Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Možná tím to blogpostem někomu ušetřím zbytečnou paniku a hledání. Po aktualizaci linuxového kernelu na verzi 3.8 se mi na stroji nesestavil SW raid a zavádění zůstalo viset v ramdisku. Ruční nahození přes mdadm však proběhlo bez problémů. Zpočátku jsem myslel, že došlo k nějaké změně při zpracování konfiguračního souboru, ale není tomu tak. Řešení je poměrně triviální, ovšem sám bych na ně hned tak asi nepřišel.
Nebyl jsem sám, kdo narazil na tento problém a naštěstí dotaz byl zodpovězen obratem. Stačí při zavádění předat jádru parametr:
vmlinuz... rootdelay=1 ...
Pro ty co je pro ně dosud GRUB2 tajuplnou záhadou co tak nějak funguje připomínám, že nejjednodušší je (u Debianu) přidat tento parametr do proměnné GRUB_CMDLINE_LINUX v souboru /etc/default/grub
a pak následujícím příkazem vygenerovat nový soubor grub.cfg
root@stroj:~# grub-mkconfig > /boot/grub/grub.cfg
Tiskni
Sdílej:
Jinak na debianu poustim spis update-grub.Já ne, protože dodnes trvá problém se správným sestavením core.img a i když tenhle příkaz by měl být v zásadě neškodný, přeci jenom nevidím co dělá. Po poslední aktualizaci grubu jsem opět musel napochodovat do serverovny, protože mi instalační skript správný core.img přepsal. Naštěstí jen na jednom disku a já pro jistotu instaluji grub na všechny disky co jsou v systémovém poli. Takže stačilo najet z jiného disku, sestavit správný core.img, přeinstalovat grub a jede se dál.