Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Od první chvíle, kdy se na našem trhu objevily první mobily byla pro mne prioritou nezávislost na pevné telefonní lince. Netočil jsem však žádné miliony, abych si mohl dovolit sponzorovat Eurotel a jeho budování monopolu, proto byl pro mě začátek působení Paegasu příležitostí na kterou jsem čekal.
Od Paegasu k T-mobile
historie českých mobilních operátorů v datech
link na katalog T-mobile
link na retro recenzi na Mobilmanii.
Svůj první telefon jsem získal při aktivaci tarifu Econom 26. října 1996 v prodejně nedaleko někdejšího hotelu Chemik v Ostravě. Byla to tahle "cihla" tehdy ještě na SIM kartu velikosti kreditky. Přístroj vydržel nabitý cca 24 hodin a jestli z něj šly psát textovky netuším, protože jsem jej měl především k telefonování.
Mobil byl pro mě velice užitečný, protože jsem pár dní na to změnil práci a jako geodet jsem byl prakticky každý den v terénu. Ale ta výdrž nebyla nic moc. Ovšem jednoho dne jsem potkal spolužáka Pavla, který k mému překvapení byl v Paegasu na nějakém významnějším postu a ten mi umožnil koupit se slevou novou Motorolu d160.
"Cihla" pak ležela doma v šuplíku, než jsem ji pak na konci roku 1997 věnoval v Brně kamarádovi z práce Viktorovi.
link na katalog T-mobile
link na recenzi na iDnes.
Byla telefonem, který se kterým jsem byl snad nejvíce spokojen. Byla optimálně velká, vydržela cca 3 dny, šlo z ní psát textovky. A co pro mne bylo největší plus - v krizi bylo možné do ní narvat místo původní baterky čtyři tužkovky. Pořídil jsem si kvůli ní dokonce solární nabíječku na tužkové baterky.
Měl jsem ji od jara roku 1997 a provázela mě mým tehdejším ekonomickým i společenským boomem. Měla jen jediné mínus. Nebylo možné přes ni realizovat datové přenosy. V létě jsem si totiž pořídil "Hapíka" (HP 320LX) a to byl způsob jak se s ním dostat na internet.
Spokojené časy s tímto přístrojem skončily jednoho krásného víkendu. Koupal jsem se ve vaně a čekal jsem že zavolá Žabina - má tehdejší slečna. Měl jsem ho proto položený vedle na pračce. Nevím už jak je to možné, měl jsem zrovna hlavu pod vodou když jsem uslyšel: "ŽBLUŇK!"
Okamžitě jsem jej začal lovit. Pochopitelně byl vyzkratovaný. Pitomec jsem se jej však ve zmatku pokusil ihned zapnout. Což nikam nevedlo. Nechal jsem jej pak vysušit, jenže reproduktor mlčel.
Po nějakém čase zase telefon obživnul. Z němého reproduktoru se stalo chrchlátko, ovšem to už jsem Ericssona. Projevil však o něj zájem kamarád z kolejí Rudi, tak jsem mu jej dal s tím, že pokud mu jej někde opraví tak mu ho prodám. Oprava však vyšla skoro na litr, tak jsem mu ho rovnou nechal.
Pozn.: Následující mobily lze již nalézt a porovnat v on-line katalogu mobilů
link na katalog T-mobile
Po události s koupačkou pro mne vyvstala akutní potřeba nového telefonu. Zároveň to však byl a příležitost k pořízení telefonu s podporou datových přenosů. Přestože byl design tohoto Ericssonu přímo ohavný, ergonomie nulová a display předpotopní, padla má volba na něj jelikož to byl jednooký mezi slepými králem. Žádný jiný dostupný telefon s podporou datových přenosů tehdy totiž Paegas nenabízel.
