Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Již dlouho jsem vyhlížel nějaký alespoň trochu slušný mobilní telefon, kterým bych nahradil stávající T-mobile G1. Mimochodem, první kus který před víc jak třemi lety opustil v prodejnu T-Mobile v Praze na Národní třídě. Viz můj starší blogpost Já a moje mobily. Velké naděje jsem vkládal do Motoroly. Říkal jsem si, že když tuto firmu vlastní Google, který loví své zaměstance i v českých vodách, že by snad.. ale raději - No comment. Jenže má stará G1 už má baterii téměř hin, proto jsem se rozhodl déle neváhat a koupil Sony Ericsson Xperia pro.
Nebudu se tady rozepisovat o parametrech tohoto přístroje. Na internetu se oho válí dost a dost. Spíš bych chtěl zmínit faktory, které mne přiměly k tomu zvolit právě tento přístroj.
Tím primárním byla existence serveru xperia.cz, kde jsem se dozvěděl že u tohoto telefonu umožňuje bootloader odemknout sám výrobce, takže není třeba dělat nějaké flashovací harakiri. I když, jak se zmíním dále, menšímu cvičení s přístrojem, byť v zásadě zbytečnému, jsem se nevyhnul.
Odemknutý bootloader, se stal mou prioritou po špatné zkušenosti s podporou G1 ze strany T-mobile. Irituje mne závislost na blahovůli dodavatele telefonu, který se ke koncovému klientovi chová jako by byl mentálně retardovaný.
Zajímavým překvapením byla pro mne velikost. Xperia pro je prakticky stejně velká a těžká jako G1, pouze s tím rozdílem že má displej vyšší rozlišení.
Také cena byla zajímavá. Zatím co Alza.cz prodává tento přístroj (stříbrný) za 8 a půl tisíc. Já ho koupil ihned bez čekání ve Vršovicích za necelých pět a čtvrt. Sice bez českého manuálu a 8GB microSD karty, jenže oboje by mi bylo stejně k ničemu.
Xperia Pro sice umožňuje bootloader odemknout, ale ve výchozím nastavení je zamčený. Je to nejspíš sichr, pro to aby prodejce neprudili experti, neboť jeho odemčením končí záruka na veškeré vady, které by mohl způsobit firmware.
Pro odemknutí jsem použil doporučený postup, jenže ten je psaný primárně pro widle. Až dodatečně jsem zjistil, že jsem si vše celé zbytečně komplikoval. Neboť v linuxu stačí telefon najet do režimu pro práci s bootloaderem, a pak jej lze bez problému odemknout získaným klíčem. Pro případné laboranty tedy rozmažu jak to udělat v linuxu:
- Nejprve je nutno zjistit IMEI kód telefonu. To lze zjistit ze servisního menu androidu, které se aktivuje "zavoláním" čísla
*#*#7378423#*#*
. Pak se telefon vypne.- Na oficiálním webu s postupem pro odemknutí je link na formulář, po jehož vyplnění získáte, na základě vašeho IMEI, kód pro odemknutí bootloaderu.
Pozor! Zrada na které skončil můj první pokus o odemknutí byla následující: IMEI na telefonu má 15 znaků, ale pro získání správného odemykacího kódu se zadává pouze prvních 14 znaků. Vynechává se tedy poslední znak, nikoliv nula na začátku!. IMEI není číslo, ale identifikační řetězec!- Pokud není v počítačí nainstalováno prostředí Android SDK, je třeba stáhnout příslušný tarball (odkaz je na stejné stránce jako link na odemykací formulář) a někam si ho rozbalit - podotýkám, že nějaká speciální instalace není třeba. Vlastní komunikaci s telefonem však je třeba provádět buď s využitím sudo, nebo po přepnutí na uživatele root.
- Vypnutý telefon se USB kabelem připojí k počítači a následně zapne se současně stisknutým tlačítkem "Menu"
- Že je mobil v módu při kterém lze pracovat s bootloaderem poznáte podle toho, že na něm trvale svítí modrá LED u krytky HDMI portu, a ve výpisu příkazu lsusb se objeví v ID u tohoto připojeného zařízení
0fce:0dde
.
Jen pro informaci - u zapojení v režimu mass-storage je kód0fce:615a
, a v ladícím USB režimu, resp. je-li zapojen telefon vypnutý, ovšem v režimu nabíjení0fce:e15a
.- Máte-li nainstalováno Android SDK, je již následující postup jednoduchý. Ve vybaleném adresáři
./android-sdk-linux/
jsou v podadresářiplatform-tools
všechy utility potřebné ke komunikaci s přístrojem. K práci s bootloaderem se používá utilita fastboot- Nejprve se ujistětě že s vaším přístrojem lze pracovat
sudo ./android-sdk-linux/platform-tools/fastboot devices- Pokud se objeví číslo zřízení, pak je vše OK a následující příkaz by měl provést odemknutí:
sudo ./android-sdk-linux/platform-tools/fastboot oem unlock 0xKEYMísto KEY pochopitelně napíšete získaný klíč. Upozorňuji na výše uvedený bod ohledně získání klíče. Každopádně když se zadá špatné číslo, tak se nic neděje, pouze bootloader zůstane zamčený.
Když už jsem nakousl téma komunikace s mobilem přes fastboot, tak se zmíním i o tom, jak komunikovat s mobilem přes USB v ladícím režimu. Což se může hodit především těm, co se v linuxu teprve začínají orientovat a nemají po ruce nikoho, kdo by jim poradil co a jak.
