřuje IP adresa.
function testRemoteClientAddr($ip) { if(!empty($ip)) { exec("nslookup -type=MX ".$ip." | grep -E -m1 'in-addr.arpa|ip6.arpa'" , $result); $dnszaznam = explode(" ", $result[0]); //print_r($dnszaznam); if ($dnszaznam[0] == '**') { $zaznam = $ip; } else { $zaznam = $dnszaznam[count($dnszaznam) - 1]; } $blacklist = '/etc/blacklist'; if (is_file($blacklist)) { $denyhost = file($blacklist); $n = 0; while (count($denyhost) > $n) { if (stristr($zaznam, trim($denyhost[$n]).'.')) { return false; } elseif ( $zaznam == trim($denyhost[$n]) ) { return false; } elseif (strstr($zaznam, trim($denyhost[$n]))) { return false; } $n++; } } } return true; } if (testRemoteClientAddr($_SERVER['REMOTE_ADDR']) == false) { exit(); }
Funkce není nijak vázaná na mediawiki a lze ji tak použít na libovolné php stránce. Obsah souboru /etc/blacklist
je jednoduchý. Následující kousek obsahu uvádím jen pro ilustraci..
.skynetlink.com 2001:4ba0:fff9:178::2 .teda.net iasi.fiberlink.ro
Tiskni
Sdílej:
gethostbyaddr(...)
?
exec / nslookup
, navrch ještě s rourou na grep
. Na každé zobrazení stránky to znamená spuštění 2 procesů. Horší než kdyby to celé jelo přes CGI (i když teda inicializace PHP bude stát víc než nslookup+grep). Ale pro tuhle potřebu to asi nemusí až tak vadit.
mod_rewrite:
Denying Hosts in a Blacklist