Jako nejzávažnější neduh tohoto telefonu se nakonec ukázalo uchycení baterie. Zpravidla se během hovoru vypnul, protože ztratil kontakt. Za nějaký čas mi došla trpělivost. Křeče v ukazováku, kterým jsem při hovoru tisknul baterii k tělu telefonu, byly fakt nesnesitelné. Ani s těmi datovými přenosy to nebylo tak jak jsem si představoval. Takže jsem jej s ulehčením využil nabídku na prodloužení smlouvy a spolu s ní pořídil i nový telefon. Bohužel jsem se z něj netěšil dlouho, jak se ještě uvidí.
"Erik" nakonec skončil u kamaráda, co měl o něj zájem a já tak utrženým penízem mohl kompenzovat výdaj za novou Nokii místo té ztracené.
link na katalog T-mobile
Jak už bylo uvedeno výše. Při nejbližší příležitosti jsem využil zvýhodněné nabídky při prodloužení smlouvy a koupil svou první Nokiu. Ovšem asi týden na to, když jsem doprovázel Žabinu na vlak jsem ji ztratil. Buď mi vypadla z kapsy u klandru když jsme s Žabinou čekali na tramvaj a nebo v tramvaji. V té prakticky nikdo nejel. Byl to noční spoj a odchytnul jsem ho hned na další zastávce (kdo zná jak jezdí tramvaje kolem Vítkovického nádraží, ví že to je možné) ale řidič ev. nález popřel.
No každopádně mě to nepotěšilo. Musel jsem zablokovat kartu, což vyšlo asi na litr a nový telefon taky nebyl zadara. Ale když jsem šel vyřizovat novou SIM kartu, opět jsem náhodou potkal kamaráda Pavla a ten mi umožnil koupit nový kus se slevou. Ovšem ani Nokia nebyla prostá neduhů. Tento model trpěl po nějakém čase tím, že se mu začal ztrácet display. Zpočátku pomáhalo, když se na něj jemně přitlačilo. Pak již bylo třeba přitlačit více, více,.. Vrcholením všeho pak začalo být uvolněné uchycení baterie, podobně jako u "Erika". To už jsem začínal mít stavy, kdy jsem hodlal s tímto přístrojem kamsi mrštit. Nicméně.. Jak se dále dočtete, přišel jsem k novému telefonu. A tak tento přístroj zůstal destrukce ušetřen, a skončil jako náhradní přístroj u mého otce.
link na katalog T-mobile
link do katalogu na Mobilmanii.
V roce 2001 jsem udělal jednu aplikaci pro atlas.cz a tuto Nokiu jsem získal jako náhradu platby. Byl jsem na tom sice tratný, protože hotové peníze bych viděl radši než nový mobil, neboť mi měla co nevidět vypršet smlouva, ale pořád lepší něco, než nic. Atlas tehdy totiž, po debaklu s expanzí na Ukrajinu (nikdo nedal na má slova, že to je krok do tmy, že by se měli raději pokusit o expanzi do Polska..), započal svůj ústup ze slávy.
Tento typ mobilu byl pro mě tak trochu nechtěné dítě. V roce 1998, když se na mě ještě na škole většina spolustudujících dívala skrz prsty k čemu že je mi mobil, když nepodnikám, jsem totiž prohlásil, že můj další telefon bude s foťákem. To u nich pochopitelně pouze zvýšilo frekvenci ťukání si na čelo. Drobná vsuvka: O dva roky později všichni z nich měli rovněž svůj mobil. A o další dva roky později se staly mobily s foťákem velkým marketingovým hitem.Tento mobil ze všech mých mobilů přesluhoval nejdéle, protože nejprve mobily s foťákem nebyly vůbec a pak jsem zase přestal potřebu mít foťák. Od roku 2002 se mou novou prioritou stal mobil s otevřeným operačním systémem. Možná by mi tak tento přístroj vydržel ještě chvilku, kdyby se k vypadlému tlačítku pro zapnutí nepřidal problém se samovolným vypínáním. Dokud tam totiž to tlačítko bylo, tak mě to až tak nepálilo. Jenže.. když jsem musel (abych ho zapnul) pokaždé rejdit v té dírce minutu nějakým špendlíkem. To už bylo na mě moc.
link na katalog T-mobile
link do katalogu na Mobilmanii.