Utilita adb se nalézá tam co fastboot. A použít ji lze kdykoliv při zapnutém (a USB kabelem připojeném) telefonu, za předpokladu že má-li povoleno ladění přes USB. Pozor na možnost připojení která se nabízí na mobilu. Při tomto připojení telefonu do režimu mass-storage není přes adb shell dostupná vložená SD karta! Otestování připojení zařízení je jinak podobné jako v předchozím případě:
sudo ./android-sdk-linux/platform-tools/adb devices
Je-li vše v pořádku, tak se opět objeví nějaké číslo zařízení. A nyní to nejlepší - spustíme shell na připojeném zařízení:
sudo ./android-sdk-linux/platform-tools/adb shell
Pokud si někdo v tomto okamžiku klade otázku k čemu je to dobré, tak sám za sebe mám jeden pádný argument: Lze takto provést rychle a elegantně, bez jakéhokoliv zdlouhavého šmatání po displeji úpravu, která umožní z telefonu korektně odinstalovat nežádoucí balíky. Ale využít tohoto přístupu i na spoustu jiných věcí. Rozhodně práce na plnohodnotné klávesnici je efektivnější než v těch hrůzách které jsou pro práci se soubory k dispozici přímo v rámci Androidu.
Každý z nás má jiný vkus a preference. Musím říct že se dosud s tímto telefonem teprve seznamuji a po třech letech s G1 to jde opravdu ztuha, neboť zvyk je železná košile. Prudí mne především to, že jsou tlačítka BACK a MENU na čelní straně přístroje obráceně, než jsem byl zvyklý. Také na HW klávesnici, která má pouze 4 řady a ne 5, jsem si zatím nezvykl. Chybí mi pravý shift a umístění speciálních znaků je jiné než u G1, která měla pro číslice celou jednu řadu. V místech kde jsem byl zvyklý intuitivně mačkat Delete se nalézá Enter, který je k mé smůle stejný jako kterákoliv jiná klávesa krom mezerníku (u G1 byl širší). Nicméně jsou tady jiné věci, které mne naopak potěšily.
Displey odpovídá mým původním představám, kvůli který jsem si pořizoval G1, takže se už na tom telefonu dají s využitím aplikace EBookDroid knihy skutečně číst. Líbí se mi, že přístroj má aplikace pro focení a prohlížení panoramat. Ovšem co mě skutečně nadchlo, to je opravdu velmi pěkné rozpoznávání mluveného slova, s chybovostí tak někde kolem 80-90%, což mi přijde užitečné u delších poznámek. Pracuje s tím kupř. aplikace SMART NOTES. A jako závěrečná třešnička na dortu je pro mne přehrávač MX Player - odpadá mi tím otravná a zdlouhavá konverze filmu do formátu stravitelného telefonem.
Tiskni
Sdílej:
S mikropajkou (nekteri urcite namitnou ze klidne i s trafopajkou) se da USB konektor urcite prepajet, nebo i komplet vymenit. Moje je teda jeste v zaruce, takze bych asi sel touhle cestou, ale kdyby nebyla, vubec bych se nebal to jit sam pajet.
Osobne mam s servisy dost zle zkusenosti, naposled jsem tu mel 32" LCD PVA telku, ktere nesel obraz. Servis pry ze to je obrazovkou a ze je to neopravitelne a takove ty kecy. Pak jsem to dostal ja a za par dni hledani zavady jsem zjistil propalenou mikropojistku v nejake prevodni desticce co byla mezi mainboard a samotnym LCD. Propajel jsem to SMD mistecko cinem a telka jede jak nova vetsinou tam nejsou zadny moc odbornici, vymenit desticku jednu za druhou maximalne, ale merit neco, nebo dokonce pajet ...
vymenit desticku jednu za druhou maximalne, ale merit neco, nebo dokonce pajet ...
To bude tim, ze dneska nova desticka vcetne jeji vymeny stoji podstatne mene, nez nalezeni zavady na te desticce (a o nasledne vymene vadne soucastky uz nema smysl se bavit)
vetsinou tam nejsou zadny moc odbornici, vymenit desticku jednu za druhou maximalne, ale merit neco, nebo dokonce pajet ...O to nejde, jde o to, že se nevyplatí hledat hodiny závadu když máš náklady na technika 300/h. Dneska už se jenom měněj moduly, výrobci už ani nedodávaj schémata, jinak tam seděj ty samý lidi, co před deseti lety tyhle věci opravovaly, pájely... Jinak USB je sranda i na pětivrstvý desce, protože v místě připájení žádný cesty uvnitř nejsou. Jsou mezi námi ale borci, co dávaj s hrotovou pájkou smdéčka o 50ti nožičkách, jen vědět jak na to. Jestli máte prachy kluci, naučim...
po rozebrání jsme zjistili, že ten microUSB konektor je tak debilně vymyšlený, že je to téměř neopravitelný ...Že by zrovna takováto prkotina mohla být příčinou proč Nokia N900 v tichosti a promptně odpískla?
Já jsem asi dva měsíce zpátky kupoval mobil v podobné cenové relaci a skončil jsem u SE Live with Walkman. Hardwarově je to to samý, co Xperia mini (+plus nějaký hudební serepetičky), ale má to o něco větší displej (3.2") a nemá to každej...
Upgradoval jsem z Sony Ericssonu K510i, kterej byl po tě skoro pěti letech už docela zničenej, rozpadla se mi ta čepička, co je na joysticku, takže se to dost blbě ovládalo a hlavně mně střídavě fungoval a nefungoval mikrofon (skvělej pocit, když s někým volám a on mě neslyší...). Doteď si tu koupi tak nějak nemůžu vynachválit, je to prostě úplně o něčem jiným