Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Rok se s rokem sešel a nastal čas se podívat na zub smlouvě s T-mobile. Při té příležitosti ve mně konečně uzrálo rozhodnutí jít do Blackberry Q10. Sony Ericsson Xperia pro, kterou jsem používal dosud sice stále slouží, ale s výdrží baterie to nebylo nic moc i přes to, že jsem koupil novou baterii. Posledního půl roku se mi stávalo častěji, že telefon kleknul dřív, než jsem večer stačil dorazit domů.
Na BlackBerry jsem byl zvědav, protože..
Pravda je ale taková, že po prvním osahání byly moje pocity spíše smíšené. Stará Nokia E61 sedí v ruce lépe a na některé featury které měl android na Sony Erricsson Xperia pro jsem si přeci jenom dost zvyknul.
Na tomto místě si nemohu odpustit malou rekapitulační vložku.
Víte jako dopadnul úplně první prodaný přístroj s Androidem, který opustil prodejnu T-mobile na Národní třídě ráno 31. Ledna 2009? Skončil v hajzlu - doslova a do písmene. Upustil ho tam synátor - pravděpodobně vyplašený maminkou, když na něm pařil nějakou sračku, zhruba před rokem. Nokia E61 tak zažila své zmrtvýchvstání a já měl možnost prožít intenzivní pocit, že ten přístroj po ergonomické stránce fakt neměl chybu. Ať se Elop smaží v pekle.
Teď dostane Quido k vánocům tu přeflashnutou Xperii. Posílám tímto vřelý dík vývojářům aplikace "Smart App Lock" - Bůh vám žehnej chlapci! a to říkám přesto, že jsem nevěřící pes.
Můj schizofrenní stav, kdy jsem chodil se dvěma telefony v kapse, trval téměř tři měsíce. V BlackBerry jsem měl prozatím reklamní TWIST kartu a zvykal si na něj.
Co mě tedy nenadchlo:
BlackBerry World - obdoba Google Store Play, je plný kravin, které vesměs stejně nejsou nic než portované balíky z Androidu. Aplikace, které se jeví, že by snad mohly být co k čemu jsou vesměs - až na výjimky - placené. V lepším případě alespoň v trial verzi. Přeci jenom i přes ceny lidové se člověku nechce vyhazovat prachy za pouhé otestování.
Co se mi ale naopak na BlackBerry Q10 zalíbilo:
Bez váhání jsem investoval do aplikace "NSR Reader", která umí mimo jiné vyseparovat z DJVU souborů textovou vrstvu a aplikace "Scan to Text". Ta zase pro změnu umí aplikovat OCR na vyfotografovaný kus textu. Odstavec běžného černobílého textu umí rozpoznat poměrně slušně. Větší rozsah textu je třeba zpracovat po rozumně velkých blocích. Nicméně jsem tímto způsobem překovertoval zhruba třístránkový knižní text během čtvrt hodiny, včetně korektury.
Poměrně užitečný mi přišel i IPv4 kalkulátor, který díky tomu že je nativní aplikací hezky spolupracuje s klávesnicí. Víceméně ze zvědavosti jsem si nainstaloval také aplikaci pro kryptování do QR kódů a skenner QR kódu.
Z Androidu jsem si přenesl EXIF editor, který jsem si kdysi koupil a z nabídky na Google play zmizel bez náhrady. JuiceSSH, iVysílání pro sledování telky a Xabber.
Pokud jde o tu výdrž na baterii, tak aktuálně mohu konstatovat, že zatím co u Xperie při 40% stavu baterie byl nejvyšší čas poohlížet se po nabíječce. U BlackBerry vím, že s energií vystačím ještě nejmíň jednu provozní hodinu, i když už ukazuje baterka pouze 20%. Pokud nechám přístroj pouze v pohotovostním stavu tak i déle. To Xperia se vybíjela stejným tempem, bez ohledu na to, zda-li jsem na ní něco dělal nebo ne. Pochopitelně to mohlo být starší verzí Androidu, neboť poté, co jsem zhruba před týdnem konečně prohodil SIM karty a začal používat BB jako primární telefon, jsem ji přemlasknul na Cyanogen 10 a mám subjektivní pocit, že vydrží déle. Pravda ovšem je, že na ní už prakticky nic nedělám.
Tiskni
Sdílej:
Androida už jsem měl plné zuby. Přeci jenom jsem s ním strávil téměř pět letJak dlouho máš auto na spalovací motor? Už ho máš taky plné zuby? Jaké bude tvoje příští auto?
sip klienta co by zvládal i video.Načo to video?
Pak přijde zajímavý, že nudná korporace BlackBerry inovuje.Já tedy nevím do jaké míry jsi v obraze o dění v BlackBerry, ale za tyhle inovace lze vděčit především bývalému šéfovi, kterého nahradil žluťák. Je to klasický případ toho, jak obděláš pole, zaseješ, ale úrodu už za tebe sklizí někdo jiný.