Na podzim r. 2005 však ještě na trhu žádný telefon s otevřeným OS nebyl a tak jsem chtěl alespoň telefon s velkým displejem, abych na něm mohl číst PDF soubory. Qtek 9000 bohužel T-mobile nenabízel, tak jsem šáhnul po E61.
Tento mobil se ukázal jako velké zklamání. Displej 320x240 byl příliš malý na čtení skenovaných PDF. Kamarády vychvalovaný Symbian mě hluboce otrávil. Wifi se kousala a tak se stejně prakticky nedala používat. A tak jediné k čemu posloužil opravdu uspokojivě byla GPS navigace, psaní sáhodlouhých textovek a pařba travianu v létě 2007.Na co však byl jedinečný - tak to bylo přehrávání pohádek Bobšínkovi během cestování. Protože tedy bez SIM karty funguje docela dobře, plánuji že jej bude mít Bobšínek místo ipoda, jen to bude chtít novou baterii. Lionky opravdu stárnou velice rychle..
link na reklamní nabídku T-mobile
Takže dnes ráno jsem se dočkal. Naklusal jsem mezi prvními na Národní, a mám ho. Původně byl za touto větou vykřičník. Ovšem již jsem poněkud vychladnul a přichází střízlivé hodnocení. Je to boj. Přijít na kloub zcela triviálním úkonům a zažít si je.. No to si ještě užiju. Hned zkraje pár takových volovin:
Asi největší děs běs je, že přiložený letáček je only czech, zatím co telefon zatím českou lokalizaci nemá.. 8-P Tištěný manuál ojebali úplně a za PDF s českým manuálem by někdo zasluhoval klepnout přes prsty. Alespoň že v anglickém manuálu rejstřík funguje jak má. Což o to. Jsem zkušený hledač a bádač, ale když si vzpomenu na ty nadšence ve frontě u toho kšeftu, než s "velkou slávou" otevřeli.. tak je mi jich líto.
Tiskni
Sdílej:
Tak jsem koukl na http://www.t-mobileg1.com/ a vypadá to docela dobře. Člověk by čekal nějaké linuxové distro před rozsypáním
Jinak moje telefony.
Alactel OT301 - můj první, když jsem se odstěhoval na kolej. Telefonoval jsem s ním a hodně SMSkoval.
Siemens A60 - na alkáči se ulomila anténa. Telefonoval jsem s ním a hodně SMSkoval.
LG, takový malý slajdovací. Dárek od přítelkyně, sám bych si nový nekupoval. Připojení k netu jsem vyzkoušel jednou a zanevřel na to, pač hajzlové z Vodafone mi to naúčtovali jako Wap. Občas volám, SMS minimálně, jsem na ně moc líný.
Takže asi nejsem příliš atraktivní zákazník
Já mám Siemense C55ku, kterou jsem si pořídil v roce 2005 pod záminkou zahraniční stáže s ohledem na kompatibilitu sériového portu s DOSovým palmtopem HP 200 LX v době, kdy ještě nebyla zdarma dostupná implementace IRDA - čas od času z něj zavolám a teď v rámci "internetu zadarmo" se asi vrátím k odloženému projektu "hraní si" s internetem v palmtopu ... 640 kB musí stačit každému . Jen budu muset najít nějakou implementaci ssh, kterou by utáhnul můj procík ...
Barbare - vyjadřovat se nelichotivě o legendární GA628 - toho času nejlepší telefon v nabídce, který předběhl dobu o dobré tři roky!
Ahoj,
gratuluju k nakupu G1.:)
Zasadni vec: mezi aplikacema se neukoncuji, takze neni nic moc jako alt-tab. Vyhodou Androidu je to, ze aplikaci proste nechas bezet, zmacknes Home (tlacitko s domeckem) a jdes delat neco jinyho. System sam zabije nevyuzivane aplikace, kdyz mu dochazi misto (a da jim o tom vedet, takze vyvojar aplikace v tu chvili muze nechat ulozit data, nebo tak nec). Mozna neco jako alt-tab je dlouho podrzeni Home, ale zda se mi, ze je to spis seznam posledne spustenych aplikaci.
Na Internet se Android pripojuje podle potreby. Synchronizaci myslim provadi, kdyz neni mobil vytizen. To ma zas ale jeden hacek: pokud je delsi dobu nepouzivany, tak vypne na energii narocnou wifi a stahne to pres edge/gprs. Trochu nevyhoda, pokud nemas datovy tarif. Resi to ale nejake aplikace (napr. cesky APNDroid).
Pridanim cisla volajiciho do seznamu myslis, kdyz ti nekdo zavola a ty si cislo chces ulozit? Jdes do Contacts > zalozka Call log > dlouho zmacknes prichozi cislo > Add to contacts.
Jinak doporucuju ceske AndroidForum a jeho wiki.
Já mám radši, když se k telefonu můžu připojit SSHčkem (openmoko) nebo ho používat jako flash disk
A když už mobil s méně funkcemi, tak ať alespoň nějak hezky vypadá a je malý (motorola V3…)
Ve výchozím stavu se dá připojit jen z localhostu/usb – nastavil jsem si přístup odkudkoli, ale jen s klíčem.
Spíš mi vadí, že to GUI běží pod rootem – to se týká i Qt Extended.
psani sms bez potreby sahat na telefon? nebo vytoceni nejakeho cisla a audio pak prohnat pres sit do repraku a mikrofonu ze stolniho pc? :) nebo treba lehka zaloha kontaktu a dalsich veci...
proste na vsechny takovyhle veci staci jenom ssh klient a neni potreba instalovat nejakej specialni software, kterej by jeste byl jenom pro par platforem a je to megalamonskej balik, kterej po instalaci zabira desitky gigabajtu
s esemeskama a kontaktama se docela dobře pracuje přes standardní AT+ příkazy, k tomu je SSH docela dělo na vrabce ... Ovšem vytáčení hlasového hovoru jsem kdysi z AT+ zkoušel a nějak nerozchodil, furt se mi to snažilo udělat hlasový hovor. ...
Ale co uz pomoci AT prikazu nejde je treba to, ze cronem se spusti skript, ktery se sam pripoji k dostupne wifi nebo navaze datove spojeni a kontakty a jine veci k zalohovani, sam odesle nekam na bezpecne misto. :)
Vtip je v tom, ze to to zarizeni umoznuje a kdyz se najde blazen, co toho chce vyuzit, ma tu moznost to vyuzit a neni nijak omezovan.
Ale nema cenu se tu pretahovat co je lepsi, jestli hloupy telefon, ktery umi jen telefonovat a psat SMS, ale za to spolehlive, protoze se tam nema co rozbit nebo telefon, ktery umi ovladat toustovac a navigovat atomovy bomby, ale diky slozitosti softwaru se tam muze neco pokazit (treba ze nejaka aplikace vyzere vsechny prostredky pro sebe a na to telefonovani a psani sms uz nezbyde pamet napr. )
On to není až tak telefon, jako spíš plnohodnotný počítač s linuxem, který umí i telefonovat
To můžeš s prakticky jakýmkoli mobilem (dnešním) – stačí na to mobilní Java. Ale kvůli malým displejům mobilů je dost nepříjemné takhle pracovat, to chce aspoň PDA.
Který mobil myslíš?
Tak, tak. Tiež ten istý telefón od začiatku. Od kedy mi bol nanútený, pretože som v škole v inom meste ako rodina (teda od roku 2005), tak stále ten istý Siemens A50 funguje.